דברים שלא ידעתם על שמאות רכב

שמאי הינו אדם שעוסק בהערכת מחירים במגוון תחומים. מקצוע חסר סקסאפיל אבל בעל משמעות גדולה בשלל תחומים בחיינו. שמאי כנראה לא הייתה ברשימת המקצועות הנחשקים שלכם בילדות וסביר שכבאי, טייס, זמר או לוכד נחשים עקפו אותו בסיבוב, אבל הסיכוי שתזדקקו להערכת שווי, כלומר לעבודתו של שמאי מתישהו שבמהלך החיים גבוהים מהסיכוי שנתקשר ללוכד נחשים. אלא אם אתם קוראים שורות אלה מהג’ונגלים של פרו או יערות אוסטרליה.

תחשבו על הערכת שווי של רכוש שנגנב, בית שנהרס בשיטפון או יבול חקלאי שנשרף, תחשבו גם על אסונות טבע או מעשי ידי אדם בממדים גדולים. כשאנחנו שומעים שהנזק נאמד במאות מיליוני דולרים, תחשבו רגע על מערך המקצוענים שמגיע לאומדן, למחיר, למספרים ולעלויות האלו, הם לא עושים את זה עם אצבע ברוח, אלא באמצעות אלגוריתמים מסובכים וחישובים קפדניים.

רוצים לעשות את זה יותר מעניין? תחשבו על שמאי בתחום האומנות, למשל. כזה שמעריך את ערכו של ציור לא נודע של ואן גוך שהתגלה במפתיע או את ערכו של אוסף הקוטור של הנסיכה דיאנה. בקיצור, אם מישהו מוכר משהו, מישהו מתמחר אותו. ואם מישהו דפק את האוטו ומגיש תביעת ביטוח, מישהו צריך לאמוד את הנזק ולתת לו תג מחיר.. אז כנראה שיש כמה דברים שאתם צריכים לדעת על שמאים ובעיקר על שמאות ביטוח ושמאי רכב.

 

שמאי רכב

כאמור, תפקידו של שמאי הרכב הוא להעריך את גובה הנזק, עלות התיקון וגם שווי הרכב לאחר התיקון. במקרה של תאונה או נזק שנגרם לרכב כתוצאה ממפגעי מזג אוויר או בזדון. כשתגישו תביעת נזק רכוש לרכב, במסגרת הביטוח המקיף שלכם, שמאי רכב הוא זה שיאמוד את הנזק, ולמעשה קביעתו תקבע את גובה הפיצוי שתקבלו מחברת הביטוח.

 

מי יהיה השמאי שיבדוק ויעריך את הנזק ברכב שלכם?

ראשית עלינו להבין את המושגים הבאים:

“שמאי בית”- הוא שמאי שעלול להימצא במצב של ניגוד עניינים עקב קשר מיוחד עם חברת הביטוח כגון היותו עובד החברה או שמאי שעיקר הכנסותיו מעסקים הינם מחברת הביטוח.

“שמאי חוץ”- הוא שמאי עצמאי שאינו שמאי בית והוא נכלל ברשימת שמאי החוץ של חברת הביטוח המתפרסמת מעת לעת ע”י חברת הביטוח.

“שמאי אחר”- הינו כל שמאי שאינו שמאי בית ואינו שמאי חוץ.

 

שמאי חוץ

אתם יכולים לבחור שמאי מתוך רשימת שמאי החוץ שפורסמה ע”י חברת הביטוח שלכם. לחברת הביטוח יש רשימה ארוכה של שמאי חוץ בפריסה ארצית, המפורסמת בדרך כלל באתר באינטרנט שלה. היתרון של בחירת שמאי חוץ הוא שהנך רשאי לבחור לפי רצונך, כל שמאי שהוא מתוך רשימת שמאי החוץ והחברה אינה כופה עליך בחירת שמאי כלשהו. במידה והנך מודיע לחברה כי אין לך העדפה

כלשהי בבחירת שמאי רשאית חברת הביטוח להציע לך שמאי אקראי מתוך רשימת שמאי החוץ שלה ובלבד שמיקומו יהיה במחוז מגוריך. בשני המקרים, עלות שירות השמאי חלה על חברת הביטוח.

שמאי החוץ שנבחר יערוך שומה של הנזק וינפיק הצעת תיקון על פי שיקול דעתו המקצועי. הצעת התיקון והשומה של שמאי החוץ יהוו את ההצעה הקובעת אלא אם הציגה חברת  הביטוח בכתב הצעת תיקון או שומה נגדיות מטעם שמאי אחר והודיעה על רצונה לערער על קביעת השמאי שנבחר על ידך או עבורך.

כשם שיש לחברת הביטוח זכות לערער על הצעת התיקון שנערכה ע”י השמאי כך גם לך המבוטח יש זכות ערעור על השמאות והצעת התיקון שנערכה עבורך ע”י שמאי החוץ

שנבחר על ידך. במקרה כזה עליך להציג לחברת הביטוח הצעת תיקון נגדית התומכת בערעור הנטען על ידך.

הערעור על השמאות והצעת התיקון הן מצד המבוטח והן מצד חברת הביטוח יוגש בפני שמאי מכריע אשר ייתן את חוות דעתו הסופית.

השמאי המכריע ייבחר באופן אקראי מתוך רשימת שמאים מכריעים שהורכבה ע”י איגוד חברות הביטוח ואיגוד השמאים.

