מה לעשות כשנגנב לך הרכב?

תופעת גניבת הרכבים היא לא משהו שהולך להיעלם מהעולם, על אף הפיתוחים הטכנולוגיים המורכבים במכוניות למניעתה. בישראל פועלות מספר כנופיות ועל פי הנתונים עולה כי בשנת 2020 ובמהלך מגפת הקורונה עלה מספר הפריצות וגניבות הרכב. בכתבה הבאה תמצאו מידע על הדרכים להגן על הרכב מפני גניבה ואת הצעדים שיש לבצע אם בכל זאת, רכבכם נגנב.  

הגנה מפני גניבת רכב

רבות מגניבות הרכבים מתבצעות פשוט באמצעות המפתח. כלומר, לגנבים יש מפתח של הרכב ולעיתים גם את קוד האימובילייזר. הדרכים היעילות ביותר למנוע זאת הן לשכפל מפתחות אך ורק אצל משכפלי מפתחות רכב אמינים ובעלי המלצות, להימנע מלהניח את המפתח בכניסה לבית, על שולחן בית הקפה וכדומה. וכמו כן, בעת תיקון הרכב/ הרכבת מערכות שונות יש לבחור במוסך או נותן שירות רשמי, אמין ובעל תעודות והמלצות.

גנבים שלא הצליחו להשיג את המפתח מבעוד מועד מתחברים למחשב הרכב ומקודדים מפתח חדש תוך מחיקה של המפתחות הקיימים. בכך הם עוקפים את מערכות המיגון ומכאן יכולים להתניע את הרכב בקלות ולצאת לדרך. כיצד להימנע ממקרים כאלה? עצם התקנתן של מערכות מיגון שונות הן אמצעי המניעה הטוב ביותר כנגד גניבות, כך שהדבר החשוב הוא לבחור במערכת האמינה ביותר ומבין המוכרות בשוק.

כיסוי מפני גניבת רכב

הביטוח המקיף לרכב הוא אינו אמצעי הגנה מפני גניבות, אלא ההגנה מפני אובדן הרכב ללא פיצוי או תשלום על תיקון רכב שניזוק כתוצאה מפריצה שלא הסתיימה בהצלחת הגנב. מבוטח בביטוח מקיף שרכבו נגנב יוכל לקבל את שווי ערך הרכב בשוק (בעת הגניבה) ובכך לא להינזק כלכלית באופן משמעותי ולשמור על היכולת לרכוש רכב אחר.

כשאתם בודקים כמה הצעות לביטוח מקיף לרכב מבין חברות הביטוח זכרו כי ביטוח מקיף לרכב הינו מוצר שמותאם אישית לרכב ולנוהגים בו. סוג הרכב וערכו כמו גם אמצעי המיגון המותקנים בו יהיו פקטור משמעותי בתמחור הפוליסה. לכל חברת ביטוח הדרישות שלה לגבי אמצעי מיגון מפני גניבות כתנאי לכיסוי הביטוחי.

ברכבים משפחתיים רגילים, אמצעי המיגון הנדרשים לביטוח מקיף הוא נמוך יותר או שהם לא קיימים כלל לעומת רכבי יוקרה שכבר מחויבים במערכות מיגון מתוחכמות, במעקב לווייני וחיבור למוקד אבטחה.

אם הרכב שלכם מאובזר במערכות שהותקנו לאחר הרכישה כמו מערכות שמע ומולטימדיה, תוספות חיצוניות כמו ג’אנטים לגלגלים וכדומה, כדאי לבדוק מהו הכיסוי עבורם בעת גניבה ואילו הרחבות כדאי לרכוש בכדי להיות מכוסים גם בעבור ההשקעה הנוספת שלכם ברכב. ובדקו לגבי האפשרות של רכב חלופי במקרה של גניבה (או גם טיפול במוסך לאחר תאונה).

