בלי ניילונים - היתרונות ברכב יד-שניה

חוץ מהעובדה הכיפית להחריד, שאתם פשוט מקבלים את הרכב שרכשתם עוד באותו היום וכבר במקום’ ולא צריכים לחכות עד שיגיע משלוח היבוא הבא, יש עוד כמה יתרונות לרכב משומש על חדש. ברובם כלכליים כמובן, אבל לא רק. למשל, אתם יודעים כמה כואבת השריטה הראשונה ברכב חדש ומבריק עם צבע מלא ברק? הנה כבר חסכתם הרבה כאב לב, בוודאי אם אתם נוהגים לחנות בצדי רחובות העיר.

מבחינה כלכלית, ברוב המקרים רכישת רכב יד שנייה היא עסקה כלכלית נכונה יותר. אלא אם רכשתם רכב ישן במיוחד או מקולקל במיוחד – כזה שבסוף שואב כסף על מוסכים – ההחלטה ללכת על יד שנייה ולא לקרוע ניילונים, היא טובה ונכונה. מאיבוד הערך, דרך ביטוח הרכב ועד תיקונים וטיפולים במוסך.

על איבוד הערך של רכב ועוד

כל רכב חדש מאבד כ-20% מערכו ברגע שעלה על הכביש וממשיך להשיל אחוזים מערך הקנייה בכל שנה. רכב שזה עתה נקנה ועלה על הכביש הוא כבר לא “חדש” וערכו מיד מופחת, יציאתו של דגם חדש מפחיתה מערך הדגם הישן שנרכש זה עתה, בלאי הוא נקודה משמעותית במכוניות ועוד. כך, שרכב בן שלוש או ארבע כבר מוערך במחצית מהסכום בו נקנה.

ומאחר ולקנות רכב חדש נעשה יחסית קל בימינו עם שלל אפשרויות רכישה ומימון, לשוק מכוניות היד השנייה יש הרבה מציאות להציע, ועובדת לטובתכם העובדה שרוב המכוניות יד שנייה נמכרות בסוף מתחת למחיר הקבוע במחירון.

מהי מציאה? רכב משנת 2018 ומעלה במצב טוב, שנמכר כבר ב-40% פחות ממחירו המקורי. למה דווקא מ-2018? טוב ששאלתם. זוהי השנה ממנה מחויבים כל הרכבים בישראל להיות מאובזרים במערכות בטיחות אקטיביות, בין אם של היצרן ובין אם זו התקנה של מובילאיי או מערכת דומה אחרת.

מערכות אלו מתריעות מפני היצמדות לרכב שמלפנים, מפני סטייה מנתיב והן מונעות נעילת גלגלים בבלימה פתאומית. כלומר, הן הופכות כל מכונית למתוחכמת יותר מבחינה בטיחותית. אם עד לפני כמה שנים הסתפק המחוקק בחגורות בטיחות וכריות אוויר, שמפחיתות את עוצמת הפגיעה ביושבי הרכב המעורב בתאונה, היום הרכב שלכם כבר יכול למנוע תאונה מלהתרחש.

מבחינת הביטוח, מחיר ביטוח החובה לנוהג ברכב כזה יהיה נמוך יותר. הסבירות שרכב שמאובזר במערכות שמונעות תאונות יהיה מעורב בתאונה קטן יותר מרכב ללא אבזור כזה וחברת הביטוח יכולה להרשות לעצמה להפחית במחיר הפרמיה.

אם אתם רוכשים רכב בעל שנת מודל נמוכה מ-2018 אתם יכולים להתקין מערכת בטיחות מתקדמת באופן עצמאי ולזכות באותה הנחה על ביטוח החובה.

השוק מלא במכוניות בנות ארבע ומעלה עם קילומטראז’ נמוך במיוחד (עניין שהושפע גם מתקופת הקורונה והסגרים שהוטלו עלינו במהלכה) ובמצב מכני מעולה. רכב כזה יעלה פחות ממחצית ממחירו כחדש, תוספת עצמאית של מערכת בטיחות כמו שהזכרנו תהפוך אותו לבטיחותי יותר וגם זכאי להנחה בביטוח. רוצים עסקה נכונה וצרכנות נבונה? הנה, קיבלתם.

