DON’T PANIC! - מדריך לנהג הצעיר בגלקסיה

מה עושים אם המנוע מחליט לשבוק חיים באמצע הנסיעה, איך מגיבים להתפוצצות של צמיג ומתי צריך לעשות בדיוק ההפך ממה שמכתיבה האינטואיציה?

נהגים צעירים נוטים להאמין שכל עוד יקפידו לנהוג לפי החוקים, לא צפויה להם שום סכנה על הכביש. אבל לפעמים הרכב לא משתף פעולה עם הנהג, גם אם הוא חדש ולכאורה תקין לחלוטין. התגובה המידית למצבי חירום היא במקרים רבים הדבר היחיד שיכול למנוע תאונה דרכים קשה. קיבצנו עבורכם הנחיות מצילות חיים להתנהלות בארבעה מצבי חירום.

 

איבוד בלמים

במצב שבו הבלמים לא מתפקדים כנדרש ואתם לא מצליחים להאט או לעצור את הרכב, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לנסות להאט את הרכב על ידי הורדת הילוך. אם הרכב עדיין לא מאט את נסיעתו, הרימו בעדינות ובאיטיות את בלם היד (Handbrake). הרמה מהירה של בלם היד תגרום לנעילה של הגלגלים האחוריים ותוביל להחלקה ואף לסחרור של הרכב. לכן למרות שהאינטואיציה מפצירה בכם להרים את בלם היד במהירות ובחדות, חשוב לשמור על קור רוח ולהרים את הבלם שן אחר שן.

 

יש לציין כי במקרים מסוימים הבלמים מתפקדים בצורה תקינה, אך עצם מסוים מפריע לדוושה. לכן אם אתם נתקלים בהתנגדות כשאתם לוחצים על דוושת הבלמים, וודאו שאין מתחת לדוושה עצם שמפריע לתנועה שלה. כמו כן לא אחת הבלמים לא מגיבים בצורה מלאה בשל התחממות יתר. מצב זה מאפיין נהגים שמפעילים את הבלמים לאורך זמן רב מדי, בעיקר בנסיעה במדרון ארוך או תלול מאוד. במצבים אלה יש לנסות להאט את הרכב לזמן מה תוך שימוש בתיבת ההילוכים כדי למנוע התחממות נוספת, להניח לבלמים להתקרר מעט ולעצור את הרכב בהקדם.

 

אם אתם לא מצליחים להאט את הרכב בשום דרך, המתינו לקטע דרך שבו מותקן מעקה בטיחות מבטון או מברזל. התקרבו אל המעקה באיטיות ובהדרגה וכך תאטו את הנסיעה. מובן שמדובר בפתרון שרחוק מלהיות אידיאלי, שיש לשמור כמוצא אחרון, בשל הנזק החמור שהוא מסב לרכב. סימנים שצריכים לרמוז לכם על כך שהבלמים לא תקינים כוללים דוושת בלימה קשה מדי, דוושה ספוגית ורכה מהרגיל וריח חריף של גומי שרוף. היו ערים לסימנים אלה והקפידו שלא להתעלם מהם. גשו בהקדם למוסך לבדיקת בלמים.  

 

האצה בלי נשלטת

האצה בלתי נשלטת של הרכב היא מצב נדיר יחסית שיכול להתרחש בעקבות בעיה אלקטרונית (בעיה במערכת בקרת השיוט או במחשב ניהול המונע למשל) או בעקבות בעיה מכנית (היתפסות של דוושת הגז למשל). אם אתם נוהגים ברכב שמאיץ ללא בקרה, העבירו באופן מידי את תיבת ההילוכים לניוטרל. במצב זה המנוע לא מעביר אנרגיה לגלגלים ובאפשרותכם להתחיל לבלום את הרכב. חשוב ביותר שתבלמו בצורה עדינה ולסירוגין וזאת על מנת להימנע מחימום יתר של הבלמים, כשהשאיפה היא להצליח לבלום את הרכב במקום בטוח בשול הדרך.

 

כאשר הרכב מגיע למצב של עצירה מוחלטת, דוממו מנוע, הדליקו אורות חירום מהבהבים, לבשו את האפוד הזוהר וצאו מהרכב במהירות. לאחר מכן הציבו משולש אזהרה, עמדו מעבר לגדר ההפרדה (או לכל הפחות בצד הימני של הדרך) והתקשרו למשטרה.

