מתי מפעילים ביטוח מקיף?

ביטוח מקיף נועד לספק לכם רשת הגנה חשובה. מתי כדאי להפעיל אותה?

מה מכסה ביטוח מקיף?

בשונה מביטוח חובה המכסה נזקי גוף לנהג או לאדם אחר, ביטוח מקיף כולל מגוון רחב של כיסויים למקרים של נזקי רכוש, לרכב שלכם או של אחרים, כגון נזקים שנגרמו בעקבות תאונה, גניבה, נזקי אש ואירוע טבע. בנוסף, הביטוח המקיף כולל לרוב ביטוח צד ג’, לכיסוי הנזקים שנגרמו לגורם שלישי בעקבות השימוש ברכב. ביטוח צד ג’ נועד לספק לנו הגנה במקרים שבהם צריך לשלם סכומי כסף גבוהים בעקבות הנזק שנגרם לאדם אחר. לצד הרבדים המרכזיים של הביטוח המקיף, ניתן לרכוש בנוסף אליו מגוון הרחבות וכיסויים נוספים, דוגמת כיסוי להחלפת שמשות, כיסוי לתיקון פנסים ומראות, שירות רכב חליפי, שירותי גרירה ועוד.

אחרי שהבנו מה כולל הביטוח המקיף, דמיינו את התרחיש הבא: נניח שפגעתם ברכב של השכן ביציאה מהחניון, ונגרם נזק קל לרכב שלכם ושלו. האם כדאי לתבוע את הביטוח?

מתי נכון לתבוע את הביטוח

בשורה התחתונה, ההחלטה האם להפעיל את הביטוח המקיף או לא מתנקזת במקרים רבים למשוואה הכספית הבאה: האם עלות הנזק שגרמה התאונה גבוהה מעלות ההשתתפות העצמית בביטוח המקיף? כך למשל יתכן שמעורבותכם בתאונה תיאלץ אתכם להפעיל את הביטוח המקיף, עקב נזק גדול שנגרם לגורם שלישי.

ואם עלות הנזק היא 1,000 ₪ ועלות ההשתתפות העצמית הוא 1,500 ₪? על פניו הפעלת ביטוח מקיף לא משתלמת. אך לצד השיקול הכספי, ישנם שיקולים נוספים שצריך להביא בחשבון. בשורות הבאות נבין מהו מכלול השיקולים שמשפיעים על כדאיות הפעלת הביטוח המקיף.

שיקול ראשון – מי אשם?

התשובה לשאלה הזו יכולה להכריע מי ישלם עבור הנזקים (או יצטרך להפעיל את הביטוח ולשלם את ההשתתפות העצמית במקרה שיש ביטוח מקיף). בהמשך לדוגמה מעלה, סביר להניח שאם הרכב שלכם שהיה בתנועה התנגש ברכב חונה, האחריות תחול עליכם ויהיה צורך בהפעלת הביטוח, בהתאם למשוואת עלות הנזק מול עלות ההשתתפות העצמית. במקרה של תביעת ביטוח רכב עקב תאונה, במסגרתה אחד הצדדים יתנער מאחריות, עלול להתפתח מאבק משפטי בין חברות הביטוח. במקרה כזה כדאי שיהיה ביטוח שיגן עליכם, במקום להיתבע באופן אישי.

שיקול שני – גובה השתתפות עצמית

כמו שהבנו, כאשר הנזק גבוה יותר מעלות ההשתתפות העצמית, יתכן שכדאי להפעיל את הביטוח המקיף. בהקשר זה חשוב לדעת שגם כאשר הנזק נראה לכאורה קטן – למשל מעיכת חלק מהטמבון, יתכן שהתיקון יצריך החלפה של הטמבון בעלות של אלפים רבים. במקרים מסוג זה, השתתפות עצמית בביטוח רכב תהיה כנראה מחיר שכדאי לשלם.

שיקול שלישי – התייקרות הפרמיה

שיקול נוסף שכדאי להביא בחשבון בעת הפעלת הביטוח המקיף, הוא האפשרות להתייקרות הפרמיה. עלות הביטוח מושפעת מהעבר הביטוחי שלכם: לקראת תום תקופת הביטוח מפיקה חברת הביטוח מסמך העדר תביעות הכולל פירוט של התביעות שלכם ב- 3 השנים האחרונות. נהגים שבמשך שלוש שנים ומעלה לא הגישו תביעות, נחשבים לנהגים זהירים יותר, שזכאים לתעריפי ביטוח אטרקטיביים יותר.

מכאן, שכל תביעה חדשה שמתווספת לעבר הביטוחי שלכם בשלוש השנים האחרונות, עשויה לייקר את הפרמיה החודשית שתצטרכו לשלם בעת חידוש הביטוח.

חשוב לציין שתביעות בהיקף של פחות מ- 5,000 ₪ (לא כולל השתתפות עצמית), לא יופיעו בהיסטוריית התביעות ולא אמורות להוביל להתייקרות הפרמיה.

שיקול רביעי – נזק לצד ג’

נחזור לתרחיש התאונה הדמיונית, במסגרתו פגעתם עם רכבכם ברכב של השכן והסבתם לו נזק. במקרה כזה נוצר נזק לאדם אחר, ויהיה צורך בכיסוי נזק לצד שלישי: השכן עשוי לתבוע את הביטוח שלו, וכתוצאה מכך חברת הביטוח שלו תתבע את הביטוח המקיף שלכם. כתוצאה מכך תצטרכו לשלם השתתפות עצמית בגין הנזק שנגרם לרכבו של השכן, וגם תירשם תביעה בהיסטוריה הביטוחית שלכם (בהנחה שסכום התביעה הוא בגובה 5,000 ₪ ומעלה). השכן מתכוון להפעיל את הביטוח שלו? תשלום ההשתתפות העצמית במסגרת הפעלת הביטוח שלכם, תחול על הנזק שנגרם לשני הרכבים: של השכן ושלכם.

מצבים נוספים שצריך לקחת בחשבון

ביטוח מקיף יכול לספק לכם רשת הגנה חשובה במגוון מצבים. אך כפי שהבנו, לפני שמפעילים אותו כדאי לקחת בחשבון מגוון שיקולים – כמו שיקול האשמה, גובה ההשתתפות העצמית, התייקרות אפשרית של הפרמיה והנזק הנגרם לצד ג’. לצד שיקולים אלו, ישנן סיבות נוספות להפעיל ביטוח מקיף (קישור לכתבה עתידית באתר סופרמרקר, בנושא: הפעלת ביטוח מקיף), כגון תביעה ישירה כנגד בעל הרכב הפוגע, מצב בו שני הרכבים מבוטחים באותה חברה ועוד. מדובר במצבים יחסית נדירים – שגם בהם חשוב להפעיל שיקול דעת.

רוצים לדעת אילו ביטוחי רכב מתאימים לכם?
התקשרו 03-7141320 התקשרו או השאירו פרטים:

או פנו לסוכן הפניקס
רוצים לדעת אילו ביטוחי רכב מתאימים לכם?
התקשרו
03-7141320
התקשרו או השאירו פרטים:

או פנו לסוכן הפניקס
third image
when-to-activate-comprehenssive-insurance