מהניילונים אל הכביש - הצ'ק-ליסט המושלם לקונה רכב חדש

נכנסתם לסניף הרכב וננעלתם על הדגם שמתאים לכם ביותר. אתם מתיישבים ברכב התצוגה, מריחים את הריח של רכב חדש, מתפעלים מעיצוב הפנים ונוחות הישיבה ומאותתים לאיש המכירות שאתם מוכנים לסגור עסקה ולהתעקש לקבל את הרכב בהקדם. עצרו פה. הדרך מהבחירה ועד העלייה הראשונה לכביש, היא חשובה ויש לצלוח את כל המכשולים שבדרך. במיוחד בשבילכם, הצ’ק-ליסט המלא לכל קונה רכב חדש.

רכב חדש הוא הוצאה כספית בלתי אחראית ביחס לרכב ישן. את זה אומרים באופן קבוע ובכל זאת, אחוז המכירות של רכבים חדשים רק הולך ועולה. לכך יש מספר סיבות עיקריות כמו השקט מפני תקלות צפויות ואחריות יצרן, היכולת לבקש רכב שמותאם לטעם האישי מהריפודים ועד לצבע הרכב, הנאה מדגמים עדכניים, היעדר תחבורה ציבורית מתאימה, סמל סטטוס ועוד. ולמרות שיש שיפקפקו ברציונליות של המהלך, אי אפשר לטעון שלא ניתן להפוך אותו לבטוח ואחראי.

נמצאים על סף רכישת רכב חדש? יש כמה דברים שאתם חייבים לוודא כדי שתוכלו להשלים את הרכישה ולעלות על הכביש כמה שיותר מהר. כעת נעבור על מרכיבים מרכזיים ונוודא כי ההחלטה המרגשת, האישית או המשפחתית, לרכוש רכב חדש תתבצע על הצד הטוב ביותר – מרגע הבחירה ועד לפעם הראשונה שתלחצו על דוושת הגז.

שלב ראשון: יש לוודא מתי מגיע הרכב

זמני אספקה ומשלוח תלויים בזמינות הדגם הספציפי בו אתם מעוניינים ומשתנים מרכב לרכב. עם זאת לפי חוק, היבואן חייב לשחרר את הרכב מהמכס תוך 3 ימי עבודה מקבלת מלוא התמורה הכספית עבור הרכב ולמסור את הרכב ללקוח תוך 14 ימים מיום שחרורו מהמכס.

ועדיין, ייתכנו עיכובים במועד האספקה שלא תלויים ביבואן אלא בלקוח, כמו: שעבוד הרכב לטובת היבואן במקרה של הלוואה אשר הרוכש מקבל מהיבואן לצורך הרכישה; הצגת תעודת ביטוח חובה; המצאת המסמכים הנדרשים לצורך פטור ממכס וכדומה.

שלב שני: חוזה בכתב ומסמכים נוספים

מעמד החתימה על החוזה הוא השלב המכריע בעסקה. לא ניתן למכור רכב חדש ללא חוזה ועליו לכלול פרטים על תנאי רכישת הרכב, מחירו, מועד הספקתו ואחריות היבואן כלפי הלקוח.

מלבד החוזה, היבואן מחוייב למסור הוראות שימוש בכתב בעברית ובאנגלית ותעודת אחריות לרכב ולחלקיו חתומה על ידי המוכר גם בשפה העברית.

שלב שלישי: רישום הרכב על שם הרוכש

באחריות היבואן לרשום את הרכב על שם הרוכש, ולציין את ארץ המוצא של הרכב ברישיון הרכב המונפק.

שלב רביעי: יש לוודא את היקף ומשך האחריות על הרכב

היקף האחריות משתנה מיבואן ליבואן ובין הדגמים השונים ובכל מקרה הוא לא נמוך משנתיים על פי חוק. במקרים בהם היבואן מציע אחריות לתקופה העולה על שנתיים, הוא חייב לציין בפני הלקוח מה היא כוללת ומה התוספת הכספית שעליו לשלם. חשוב לדעת שכל תוספת כספית עבור הגדלת משך האחריות מעבר לשנתיים אינה בגדר חובה ואפשר לסרב להצעה אם אתם חושבים כי היא אינה משתלמת לכם.