 

שמאי אחר

בפניכם עומדת גם האפשרות לבחור שמאי באופן עצמאי (להלן: “שמאי אחר”) שאינו נכלל ברשימה זו, אבל חשוב מאוד לוודא שהוא בעל תעודת לימודי שמאות וחבר איגוד השמאים. למשל, אם אתם הבעלים של רכב היברידי או חשמלי, חשוב שתדעו ששמאים חברי הארגון עברו בשנים האחרונות השתלמויות מקצועיות בנושא רכבים היברידיים וחשמליים, והם מעודכנים באופן מקצועי בחידושים בעולם הרכב.

אם החלטתם לבחור שמאי באופן עצמאי, שמורה לחברת הביטוח הזכות להגשת ערעור והליך הערעור יתנהל בדומה לאמור לעיל בפני שמאי מכריע.  

 

אז מה עם שמאי הבית?

מאחר ושמאי בית עלול להימצא במצב של ניגוד עניינים עקב היותו בקשר מיוחד עם חברת הביטוח, לא נעשה שימוש בשירותיהם של שמאי בית להערכת נזקים  בכלי רכב.

לא משנה מי יהיה השמאי הנבחר, חשוב שתדברו איתו, אפשר ואף מומלץ להגיע ולהיות נוכחים בזמן שהוא מבצע את עבודתו על הרכב שלכם – לשאול שאלות ולהבין ממנו את כל הפרטים החשובים. חשוב שתבינו את התהליך ואת המשמעויות של הערכת השמאי וחשוב שתעברו אתו על כל הסעיפים. בתחילת התהליך הוא יגיש דבר שנקרא “הצעת תיקון” וזהו אומדן נזק ראשוני שיתבצע להערכה כללית לפני התיקון. בתום התיקון יתקבל אומדן נזק סופי הנקרא “שומה”. חשוב לתעד את כל התהליך ולשמור את התיעוד (שיחות, התכתבויות מסמכים שהועברו וכד’).

בעת הבדיקה וקביעת הנזק, נשען השמאי על פרמטרים מקצועיים, ברורים וקבועים על פיהם יקבע מתי רכב שנפגע ייכנס לתיקון במוסך ומתי, למשל, ייאלץ לקבוע את מצבו כטוטאל-לוס ולהורידו מהכביש. הביטוח המקיף שלכם מבטיח שבמקרה כזה תקבלו פיצוי בגובה שווי הרכב. מי יעריך את שוויו הנוכחי? אכן, שמאי הרכב העומד לצדכם. גם לכך יש פרמטרים קבועים וברורים כמו שנת מודל, דגם וותק על הכביש, אבזור מיוחד ועוד.

זוכרים שבדקתם מה כולל ביטוח מקיף? אחד הסעיפים בפוליסה הוא סעיף טוטאל לוס המתייחס למקרים בהם נקבע מצב זה ומהו הפיצוי עבורו. על פי הפוליסה התיקנית נקבע כי טוטאל לוס יוכרז כשעלות תיקון הנזק עולה על 60% מערך הרכב עצמו. במסלולים מסוימים, כמו “הפניקס זהיר” מדובר ב-50%. בכל אופן ובכל החלטה, בתום הבדיקה על השמאי להעביר העתקים של ההערכה והאומדן לחברת הביטוח, לכם – המבוטחים ולמוסך.

 

על תביעת ביטוח, פיצויים ומחיר ביטוח מקיף לרכב

מחיר הביטוח המקיף לרכב שלכם תלוי בגורמים אישיים שונים, ביניהם קיומן של תביעות ביטוח רכב בעברכם. מבוטחים שתבעו את ביטוח הרכב בשנים האחרונות יראו עלייה בעלות הפרמיה, משום שחברת הביטוח רואה במבוטחים אלה בעלי סיכוי גבוה יותר לתביעות ולכן משתנה התמחור.

אם הגעתם למצב של הזמנת שמאי להערכת נזק, כנראה שהרכב שלכם נפגע קצת מעבר לכיפוף קטן בכנף, אבל במקרה של נזק שאינו רציני ושעלותו אינה יקרה, כדאי לחשוב על תשלום הטיפול באופן עצמאי בכדי למנוע שינויים במחיר הביטוח שלכם. אם עלות התיקון קרובה לעלות ההשתתפות העצמית שלכם, ההמלצה היא להימנע מתביעת נזק רכוש לרכב ולשלם על התיקון עצמאית ללא מעורבות של חברת הביטוח.

תפקידו של השמאי להעריך את גובה הנזק ותפקידכם למצוא את הדרך הטובה והנוחה ביותר עבורכם לטפל בתוצאותיה של תאונה או נזק לרכב. גם לאחר הזמנת השמאי וקבלת הדו”ח שלו, אינכם מחויבים לערב עוד את חברת הביטוח ולהגיש תביעת נזק. אתם יכולים להחליט על תשלום עצמאי או אחרת בהתאם לעבודת השמאי ולצרכים ולאפשרויות הכלכליות שלכם. כשהנזק גדול, ברור שאין סיבה לשלם על כך באופן עצמאי, בדיוק בשביל זה עשיתם ביטוח. בכל זאת, שקט נפשי ופיצוי כספי הוא מה שביקשתם כשרכשתם ביטוח מקיף.

 

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
know-the-assessor