שלושה סוגי רכב – שלושה סוגי ביטוח

כשאנחנו שומעים את המושג “ביטוח רכב” רובנו כבר משלימים בראש סוגי ביטוח רכב מוכרים – חובה + מקיף או צד ג’ ומשהו בין מאזדה 3 לבנה לסקודה אוקטביה כסופה עולה בדמיוננו כתמונה משלימה. כל נהג באשר הוא, שכבר רכש בחייו פוליסת ביטוח לרכב יודע את הרכיבים בעל פה. ביטוח החובה שהוא בבחינת חוק והוא מספק כיסוי על פגיעות גוף של המעורבים בתאונה; ביטוח המקיף או צד ג’ שמתייחסים לפגיעות ברכוש.

רבים סבורים כי עלות ביטוח החובה הנה קבועה לכל נהג ובכל חברה, מאחר ומדובר במוצר בפיקוח, אך הדברים לא כך בדיוק. ביטוח החובה אמנם אינו מושפע מסוג הרכב, הוא מושפע מהנהגים הנוהגים ברכב – גיל, ותק על הכביש, גיליון הרשעות קודמות ועוד. נהגים חדשים, שהסטטיסטיקה מצביעה כי הסיכויים שלהם להיות מעורבים בתאונה גבוהים יותר, ישלמו ביטוח גבוה יותר מנהגים ותיקים – בוודאי אם גיליון ההרשעות שלהם נקי.

מעבר לחובה, רובם המוחלט של הנהגים רוכשים גם ביטוח מקיף או צד ג’ לכיסוי עלויות של פגיעה ברכוש בעת תאונה. צריך להבין כי רגע אחד בכביש עלול לעלות הרבה מאוד כסף, הן בטיפולים רפואיים – ולשם כך יש לנו ביטוח חובה, והן בפגיעות ברכוש שיכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים ולשם כך הביטוחים המשלימים לו.

נציין כי ביטוח צד ג’ הוא ביטוח המכסה אך ורק את רכושו של צד ג’ שנפגע מרכבו של המבוטח. הוא אינו מעניק כיסוי ביטוחי על פגיעות ברכוש המבוטח. ההמלצה לרכוש ביטוח כזה היא כשרכב המבוטח כבר ישן ולא בטוח שיהיה שווה לתקן ו/או כשהנהג אינו משתמש ברכב בתדירות גבוהה ולכן גם הסיכוי לתאונה, יורד.

הביטוח המקיף, לעומת ביטוח החובה, בהחלט תלוי בסוג הרכב, שנת מודל, מצב, פיצ’רים כאלה ואחרים הקיימים או נעדרים ממנו ועוד, כמו גם באופי הנהג, כלומר בגיליון ההרשעות או תביעות הביטוח שלו בעבר. רכבים המותקנים עליהן אמצעי הגנה ומיגון מתקדמים יזכו להנחה בביטוח המקיף – אמצעים נגד פריצה וגניבת הרכב כמו גם מערכות בטיחות אקטיביות ומתקדמות, שיש ביכולתן להוריד את הסיכוי לתאונות.

 

בין מאזדה 3 ללמבורגיני ספיידר

אבל מה אם המאזדה 3 שעלתה בראשנו בפסקה הקודמת היא למעשה למבורגיני הורקאן ספיידר, כתומה נוצצת וחורכת כבישים? מדובר ברכב שמחירו מתחיל בישראל בכשניים וחצי מיליון שקל, מחירה של דירת שלושה חדשים מרווחת במרכז הארץ. ומה אם הלמבורגיני היא בעצם קוברט שנת 1976, שאמנם יכולה לעלות לכם משהו כמו 80 אלף שקל ב-e-bay, אבל הביטוח שלה מן הסתם יעלה יותר מביטוח של קיה ספורטאז’ חדשה, שעולה כמעט כפול.

במקרה כזה של מה שנקרא “רכב אספנות” (מעל 30 שנה על הכביש), ביטוח הרכב יכול להיות יחסית זול, בסופו של דבר רכבי אספנות הם רכבים של אספנים או לפחות אינם הרכב העיקרי במשפחה, כך שהם מבלים הרבה פחות זמן על הכביש.

מצד שני, מאחר ופעמים רבות לא מדובר ברכב, אלא בפריט אספנות של ממש כמו אמנות לכל דבר, חלקי חילוף אינם עניין של מה בכך. אבל, אין ספק שהחיפוש אחר כאלה בישראל יכול להוליד מפגשים מעניינים עם אספני רכבים ומשוגעים לדבר. בנוסף, רכב כזה קורץ לגנבים לעשות עליו סיבוב יותר מאשר מאזדה 3, גם אם היא אדומה וזה בוודאי משפיע על עלות הביטוח.

והלמבורגיני? ובכן, כמו ברכב האספנות ביטוח החובה שישלם הנהג יכול להיות די ממוצע אם גיליון הרשעותיו נקי והוא לא נהג חדש. ביטוח המקיף, לעומת זאת, יהיה יקר פי כמה כמו גם השתתפות עצמית לא מבוטלת.

אגב, מכונית נחשבת ל”יוקרה” מבחינת הביטוח בד”כ משווי של 300-350 אלף שקל וחברות רבות מציעות חבילות ביטוח למכוניות יקרות במיוחד תוך התחשבות בעלויות הגבוהות של התיקונים וחלקי החילוף. ביטוח רכבי יוקרה שעולים כמה מיליוני שקלים, זה בכל זאת אירוע די נדיר במחוזותינו.

