דע כיצד לחסוך: 7 גורמים המשפיעים על עלות ביטוח הרכב

שוב מגיעה סופה של תקופה. עוד שנה חלפה, ביטוח הרכב שלכם עומד לפוג וחלון ההזדמנויות נפתח מחדש. אז מה עכשיו? לחדש את הפוליסה הקיימת, להתעסק בזה בדיוק חמש דקות ולהמשיך הלאה בחייכם – מבחינתכם, אולי תשלמו כמה שקלים יותר אבל זה שווה את חוסר ההתעסקות. או שאולי כדאי לברר, לבדוק ולעשות סקר שוק קטן ולחסוך כמה שקלים. אנחנו כאן כדי לעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה. אתם הרי יודעים מהי – וכדאי שתדעו שבהשקעה של שעה-שעתיים, תוכלו לחסוך הרבה יותר מ”כמה שקלים”. להלן מספר גורמים המשפיעים על ביטוח הרכב ושיעזרו לכם להבין את מגוון האפשרויות העומדות בפניכם.

ישנם מגוון גורמים המשפעים על מחיר ביטוח הרכב, חלקם תלויים בנהג וחלקם ברכב עצמו וכולם הם תוצאה של חישובי סיכונים, הסתברות וסטטיסטיקת הנתונים. בכל אופן, תמיד כדאי לבצע השוואת ביטוחי רכב בין מספר חברות, לעשות סקר שוק ולהשוות מחירים מול תכולות שירותים.

מאפייני הנהג והשפעתם על מחיר ביטוח הרכב

 גיל, ותק וניסיון. גיל הנהג ושנות הוותק שלו על הכביש הם גורם משמעותי בהשפעתו על מחיר הביטוח הן בביטוח החובה והן במקיף. נהגים חדשים וצעירים הם אולי האוכלוסייה “היקרה” ביותר מהסיבה הפשוטה שהם הנהגים שבסבירות גבוהה יותר יהיו מעורבים בתאונת דרכים. תופעה שאינה ייחודית לישראל, אלא חובקת עולם ומתוארת בכל הנתונים והסטטיסטיקות.

בני 17 עד 24 בעלי רישיון נחשבים לנהגים חדשים צעירים והביטוח עליהם יהיה יקר יותר מנהגים חדשים שאינם צעירים. כעיקרון כללי, ככל שנהג צובר יותר שנות ותק על הכביש וגיליון ההרשעות או התביעות שלו נקי (ע”ע) יזכה ליותר הנחות בכול הנוגע למחיר ביטוח רכב.

עבר-ביטוחי/ גיליון הרשעות. עבר ביטוחי הוא היסטוריית התביעות הביטוח של הנהג או הנהגת. מבוטח שיש בעברו תביעות יגלה כי התייקרות בפרמיית ביטוח הרכב שלו וזאת משום שחברת הביטוח רואה בנהג זה סיכון גבוה יותר לתביעות מאשר לנהג עם עבר ביטוחי נקי. סמוך לתום כל תקופת ביטוח ממציאה חברת הביטוח למבוטח אישור היעדר או קיומן של תביעות, חידוש הביטוח נעשה על בסיס מסמך זה.

גיליון הרשעות הוא היסטוריית עבירות התעבורה של הנהג. מבוטח בעל היסטוריה של הרשעות המעידה על נהיגה לא זהירה והתנהלות בלתי אחראית בכביש יראה עלייה בביטוח הרכב שלו – הן ביטוח החובה והן המקיף או צד ג’.

מספר הנהגים הרשומים. ביטוח לנהג יחיד ומוגדר בשמו יהיה זול מביטוח על רכב שנוהגים בו במספר אנשים או מה שנקרא “כל נהג”. שוב, הסיבה לכך פשוטה – ככל שאנשים שונים בעלי אופי נהיגה שונה מותרים לנהוג ברכב, כן יגדל הסיכוי כי רכב זה יהיה מעורב בתאונת דרכים. בוודאי אם אחד הנהגים הללו הוא נהג חדש או צעיר.

 

מאפייני הרכב והשפעתם על מחיר הביטוח

סוג, דגם, מודל, ערך. לסוג הרכב (מיני או SUV, למשל), הדגם (משופר בעל תוספות או ברמת גימור בסיסית), לשנת המודל ותאריך העלייה לכביש (רכב חדש או כזה שכבר ראה כמה כבישים בחייו) יש השפעה מהותית על מחיר הביטוח.

באופן עקרוני, ביטוח לרכב יוקרתי חדש, נוצץ ומשופר יעלה יותר ממשפחתית בת שלוש. תחשבו על זה – רכב שחלקי החילוף שלו יקרים, שהוא רווי במערכות ממוחשבות המצריכות טיפולים ייחודיים וחדשניים ושגבוה הפיצויים על התיקונים שלו או במקרה של הכרזת טוטאל-לוס יהיו גבוהים בוודאי שהביטוח עליו יעלה יותר מרכב פופולרי במחיר ממוצע עם חלקי חילוף זמינים. אבל “חדש משלם יותר” זאת לא אקסיומה וישנם פרמטרים שונים שיכולים לשנות את התמונה. על כך בסעיף הבא.