 

דימום מנוע בזמן נסיעה

ישנו מגוון רחב של גורמים שיכולים להוביל לדימום מנוע במהלך נסיעה, החל ממיכל דלק שהתרוקן וכלה בשלל תקלות מכניות וחשמליות. במקרה זה יש לנסות להשתלב בימין הדרך במידת האפשר, תוך מתן עדיפות לשול הדרך, על מנת שלא לחסום את נתיב הנסיעה ולסכן נהגים אחרים. יש להאט את הרכב בהדרגה עד לעצירה מוחלטת וכשהרכב בעצירה מלאה, יש להדליק אורות חירום מהבהבים, ללבוש את האפוד הזוהר, לצאת במהירות ובזהירות מהרכב, לעמוד מעבר לגדר ההפרדה (או לכל הפחות בצד הימני של הדרך) ולהתקשר למשטרה. אם נאלצתם לעצור באמצע הכביש, עדכנו את המשטרה בכך שאתם חוסמים נתיב.

 התפוצצות של צמיג

במקרה של התפוצצות צמיג יש לאחוז היטב בהגה ולנסות לשמור על תנועה בקו ישר. במקביל יש לנסות להאט את הרכב בזהירות תוך שימוש בבלמים ובתיבת ההילוכים. את הרכב יש לשאוף לעצור במקום בטוח בשול הדרך, כדי שניתן יהיה להחליף את הצמיג התקול. לאחר העצירה הדליקו אורות חירום מהבהבים, לבשו את האפוד הזוהר, צאו מהרכב במהירות ובזהירות, הציבו משלוש אזהרה והחליפו את הצמיג התקול. אם טרם יצא לכם להחליף צמיג ברכב שלכם, מומלץ להתנסות בכך בהקדם.

 

הגורמים המרכזיים להתפוצצות של צמיג במהלך נסיעה הם מכשול על פני הכביש וצמיג ישן, יבש או בלוי. אי לכך, כדי למזער את הסיכוי להתפוצצות של צמיג, שעשויה לגרום לאובדן השליטה ברכב, חשוב לשמור על לחץ אוויר תקין בצמיגים באופן קבוע בהתאם להוראות היצרן, לא להתעלם מסימנים המעידים על בעיה בצמיגים כמו רעשים חריגים או “משיכה” של ההגה לצד אחד ולהקפיד להחליף ללא דיחוי צמיגים ישנים, בלויים או יבשים. כמו כן בכל מקרה של התפוצצות צמיג, מומלץ לבדוק את כל הצמיגים של הרכב, שכן בדרך כלל קצב השחיקה של הצמיגים זהה.  

 

נעים להכיר, “הפניקס צעיר”

ההורים לא ממהרים להוסיף אתכם לביטוח הרכב בטענה שאין להם אלפי שקלים מיותרים? אל דאגה. ספרו להם על “הפניקס צעיר” ורוב הסיכויים שישנו את דעתם. האמת היא שעד לאחרונה הוספה של נהג צעיר לביטוח הרכב, אכן הובילה לניפוח משמעותי של מחיר הפוליסה. הודות לפיתוח הייחודי של חברת הפניקס, ניתן להוזיל את הביטוח באופן משמעותי ובמקביל לעודד נהיגה זהירה יותר.

 

“הפניקס צעיר”, היא פוליסת ביטוח הכוללת התקן טכנולוגי פורץ דרך, המותקן ברכב המבוטח. באמצעות אפליקציה סלולרית ייעודית, ניתן להפעיל את הביטוח רק כאשר הנהג הצעיר משתמש ברכב ולשלם על הביטוח בהתאם למספר הק”מ בשיטת “לא נהגת, לא שילמת”.

 

המודל החכם של הפניקס צעיר, מאפשר לחסוך אלפי שקלים בשנה אך לא בזה מסתיימים הדברים: האפליקציה החכמה מקבלת נתונים בזמן אמת אודות הנהיגה של הנהג הצעיר ומדווחת להורה כאשר הנהג הצעיר נוסע במהירות מופרזת או באופן כללי בצורה מסוכנת. בנוסף האפליקציה מספקת נתונים בנוגע לצריכת הדלק ולמיקום של הרכב בכל רגע נתון, מעדכנת את מוקד החירום של הפניקס במקרה של אירוע חירום ויכולה גם לשלוח אותות לקבלת סיוע מצוותי הצלה. השילוב בין יכולת בקרה על הנהיגה של הנהג הצעיר לבין החיסכון הכספי המשמעותי, הוא כזה שמעטים ההורים שיכולים להתנגד לו. אז הרבה בהצלחה ושיהיה לכם יום בטיחותי.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
car_young_driver_dont_panic