 

המלגזה שלכם מבוטחת?

אם מאזדה הפכה ללמבורגיני, בטח לא חשבתם להפוך אותה לטרקטור או למשאית קטנה. אבל למלגזה, לטרקטור ולמשאית יש רישיונות נהיגה להוציא וביטוח לרכוש. הוא מתנהג קצת אחרת מאחר ומדובר ברכבי עבודה ובתרחישים ובאירועים ביטוחיים שונים בתכלית מאלו המתקיימים בכבישים. אם החלטתם לעבור לכפר ולעבוד בחקלאות, למשל או לפתוח חברת הובלות קטנה, להלן על ביטוחים לכלי הרכב הרלוונטיים על קצה המזלג.

ביטוח טרקטורים

אם חשבתם שביטוח רכב הוא עניין מסובך, חכו שתראו מה מחכה לכם אם אי פעם תבקשו לבטח טרקטור. ביטוח טרקטורים או למעשה, ביטוח ציוד חקלאי בעל מנוע שדורש רישיון נהיגה, הוא עניין סבוך, ארוך ורווי סעיפים שכוללים חלקים שונים בכלי עצמו, נגררים למיניהם, ציוד או מטען שמועמס על כלי הרכב וכדומה. יש אפילו סעיף מיוחד לשריפה של טרקטור בעת קטיף כותנה וסעיף על הכוח הצנטריפוגלי של הטרקטור.

ביטוח מלגזות

הפעלת מלגזה דורשת רישיון נהיגה, אותו ניתן להוציא רק מגיל 18 ומעלה ורק לאדם בעל רישיון לנהיגת טרקטור או רכב פרטי. הנוהג במלגזה חייב בביטוח חובה, נהיגה במלגזה ללא ביטוח היא כמו נהיגה ברכב על הכביש ללא ביטוח, מאחר ותאונות עם מלגזות נחשבות על פי חוק כתאונות דרכים לכל דבר כולל הפיצויים הנדרשים. ובדיוק כמו בביטוח רכב משפחתי או יוקרתי, גם בביטוח מלגזות מומלץ להרחיב את הביטוח למקיף וצד ג’, שיכסו על מגוון התרחישים העלולים להיגרם בסביבת הפעלת מלגזה כמו גם למטען שהיא נושאת עליה.

ביטוח למשאית

תדמית נהגי המשאיות בישראל אינה מתקרבת לעמיתיהם האמריקאים עם המשאיות העצומות ואלפי הקילומטרים מלפנים ומאחור, אבל היי לנו יש את כביש הערבה ורבים מאיתנו הביטו בילדותם, בדרך לאילת, על משאיות הענק החולפות על פניהם בכביש האינסופי הזה וחולמים לשבת אי שם למעלה בקבינה הגבוהה מעל כולם.

כמו במכוניות שבכבישים, גם במשאיות קיימות קטגוריות שונות לפי גודל ופונקציונליות, רק שבמקום “משפחתית” או SUV נדבר במושגים של משקל וגם הביטוח משתנה בהתאם למשקל המשאית. משאית נחשבת “קטנה” אם שוקלת עד 15 טון ובקטגוריה זו נכללים גם רכבים מסחריים. משאיות גדולות נחשבות לכאלה ששוקלות מעל ל-30 טון. מחירה של משאית גדולה מתקרב יותר למחירה של מכונית יוקרה עם תוספות וביטוח למשאיות ענק מסוג זה נעשה בשיטת התאמה אישית, ממש בדומה למכונית היוקרה, אבל אחרת.

רכבים מסחריים ומשאיות קטנות שכיחים מאוד בכבישי ישראל ואם חשבנו שביטוח הטרקטור הוא דבר סבוך, הגענו לעולם ביטוח המשאיות והוא עולם שלם של מושגי ומושאי ביטוח וכיסויים. ביטוח למשאיות יכלול את כל הנזקים העלולים להיגרם למשאית בעת אירוע וכמו בטרקטור הוא מעוטר בהגדרות חלקים ופונקציות כמו מנוף, רכינה, דופן הידראולית ועוד כהנה ומתייחס למורכבות המכנית הגבוהה של כלי הרכב הנקרא משאית, גם אם היא נחשבת ל”קטנה”.

בנוסף, מאחר ומשאית נועדה לשאת מטען, הוא מן הסתם מופיע כסעיפים ותתי סעיפים נוספים בפוליסת הביטוח המקיף, שכן דמיינו לעצמכם את ההבדל בין מטען של אבני חן לחצץ. דמיינו גם את הנזק האדיר שיכולה לגרום משאית לרכוש צד ג’.

מתאימים סוגי ביטוח רכב כראוי

משאית, טרקטור או מאזדה 3, החלק הכי חשוב בביטוח רכב הוא התאמתו לצרכיו של בעל הרכב, למידת השימוש, תדירות ואופי השימוש. כל כלי הרכב מצריכים כיסויים ביטוחיים ייחודיים ומותאמים. משאיות הגומעות קילומטרים לאורכה ולרוחבה של ישראל מחד, ומאידך הטרקטור שהסיכוי שייפגע מכלי רכב אחר הוא יחסית אפסי, אבל הסיכויים לתקלות ולגניבות דווקא גבוהים. והמלגזה שלנו באמצע, עם צרכים שונים לחלוטין בסביבת נהיגה שונה בתכלית.

לקבלת הצעה אטרקטיבית לביטוח הרכב

התקשרו 03-7141320
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
three-types-of-vehicles