ג'ק, כבלים, פנס ומסטיק. דברים שכדאי להחזיק ברכב

יש אנשים שהמכונית שלהם היא כמו מחסן ויש כאלה שהאוטו שלהם נקי ומסודר. יש כאלה שיש להם באופן קבוע בגדים להחלפה בבגאז’, ויש כאלה שתמיד תמצאו אצלם ערכת קפה מוכנה לשימוש. וגם מטריה. לא משנה מאיזה סוג אתם, יש כמה דברים שחייבים להיות אתכם באוטו – תמיד.

לא משנה מה המרחק, מהות הנסיעה או היעד, בכל נסיעה דברים יכולים להשתבש. לא צריך להיות מודאגים אבל כן להבין שככה זה בדרכים ולהיות מוכנים. והיי! אם לא אצלכם ישתבש, אצל מישהו אחר אולי ואתם אלה שתוכלו לעזור לו בצד הדרך. תוכלו לחזור הביתה מרוצים על יום שבו עשיתם מעשה טוב. בכל אופן, ישנם כמה פריטים שכל נהג מחויב להחזיק באוטו, וישנם כאלה שהמחוקק שכח להתייחס אליהם כמו בקבוק מים ומסטיקים שתמיד טוב שיש.

 

דברים להחזיק ברכב: החשובים באמת

 

 אפוד זוהר

אם אנחנו מחדשים לכם משהו בעניין זה, אתם כנראה לא מאוד מחוברים לנעשה סביבכם. עניין ידוע הוא האפוד הזוהר והחובה להחזיק אחד ברכב. למה הוא משמש? לשמור על החיים שלכם. בעת עצירה בצד הדרך לתיקון פנצ’ר או כל עניין אחר, על הנהג או הנהגת לצאת מהרכב לבושים באפוד שיהפוך אותם לנראים למרחוק ולגוף בולט מאוד בשטח. המכוניות החולפות על פניכם בנתיב הימני יוכלו להימנע מהתנגשות או פגיעה בכם. סופר חשוב! השילוב בין כביש מהיר, שוליים צרים ואדם שמתקן פנצ’ר עלול להיות קטלני.

באופן עקרוני, עליכם ללבוש את האפוד כבר מהיציאה מהרכב, כך שהוא אמור להיות בתא הכפפות או בתאי הדלתות שבפנים הרכב, אבל רוב הנהגים מחזיקים אותו בתא המטען. זה קצת מצחיק, שכן הרעיון הוא לא להימנע מהליכה בשולי הכביש ללא אפוד, גם אם זו הדרך מכיסא הנהג אל הבגאז’. עזבו את ההתחכמויות, השתדלו למצוא לו מקום בפנים. במקרה של עצירה ממושכת – לתיקון פנצ’ר, למשל – השתמשו גם במשולש האזהרה (ע”ע).

 

פח וגם כמה שקיות

בתכלס, כמו האפוד הזוהר גם הפח הוא חלק מפרטי החובה ברכב והוא מהווה, ממש כמו האפוד, סעיף בטסט השנתי. יהיה קשה לחבר את הימצאותו של פח לענייני בטיחות בדרכים, אבל תמיד בסוף יש משהו לזרוק ופשוט עדיף שיהיה, על אחת כמה וכמה אם ילדים נוהגים לשבת במושב האחורי. לזרוק את כוס הקפה החד פעמית שלקחתם לדרך, את שאריות הפרי שנגסתם בדרך ועוד.

אתם יוצאים לדרך ארוכה? הפח או השקיות ספייר ששמתם באחד התאים ישמשו את הנוסעים שחשים ברע במהלך הדרך. בכל אופן, נא לא לזרוק זבל מחלון הרכב, גם לא את בדל הסיגריה שלכם. בחייאת.

כבלים

גם רכב הבנזין שלכם משתמש בחשמל להצתה והנעה שלו וזהו תפקידו של המצבר. קופסא מלבנית עם שני כפתורי פלוס ומינוס עם תקופת חיים קצרה יחסית. לקום בבוקר ולמצוא שהרכב לא מניע בגלל המצבר זו עדיין אחת התופעות השכיחות. המצבר למעשה נטען במהלך נסיעה כך שככל שרכב נוסע יותר ובאופן יומיומי המצבר יעבוד דווקא לתקופה ארוכה יותר. לעומת זאת, כשרכב עומד זמן רב המצבר מתרוקן והרכב לא יניע. במהלך תקופת הקורונה, כשמכוניות רבות עמדו במשך שבועות ארוכים, נהגים רבים מצאו את עצמם מחפשים כבלים, מבקשים עזרה מהשכנים, מתקשרים לחברת הביטוח או לחנות המצברים הקרובה לביתם.

שני כבלים ארוכים עם תניני מתכת אימתניים בקצה יכולים להפוך בוקר כזה עם פוטנציאל הרס לעיכוב קל בלבד לתחילת היום. פותחים שני מכסי מנוע – אחד של הרכב שלכם ואחד של השכנים,  מחברים את הכבלים לשני המצברים – פלוס לפלוס, מינוס למינוס ומניעים. המצבר יקבל הטענה ממצברו של השכן ותוך דקות ספורות כבר אפשר לצאת לדרך. 2 כבלים שבקושי תופסים מקום וחוסכים כל כך הרבה.