 

מערכות בטיחות מתקדמות

 איך אפשר לשנות את התמונה? מכוניות המותקנות בהן מערכות בטיחות מתקדמות ואקטיביות יזכו להנחות בביטוח החובה. מן הסתם, ככל שרכב יכול ממש למנוע בעצמו תאונת דרכים ולא רק להגן על הנוסעים לאחר הפגיעה בעזרת חגורות בטיחות וכריות אוויר, הסיכוי שרכב כזה יהיה מעורב בתאונה קטן יותר ועל כן ניתן לקבל הנחה על הביטוח.

מערכות הבטיחות המתקדמות בשוק נקראות אקטיביות שכן הן מונעות תאונה באופן פעיל. חלקן מזהירות את הנהג כשהוא מתקרב לרכב שלפניו או כשהוא סוטה מנתיב הנסיעה וחלקן ממש מבצעות פעולה ברכב כמו לבלום אותו, להחזיר אותו לנתיב או לשמור על מרחק קבוע בינו לבין הרכב שמלפנים.

רבים מהרכבים החדשים העולים על הכביש כבר מצוידים במערכות אלו. ברכבים היוקרתיים יותר אלו מערכות שהן כבר כפסע מנהיגה אוטונומית של הרכב. לעומת זאת, במכוניות ותיקות יותר או כאלו שאינן מצוידות במערכות אלה, ניתן היום להתקין מערכות בטיחות באופן עצמאי. התקנת מערכת מובילאיי ברכב מובילה להפחתה במחיר ביטוח החובה.

סוג הביטוח: מקיף, צד ג’, דיגיטלי

 ביטוח חובה לרכב הוא חובה על פי חוק, אך כפי שהצגנו כאן גם הוא נתון להפחתות או לתוספות בהתאם לנתוני הנהג והרכב. הביטוח המקיף או צד ג’ הם כבר אינם בגדר חובה, אלא אפשרות הרחבה והן נתונות להחלטתו של המבוטח. באופן עקרוני, נהג יכול להחליט לבטח את עצמו בביטוח חובה בלבד, זה המכסה הוצאות רפואיות על פגיעה בגוף ובנפש בעקבות תאונה, ולהסתכן בהוצאה של אלפי שקלים כשרכבו או רכוש צד ג’ נפגעו בתאונה. רק כדי לסבר את האוזן, עלות תיקון פנס אחורי לרכב SUV יוקרתי יכול להגיע גם ל-3,000 שקל לפנס אחד. תעשו את החשבון לבד.

אחרי שהחלטתם שהרחבת הביטוח למקיף או צד ג’ היא עניין כדאי, אפשר לצלול לתוך הנתונים ולראות היכן אפשר לחסוך. ביטוח המקיף יקר יותר מביטוח צד ג’ שכן הוא מספק כיסוי ביטוחי לכל פגיעה ברכב או ברכוש צד ג’ ע”י רכב המבוטח. ביטוח צד ג’ מפצה אך ורק על פגיעות ברכוש צד ג’ ולא ברכב של המבוטח. בעלי רכבים ישנים יותר, בעלי חלקי חילוף זולים או כאלה שלא יתקנו כל שריטה קלה יכול להיות שיעדיפו לחתוך בהוצאת הביטוח ולרכוש צד ג’ בלבד. אם בחרתם במסלול זה, כדאי לבדוק לגבי הרחבתו לשירות דרך וגרירה – עלות בלתי מורגשת ברמה השנתית, שעושה את כל ההבדל ברגע האמת.

אבל, בואו נעבור לחלק המעניין יותר, הטכנולוגי והמתקדם של עולם הביטוח, זה שהביא לחיינו אפשרויות נוספות להפחתה במחיר ביטוח הרכב. חברות רבות, ביניהן גם הפניקס, מציעות היום ביטוחי רכב הנשענים על טכנולוגיה ודיגיטל ומאפשרים לשלם לפי שימוש/ לפי קילומטראז’. למשל, ביטוח לנהגים צעירים המופעל אך ורק כאשר הם נוהגים ברכב ואפשר הורדה משמעותית במחיר. או נהגים ותיקים זהירים ללא הרשעות או תביעות עבר שיכולים גם הם למצוא מסלולים ייחודיים בשבילם עם הנחות נוספות בביטוח.

“ביטוח דיגיטלי” הוא כזה הנשען על רכיב דיגיטלי המורכב ברכב ומתקשר עם אפליקציה ייעודית בסמאטרפון של הנהג. זהו תחום חדש בשוק ביטוח הרכב ופתח לעולם חדש של אפשרויות שעוד יתפתח ויביא להוזלות נוספות בעלות ביטוח הרכב. שווה לבדוק אילו מוצרים כאלה קיימים כבר היום שיוכלו להתאים לכם.

ידע = חיסכון

היכרות עם כל הגורמים הנ”ל והשפעתם על הפוליסה ועל הפרמיה יכולים לסייע לכם לחסוך בעלויות ביטוח הרכב השנתיות שלכם. ההמלצה שלנו היא לעבור על כל הפרמטרים הללו בכל שנה מחדש, לבצע בדיקת מחיר ביטוח רכב, ולראות מה השתנה בשנה האחרונה – הן במצב הרכב והן במצב ומספר הנהגים – שיכול לסייע בהפחתת עלויות.

למשל, נהג רשום בפוליסה שעבר את גיל 24, מערכת מובילאיי שהתקנתם או גם דגם חדש של הרכב שיצא לשוק ומשפיע על מחיר הפרמיה של הדגם הישן שלכם. ידע זה כוח ובמקרה זה, לדעת פירושו לשלם פחות.

 

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
7-factors-of-car-insurance