על ביטוח צד ג’ וגניבת רכב

רבים מבעלי הרכבים הישנים, בעלי ערך נמוך ומספר שנים גבוה על הכביש, מעדיפים לוותר על רכישת ביטוח מקיף לרכב ולרכוש אך ורק ביטוח צד ג’. ערכם של רכבים ישנים הוא נמוך כל כך בשוק הרכב הרווי שלנו בארץ, עד שעלות הביטוח כמעט מתקזזת עם ערך הרכב.

חשוב לנו לציין כי ביטוח צד ג’ מעניק כיסוי ביטוחי אך ורק על פגיעה ברכוש צד שלישי (שנעשתה באמצעות הרכב המבוטח) ואינו מפצה בעבור גניבת הרכב.

מה עושים כאשר נגנב הרכב?

להלן סדר הפעולות שעליכם לעשות במקרה והתעוררתם בבוקר לחניה ריקה.

  1. דווחו מיידית למשטרה. התקשרו למוקד 100, שם תתבקשו לספק את פרטי הרכב, המקום ממנו נגנב, לתת הערכת זמן לשעת הגניבה וכל נוסף שיכול להיות רלוונטי. בסיום הדיווח אל תשכחו לקבל את הדו”ח אליכם, אתם צריכים אותו בכדי להתנהל מול חברת הביטוח. אם היו פריטים בעלי ערך ברכב, דווחו גם עליהם.
  2. דיווח לחברת האיתור. אם מותקנת ברכב מערכת איתור, יש להתקשר למוקד החברה, שמצידה תפעיל את מערכת המעקב לזיהוי מיקום הרכב. חברות המיגון עובדות היום בצמוד עם המשטרה ובשיתוף פעולה מלא, כך שהיא זו שתעדכן את המשטרה לגבי ממצאיה.
  3. פניה לחברת הביטוח. אם יש לכם פוליסת ביטוח מקיף לרכב, אתם זכאים לפיצוי בעבור הרכב הגנוב ובכפוף לתנאי הפוליסה. בדיווח לחברת הביטוח תתבקשו להגיש מספר מסמכים בכדי לקדם את התביעה ולהאיץ את מתן הפיצוי מכוח הפוליסה.

כמובן, שתוכלו להיעזר בנציגי התביעות של החברה שיעניקו לכם מענה לכל שאלה שתעלה בעת קשה זו.

מתי מקבלים את כספי הפיצוי על גניבת רכב?

לאחר שהגשתם את כל המסמכים וההצהרות תבדוק חברת הביטוח האם עמדתם בכל תנאי הפוליסה הנדרשים על מנת לבסס את התביעה.

הפיצוי עבור הרכב הגנוב ישולם ככלל תוך 30 יום ממועד האירוע (בהנחה שמסרתם את כל המסמכים הנדרשים על ידי חברת הביטוח), בהם יכולים להתרחש שני מקרים. בראשון, הרכב אינו מאותר ואתם תקבלו את סכום הפיצוי המלא מחברת הביטוח על פי תנאי הפוליסה ובהתאם לערכו בשוק, למצבו ולתוספות שהותקנו בו. המקרה השני, והוא קורה לא מעט, הוא כאשר הרכב מאותר ומוחזר לבעליו וחברת הביטוח תספק את הכיסוי בעבור התיקון על הנזק שנגרם בעקבות הפריצה והגניבה, ככל שנגרם.

במקרה שהרכב הוחזר, תוכלו לפנות לאחד ממוסכי ההסדר וסכום התיקון יועבר אליו ישירות מחברת הביטוח. אם תבחרו לתקן את הנזקים במוסך שאינו ברשימת ההסדר, עליכם לתקשר זאת לחברת הביטוח ולספק אומדן של שמאי רכב לגובה הנזק ועלויות התיקון, לקבל הסכמתה ולהגיש את קבלות התשלום בכדי לקבל את ההחזרים.

אם במסגרת פוליסת הביטוח המקיף שלכם כללתם כיסוי רכב חלופי, תוכלו להמשיך ולהתנייד כרגיל במהלך כל זמן ההמתנה לרכב שישוב או לכספי הפיצוי שיכנסו לחשבונכם.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
stolen-car