כל מה שרציתם לדעת על מיסוי ירוק, חשמליות והיברידיות וביטוח רכב

רגע לפני שנצלול לענייני המיסוי הירוק בישראל, הכירו את תנאי הבסיס: מס הרכישה למכוניות בישראל הוא מס גבוה מאוד – גם יחסית לעולם – שמכפיל, הלכה למעשה את מחיר הרכב. המס על כל רכב בנזין או דיזל שמיובא לישראל עומד על 83% לפני תוספת המע”מ בגובה 17%. רכבי יוקרה, שמחירם מעל 300 אלף ₪ ישלמו עוד 20% מס יוקרה.

מדובר בהכנסה משמעותית מאוד לקופת המדינה, שלמשרד האוצר קשה מאוד לוותר עליה. ההכנסות ממיסוי רכישת רכב ב-2018 למשל, הסתכמו ב-10 מיליארד שקל. ואם זה נראה לכם המון, תדעו שבאוצר טוענים שזה אפילו לא מכסה את ההוצאות והעלויות הנלוות של המדינה לשימוש ברכב בשטחה – תאונות, מפגעי זיהום אוויר, שיפור ושיפוץ כבישים ותשתיות, הקמת כבישים ועוד.

בכל אופן, אם לסבר את האוזן – נכון להיום רכב בנזין שמחירו ההתחלתי הוא 100,000 שקלים יעלה לקורע הניילונים המאושר 214,110 ₪, שישמח לשמוע על תרומתו הרבה לשיפור התשתיות ובניית כבישים בישראל.

וכך היה שנים רבות, עד שהתעורר העולם משנתו הפחמית, המודעות לשינויי האקלים ולחשיבות של שמירה על הסביבה החלו לחלחל הן בקרב ממשלות והן בקרב התעשיות ואפילו בתעשיית הרכב האימתנית, המזהמת והרעשנית הריחו את רוחות השינוי.

מזה שנים רבות אנחנו שומעים על מנועים מתוחכמים שמייצרים כוחות סוס לרוב במינימום צריכת דלק וזיהום אוויר ובשנים האחרונות אנחנו כבר רואים את תוצאותיהם של תהליכים ארוכי הטווח של ייצור מכוניות היברידיות מתוחכמות יותר ומכוניות חשמליות לגמרי. למעשה, תעשיית הרכב נמצאת בתוך אחד השינויים הגדולים והמשמעותיים שלה לאורך ההיסטוריה וכמעט ואין היום מותג שמחזיק מעצמו שלא מחזיק כבר בלפחות דגם אחד היברידי או חשמלי לגמרי. וכשהעולם משתנה, ממשלות נותנות מענה ואכן החלו מדינות מזרח ומערב בקידום תוכניות לעידוד רכישה של מכוניות מזהמות פחות. כל מדינה והרפורמה שלה.

 

מיסוי ירוק בישראל

הטבות המס לרכבים “ירוקים” נכנסו כבר לפני כמה שנים והתעדכנו מעת לעת, עם התעדכנות הטכנולוגיה. כיום, המס על הרכבים הלא מזהמים (או רק פחות) נחלק לכמה קטגוריות: חשמל לגמרי, היברידי (רכב שמשתמש במנוע בנזין וביחידת חשמל שנטענת תוך כדי נסיעה) ופלאג אין (היברידי עם יחידת חשמל שנטענת ע”י שקע חשמלי חיצוני) לכל אחד מהם הטבות מס שונות והגבלות שונות להטבות אלה.

עד לסוף שנת 2019 ניתנה הנחת מס משמעותית ברכישת רכבים היברידיים וחשמליים לגמרי. הרוכשים שילמו בין 30% ל-10% מס רכישה בלבד. אך, כמו כל הטבת מס לעידוד צריכה או התמודדות עם שינויים בשוק, גם זו נוצלה עד תום ורפורמה חדשה נכנסה לתוקפה ב-1 בינואר 2020 עם עדכון נוסף בינואר 2021 וכך עד סוף 2024.

החל משנת 2020 המס על רכבים היברידיים עומד 45% עם הגבלה של ההטבה ל-60,000 ₪ (הגבלה שאינה משפיעה רבות על המחיר ועל השוק, משום שמחירן של ההיברידיות אינו גבוה באופן יחסי). לעומת זאת, המס על רכב חשמלי אמנם נותר על 10%, אך עם תקרת הטבה של 75,000 ₪ וזה מה שעשה את כל ההבדל. (עד כמה? מכוניות כמו Audi e-tron החשמלית לגמרי שמחירה נשק ל-400 אלף שקל, למשל, התייקרו בלילה שבין 2019 ל-2020 בכ-120 עד 150 אלף שקל.

המס על רכבי פלאג-אין התעדכן ל-25% ויתאפס (כלומר ההטבה תבוטל לגמרי) עד שנת 2024 ביחד עם המס על ההיברידיות.

מאחורי הדברים עומד היגיון מסוים. ראשית, הטבות מס הן תמיד עניין של תקופה וניסוי ותעייה ומחקר לתגובות השוק, שינויים בהכנסות ממיסים ועוד. שנית, המכוניות החשמליות לגמרי הן רכבי יוקרה עם תג מחיר גבוה מאוד שפונה לפלח סוציו-אקונומי גבוה באוכלוסייה, והטבת מס משמעותית כל כך אינה צודקת או מוצדקת במקרה זה.

