הרגלים קטנים שעשויים להציל חיים: הבדיקות הקטנות שכדאי לערוך לפני כל נסיעה

יש ליקויים ברכב, שבעזרת טיפת ערנות ותשומת לב, כל נהג יכול לאתר ובמקרים רבים לתקן בעצמו. הצ’ק ליסט הקצר הבא יכול לחסוך לכם פנצ’רים ולתרום לבטיחות בכל נסיעה

יש הרבה גורמים לתאונות דרכים והרבה דרכים למניעתן. דרך אחת קלה ופשוטה נמצאת בידיים (ובעיניים) של כל נהג. הנה סדרה של 7 בדיקות פשוטות אם הרכב שלכם תקין ומוכן לנסיעה.

 

סריקה פיזית של הרכב והסביבה

לפני שאתם נכנסים לרכב התבוננו רגע ובידקו שהכול כשורה. תראו שאין אף חלק רופף או שמשה סדוקה. הציצו מתחת לרכב לראות אם לא הצטברה מתחתיו שלולית שמן, שעלולה להעיד על תקלה מכאנית. בדקו את הצמיגים (להם נייחד סעיף נפרד בהמשך הסקירה). בחורף ודאו שקיימים מגבים תקינים.

 

בדיקת שמן ומים

אל תתעצלו והרימו את מכסה המנוע, ודאי אם אתם מתכננים נסיעה בדרך בינעירונית, ואפילו אם בדקתם בשבוע שעבר.  יש מי שמשאיר את הבדיקה הזו למתדלק בתחנת הדלק. זו טעות, שמן ומים צריך לבדוק כשהמנוע קר. אם המדיד מצביע על כך שיש מחסור בשמן או מים, אל תסעו. אפילו לא קצת. דאגו שתמיד יהיה לכם בתא המטען מכל נגיש של שמן מנוע ומכל של נוזל קירור. מנוע ש’נשפך’ בכביש בינעירוני זו חוויה מפוקפקת, הקפדה על בדיקת שמן ומים באופן סדיר עשויה לחסוך אותה מכם.

 

כוונון נכון של המראות

בכל פעם שמתחלף נהג ברכב רצוי לכוון את המראה המרכזית ומראות הצד. מערכת המראות היא פקטור מכריע בשדה הראייה של הנהג וכל חוסר התאמה עלול לייצור ‘שטח מת’ שברגע אחד של חוסר תשומת לב יכול להוביל לאסון. את המראה המרכזית כוונו כך שכמה שיותר מהחלון האחורי ישתקף בתוכה. אם יש חפצים המונחים מאחורי המושב האחורי באופן בולט שמפריע לשדה הראייה השתדלו להזיז אותם. את מראות הצד כוונו בזווית של 90 מעלות מהרכב וודאו שאתם מבחינים בקצה האחורי שלו.

בודקים מראות

כוונון המושב והמשענת

בדיוק כמו במקרה של המראות גם את המושב צריך לכוונן מחדש אחרי שמתחלף הנהג. הגובה וזווית הישיבה משפיעים על שדה הראייה ומי שיושב במנח לא נכון עלול לחוות פגיעה קשה יותר במקרה של, חלילה, תאונה. כוונו את הכיסא באופן שיבטיח שהברך שלכם לא תינעל כאשר אתם לוחצים על דוושת הבלמים. ודאו שההגה לא מסתיר את לוח המכוונים, וכוונו את משענת הראש למצב שבו האוזניים שלכם נמצאות באמצע המשענת כאשר אתם במצב של ישיבה זקופה.

 

נורות אזהרה

אחרי שנכנסתם לרכב והנעתם אותו, בדקו את לוח המכוונים. במכוניות מהעשורים האחרונים יש שורה של נורות אזהרה שנדלקות כשחסר שמן או אם קיימת אינדיקציה שאחת מהמערכות האלקטרוניות, כמו למשל ה-,ABS אינה תקינה. אם תסגלו לעצמכם את ההרגל הזה גם לא תשכחו לשחרר את בלם היד לפני הנסיעה.

 

אורות בלילה

לפני נסיעת לילה בדקו שהאורות תקינים. ודאו שאין אף נורה שרופה ושהאורות מייצרים אלומה מקבילה וחופפת. ודאו שהאורות הגבוהים מתחלפים כמו שצריך ובאותה הזדמנות תראו אם כל נורות האיתות תקינות.

 

תקינות הצמיגים

את הסעיף הזה השארנו לסוף, אך בהרבה מובנים הוא החשוב מכולם. צמיגים פגומים יכולים להוביל לכמה סוגי תאונות, ואילו צמיגים במצב טוב ולחץ אוויר נכון משפרים משמעותית את אחיזת הכביש של הרכב ומקצרים את מרחק הבלימה. בדקו שהצמיגים אינם שחוקים יתר על המידה; אם אין מצב של ‘צמיג שטוח’ המרמז על אפשרות לפנצ’ר ואם לא תקוע בהם גוף זר כמו בורג או אבן. לפני נסיעה בינעירונית בדקו את לחץ האוויר בגלגלים. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא באמצעות מילוי אוויר בתחנת הדלק על פי הוראות היצרן לכל דגם. אם שכחתם את לחץ האוויר המומלץ על ידי היצרן, תוכלו בדרך כלל למצוא את ההוראות מודבקות משמאל לכיסא הנהג. שימו לב שלעיתים ההוראות ישתנו בהתאם לכמות הנוסעים והמטען.

אם כבר מדברים על צמיגים רצינו להזכיר לכם שבמסגרת ביטוח הרכב המקיף שלנו, בהפניקס, אנחנו מספקים למבוטחים הטבה בלעדית ומיוחדת שנקראת ‘צמיג תקין מציל חיים’. במסגרת ההטבה אתם יכולים לרכוש צמיגים חדשים איכותיים לרכב ב-60% הנחה וגם ליהנות משירות תיקון פנצ’ר בחינם*.

*בכפוף לתנאי ההטבה המפורסמים באתר האינטרנט של החברה או שאל את סוכן הביטוח.

 

 

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
little-tests-you-should-do-before-driving