כמו כן,למעט מספר חריגים יוצאי דופן, היבואן אינו יכול להתנות את האחריות במחויבות לטפל ברכב במוסך שרות, או בשימוש בחלף מסויים. מצד שני, צריך לקחת בחשבון שאם הבחירה היא טיפול במוסך שהוא לא מוסך שרות ו/או החלף בלתי מתאים, הדבר עלול לפגוע בתוקף האחריות.

שלב חמישי: השירות

כל יבואן מספק שירות הייחודי לו, חלקם נותנים דגש מיוחד לכך במסגרת הקשר עם הלקוח וחלקם פחות, אבל כולם מחוייבים למספר מרכיבים שירותיים על פי חוק, הקשורים בעיקר בתחזוקת הרכב: ראשית, היבואן חייב לפרסם ולהביא לידיעת הציבור את השמות והכתובות של הסוכניות שלו, כך שהלקוח יוכל לבחור לקבל שרות בזה הנוח לו ולאו דווקא בסוכנות המרכזית. התחזוקה לרכב ניתנת באמצעות מוסכי רשות שהיבואן מפעיל ברשיון.

את חלקי החילוף מחוייב היבואן לספק עד 7 ימים ממועד קבלת ההזמנה וחובה נוספת שחלה עליו היא לספק חלקי חילוף לתקופה של שבע שנים מיום המכירה, לכל הפחות. דגש מיוחד ניתן לצמיגים – מחובת היבואן להשתמש בצמיגים איכותיים וללא פגם. בכל רכב חדש מוטבע תאריך על הצמיגים, על היבואן לוודא כי גיל הצמיגים לא יהיה מעל ל- 18 חודשים מיום הגעת הרכב לארץ.

שלב שישי: הביטוח – לא רק חובה

הרבה מיבואני הרכב מציעים ביטוח רכב בעת הרכישה. המלצתנו היא לא להתפתות אלא לבדוק אם קיימים תנאים טובים יותר בקרב חברות הביטוח.

כאן חשוב להבדיל בין פוליסת ביטוח חובה לבין ביטוח מקיף. פוליסת ביטוח לרכב חדש לא נמדדת רק בכיסוי לחלקי חילוף מקוריים או טיפול במוסך מורשה, אלא גם במקרים שבהם חלילה מתרחשת תאונה וסכום הפיצוי נקבע לפי היותו של רכב חדש ולא משומש – כיום חברות הביטוח מציעות מסלולים אטרקטיביים שבהם גם אם הפגיעה ברכב החדש נעשית כעבור מספר חודשים ו/או שנה, הפיצוי נמדד לפי היותו הרכב חדש עדיין ולא ישן.

על מנת שתוכלו לעלות לכביש, יש דרישה הכרחית להצגת תעודת ביטוח חובה. במקביל, בעת רכישת הביטוח תוכלו להוסיף גם פוליסת ביטוח מקיף המכסה נזקים לרכב עצמו ולצד שלישי. אל תשכחו להוסיף לביטוח המקיף הרחבות חשובות כגון שירותי דרך, גרירה ורכב חלופי, ביטוח שמשות, ביטוח פנסים ומראות וביטוח הגנה משפטית, כך תוודאו כבר בהנעה הראשונה שאתם – והרכב החדש המפנק שלכם – מכוסים וזוכים למעטפת הביטוחית המתאימה ביותר עבורכם.

לסיכום, ודאו שלא פספסתם שום דבר בדרך

  1. וידוא מועד הגעת הרכב

  2. קבלת חוזה בכתב ומסמכים נוספים

  3. רישום הרכב על שמכם

  4. וידוא היקף ומשך האחריות על הרכב

  5. וידוא לגבי היקף השירות והטיפולים להם אתם זכאים

  6. רכישת ביטוח חובה ומקיף – ליצירת מעטפת ביטוחית מתאימה לרכב חדש

  7. פוסט נרגש בפייסבוק וסלפי עם הרכב החדש המהמם שלכם

השלמתם את כל המטלות, יש בידיכם ביטוחים עדכניים (חובה ומקיף), כל רישיונות הרכב ושאר המסמכים הרצויים? סעו לשלום. המפתחות בפנים.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
new_car_checklist