 

יתרונותיה של מכונית ירוקה

המכוניות החשמליות עוד ישתלטו על העולם אבל עד אז אנחנו מסתפקים בנהגים עם אג’נדה או קורטוב של ריגוש טכנולוגי שיהיו הראשונים לאמץ והם כטיפטוף קל עכשיו שמבשר על שיטפון שיגיע. הרי, אם מחירן של המכוניות החסכוניות באמת היה נמוך יותר, סביר להניח שרבים מאיתנו היו רוכשים אותן ומשפרים במעט את העולם, אבל אנחנו עדיין בשלב האימוץ. חלקנו עוד לא מאמינים שנוכל באמת להטעין מכונית בחשמל בזמן שלוקח לנו למלא דלק וחלקנו פשוט יכולים לשלם פחות.

וזה לא שהם חסכוניים רק בזיהום אוויר, אלא גם שקטים יותר על הכביש ומפחיתים את רמת ההמהום העירוני והרעש בכבישים באופן כללי. הם בד”כ בעלי מראה עתידני ועשירים בגאדג’טים פנימיים שעושים חשק להיכנס ולנהוג.

המכוניות החשמליות לגמרי שנמצאות היום על כבישי ישראל הן כבר מופת של טכנולוגיה, צעד אחד קטן לפני התייצבותה של מכונית אוטונומית לגמרי על הכביש. אלה רכבים שמצוידים בקדמת הטכנולוגיה כמעט בכל אספקט – במנוע החשמלי בעצמו, בבטיחות האקטיבית, בדאטה שמקבל הנהג במהלך נהיגה, במערכות המולטימדיה המתוחכמות ועוד.

לכל הנ”ל – מחיר אחרי מס, טכנולוגיה, אבזור, רמת בטיחות ועוד – יש השלכות על מחיר ביטוח הרכב כמובן.

 

על ביטוח רכב ומכוניות ירוקות

אדם שרכש מכוניות חשמלית ומבקש הצעת מחיר לביטוח מקיף ייאלץ להכניס את פרטי הרכב והפרמטרים שמשפיעים על המחיר: סוג הרכב, דגם, שנה ותוספות שמשפיעות על ערך הרכב. בנוסף, פיצ’רים טכנולוגיים בטיחותיים למיניהם משפיעים גם הם, כך שאין ממש דבר כזה מחיר ממוצע לביטוח רכב משום שהוא מושפע ממכוניות יקרות במיוחד, מאובזרות במיוחד או מאידך, זולות במיוחד.

עלות ביטוח רכב משתנה בהתאם לערך שלו וככל שערכו גבוה יותר, כן תגדל הפוליסה שלו. לעומת זאת, רכב שמצויד במערכות בטיחות אקטיביות שבכוחן למנוע תאונה זוכה להנחות בביטוח החובה.

ואם במכוניות ירוקות עסקינן, מצד אחד ההיברידיות והחשמליות החדשות יקרות מאוד, המס עליהן הופחת ועוד ימשיך לקטון ומחירן יעלה בשנים הקרובות כך שגם מחיר הביטוח שלהן.

מצד שני, אלה מכוניות שמצוידות במערכות הבטיחות האקטיביות המתוחכמות והמתקדמות ביותר בשוק. מערכות שלא רק מתריעות על סכנה ע”י צפצוף או רטט בהגה, אלא ממש בולמות את המכונית בעצמן בעת הצורך ויודעות ממש לשמור באופן פעיל על נתיב הנסיעה מבלי לסטות ממנו.

המכוניות היקרות יותר מצוידות בחיישנים רבים מסביב לרכב שיודעים מתי הוא מתקרב יתר על המידה לרכב שמלפנים וגם מזהים גופים שנכנסים בפתאומיות למרחב כמו הולך רגל שמתפרץ לכביש או רוכב קורקינט חשמלי שמגיח משום-מקום כמו שהם יודעים לעשות. כלומר, לצד העלות הגבוהה של הביטוח עקב מחירו של הרכב, הוא זוכה גם להפחתה והנחה בזכות הטכנולוגיה שלו. 

זה די הגיוני, שחברת הביטוח תעניק הנחה לרכב שהסיכוי שלו להיות מעורב בתאונה ושל בעליו להגיש תביעת ביטוח הוא נמוך מרכב שאינו מצויד במערכות בטיחות אקטיביות.

בשנים הקרובות אנחנו נהיה עדים לשינויים מרחיקי לכת בשוק המכוניות ומחירן ההתחלתי של המכוניות שיודעות לשמור על הסביבה במקום לחרב אותה ילך ויפחת, כמו כל טכנולוגיה חדשה שנכנסת לכל שוק. אבל בינתיים, ברוב הפעמים השיקולים הכלכליים יגברו על שיקולי האג’נדה והשמירה על כדור הארץ.

בכל אופן, כאשר אתם מבקשים לברר כמה עולה ביטוח לרכב חדש, זכרו להכניס לחישובים את כל הפרמטרים המשפיעים עליו ורגע לפני רכישת רכב חדש ומזהם, תחשבו אולי על רכב היברידי מיד שנייה –  סוג של מציאה עבורכם – מלא באג’נדה וערכים חיוביים, לא מנקר עיניים, חסכוני בדלק ומצויד במערכות בטיחות שיוזילו את עלות הביטוח. ניצחון שלכם וניצחון של כדור הארץ.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
green-tax