אין לכם כבלים או שזה פשוט לא עובד? צרו קשר עם חברת הביטוח להפעלת שירותי הדרך שבביטוח שרכשתם. מוסך נייד עם טכנאי יגיע עד אליכם ויפתור את הבעיה. אם המצב חמור ולא ניתן לתיקון במקום הטיפול יועבר לגרר, שגם הוא כלול באותה תוספת לביטוח המקיף שנקראת ביטוח גרירה ושמשות. וכן, רמזנו לכם עכשיו שכדאי לבדוק שיש לכם כזאת תוספת בביטוח שלכם שכוללת שירותי דרך ושירותי גרירה. לא, אין כאן השתתפות עצמית (במרבית המקרים) ולא השלכות על מחיר הפרמיה. מה הקשר שמשות? גשו לסעיף האחרון.

 

גלגל רזרבי, גק , צלב ומשולש אזהרה

עשיתם ביטוח מקיף או צד ג’ וכללתם בפנים שירותי דרך? מעולה, אתם מסודרים. אם תתקעו בדרך עם פנצ’ר תוכלו ליצור קשר עם חברת הביטוח ולבקש את רכב שירות שיגיע להחליף גלגל (בתנאי שקיים ברכב שלכם גלגל ספייר תקין). ובכל זאת, תמיד עדיף להיות מכוסים מכל הצדדים. בדקו שערכת החלפת גלגל נמצאת ברכב על כל מרכיביה. בדקו שהגלגל תקין ושלמעשה לא נשכח שם אחד מפונצ’ר מהפעם הקודמת, ושיש ג’ק וצלב.

לרוב, גלגל הספייר שלכם יימצא מתחת לרצפת תא המטען ושם אמורים להיות גם הג’ק, ובעברית מגביה וזהו תפקידו והצלב – שהוא מפתח הברגים. האופציה של הזמנת שירות תמיד קיימת אבל באמת של הדברים, להחליף גלגל תקור זה לא כזה סיפור. לגברים ולנשים כאחד.

לא יודעים איך נגשים לזה בכלל? לפני הכל, לבשו את האפוד הזוהר, הוציאו את משולש האזהרה מתא המטען והציבו אותו במרחק של כמה מטרים טובים מאחורי הרכב. חזרו לרכב, קחו את הסמארטפון. דקה ורבע ביוטיוב ואתם יודעים ומוכנים.

הוראות בקצרה: מציבים את הג’ק ליד הגלגל המטופל ומתחת לשילדה, בעזרת המנואלה מרימים את הג’ק שמגביה את החלק הזה של הרכב מעל הקרקע. מבריגים את הברגים החוצה עם הצלב, מסירים את הגלגל, מצמידים את השני, מחזירים את הברגים, מורידים את הג’ק וסגרתם עניין. זה לא רק נשמע פשוט, זה רק עניין של הפעלת כוח בפתיחת הברגים.

ומאחר ובמדינה ישראל אנחנו, תמיד יימצא מי שיעזור. תתפלאו לראות כמה אנשים מוכנים לעצור בצד הדרך, להפשיל שרוולים ולהתלכלך בגריז. אז, תדאגו שתהיה ערכה והשאר תמיד יסתדר.

ומילה על הגלגל הרזרבי. סביר להניח שהוא צר יותר מגלגלי הרכב שלכם והצלחת שלו צבועה בצבע אחר. זהו גלגל זמני שמתאים לנסיעה עד למוסך או הפנצ’ריה הקרובה ובמהירות מוגבלת. אל תמשיכו בנהיגה מרובה ברכב עם גלגל רזרבי שונה, זו פגיעה משמעותית ביציבות הרכב וברמת הבטיחות שלו בדרכים, זה משהו שחייבים לסדר מיד בתום הנסיעה.

 

דברים להחזיק ברכב: חשובים לא פחות

בקבוק מים, מטלית, מגבונים לחים

המים אינם לשתייה, אלא אם יגמרו המים בווישרים או עץ פירותי שעשה שמות על השמשה, כפור בבקרים באזורים שונים בארץ ועוד מיני שימושים למים. המטלית לניקוי שמשות, גוש הבוץ שהכנסתם בטעות, כשצריך לפתוח מכסה מנוע וכולי. והמגבונים הלחים לשימוש אחרי כל אחת מהפעולות הנ”ל. מה תעשו, תנקו בחולצה?

 

וגם: סוכריות או מסטיקים, בקבוק מי שתייה ומוצץ

יש דברים שברגע האמת הם מצילי נפשות כמעט. מסטיק או סוכריה בעת נהיגה ארוכה הם שינוי מרענן ומועיל מאחורי ההגה, מים לשתייה זה דבר בסיסי בכל רגע נתון ואם יש לכם ילדים – צעצועים ומוצץ רזרבי הם בבחינת גן עדן או גיהינום, ואתם יודעים את זה. שירותי הדרך במסגרת הביטוח המקיף לרכב כוללים גם אספקת דלק אם נתקעתם בדרך ואין תחנת דלק בסביבה. אולי יום אחד אולי יכללו שירותי הדרך הללו גם אספקת מוצצים, צעצועים ואת ה”שמיכי” שנשכח.

 

שירותי דרך ושמשות

עוד מילה על שירותי דרך ושמשות, כתוספת לביטוח המקיף או צד ג’. על שירותי הדרך הרחבנו, תיקון והחלפת שמשות הם שירות נוסף שנרכש. במקרה של שבר או סדק בשמשה, למשל מאבנים שניתזות במהירות מגלגלי המכונית שמלפנים או ענף שנפל בסערה – תיקון או החלפה נעשים על ידי ספק השירות שבחרתם בעת רכישת הפוליסה, לרוב לא מופעלת השתתפות עצמית ואין כל איום או השפעה על מחיר הפוליסה העתידית.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
stuff-to-keep-in-your-car