 

רכב יד שניה: הוצאות שוטפות

מלבד עלות הרכב החד פעמית, שהיא הגדולה והמשמעותית ברכישה, ישנן עלויות נוספות שמלוות כל בעל רכב במשך שנות בעלותו. ההוצאות השוטפות הן דלק כמובן, ביטוח, טיפולים שנתיים או לפי קילומטראז’, טסט שנתי ותיקונים במקרה של תקלה טכנית או טעות אנוש.

עקרונית, צריכת הדלק עולה עם השנים ועם התיישנות המנוע והמערכות, כך שזו הוצאה שיכולה להיחשב כיקרה יותר ברכב ותיק מאשר בחדש.

הכדאיות הכלכלית שברכישת רכב משומש לעומת חדש כשמדובר בתיקונים, טיפולים ובמוסך באופן כללי משתנה ותלויה בסוג הרכב, הדגם שלו, העושר שלו באיבזור ובגאדג’טים שונים, רמת התחכום או אי תחכום המערכות שלו וגם רמת הפופולריות שלו והימצאותם של חלקי חילוף זמינים, למשל. לא ניתן לקבוע בעניין הזה, עד שלא תדעו את סוג, דגם, שנה ורמת גימור של הרכב הנרכש. רגע לפני שתחתמו על חוזה הרכישה, מומלץ לבדוק את הנושא ולהגיע להחלטה מושכלת שתחסוך לכם עוד כסף (הבטחנו צרכנות נבונה ואנחנו מקיימים). 

 

ביטוח מקיף וצד ג’ לרכב יד שנייה

 

כדאי לבדוק מחירי ביטוח מקיף ומחיר צד ג’ לרכב החדש-משומש שלכם, ולעשות השוואת מחירים ותכולות (אין פשוט מזה היום, רק כמה פרטים וקליקים באתר האינטרנט של כל חברה). חברות הביטוח השונות מתמחרות באופן קצת שונה אלמנטים שונים ברכבים משומשים ומעניקות הנחות שונות בהתאם לרכב וכמובן בהתאם למאפייני הנהג.

רק נזכיר, ביטוח מקיף מעניק כיסוי ביטוחי על פגיעה ברכוש: ברכב המבוטח וברכוש צד ג’ שנפגע בגלל שימוש ברכב המבוטח. ביטוח צד ג’ מספק פיצוי אך ורק על פגיעה ברכוש צד ג’ ולא ברכב המבוטח.

אנשים שרוכשים מכוניות ישנות שכבר עולות עשרות אלפים בודדים בסך הכל, יעדיפו הרבה פעמים לרכוש ביטוח צד ג’ בלבד וזאת משום שמחיר הביטוח פשוט אינו משתלם לעומת עלותו של הרכב. הרבה פעמים גם ברור לבעל הרכב שהוא לא מתכוון להגיע למוסך לתקן ולטפל בכל שריטה שאינה פוגעת בבטיחות הנהיגה ובמקרה שכן, חלקי חילוף שאינם מקוריים יעשו את העבודה. במקרה כזה הרבה פעמים שווה לתקן לבד ולהימנע מתביעת ביטוח שגם תעלה את הפרמיה העתידית. וכך נחסכים דמי ביטוח המקיף.

 

אבל בגדול, אם רכשתם מיני או משפחתית ממוצעת בת 3 סביר שמחיר הביטוח המקיף שלכם יהיה זול יותר מרכב חדש. פשוטו כמשמעו כי הערך שלו נמוך יותר, מה גם שהרבה פעמים הסיכוי שלו להיגנב נמוך יותר וזה תמיד יתרון במחיר הביטוח. ואם תוסיפו לו מערכות בטיחות אקטיביות לצד מערכות למניעת גניבות, אתם מסודרים.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
advantages-of-second-hand