מתכוננת להריון? אלה השלבים להריון בריא

תהליך ההריון מלווה בהתרגשות רבה לקראת בואו של הרך הנולד ואין פלא כי נשים רבות מעדיפות שלא להחסיר אף בדיקה כדי לוודא שהתינוק ייצא בריא ושלם. מה הן הבדיקות החשובות שצריך לעשות ומה ניתן לעשות כדי להבטיח תהליך בריא ושקט? בכתבה שלפניכם.

אין דבר משמח יותר מלהביא ילד בריא לעולם. הרגעים הראשונים שבו התינוק יוצא לאוויר העולם והבכי נשמע בחלל חדר הלידה הם המרגשים אך גם המלחיצים ביותר להורים ולמשפחה. האם התינוק בריא? האם אין בו פגמים מולדים והוא מגיב באופן טבעי? שאלות אלו ואחרות מקוננות בראש של ההורים לא רק בעת הלידה, אלא גם לאורך כל שלבי ההריון וההכנה ללידה.

מתוך כך, יותר ויותר נשים מקפידות שלא לוותר על אף שלב של בדיקות ומעקב לאורך ההריון ויש המוסיפות בדיקות חדשניות אצל מיטב המומחים כדי לוודא מעל לכל ספק שהרך הנולד יצמח להיות אדם בריא ומאושר.

 

ההתחלה: מוודאים כי ניתן להכנס באופן בטוח להריון וכי כל הכיסויים הביטוחיים קיימים

כפי שתווכחי לדעת, תהליך ההריון כולל בתוכו סדרה ארוכה של בדיקות שרובן לא נמצאות בסל הבריאות. המשמעות היא שתצטרכי להעזר בביטוחים המשלימים של קופות החולים ובביטוח הפרטי. אנו ממליצים לעבור על הכיסויים הקיימים בפוליסת הבריאות שלך ולוודא כי באפשרותך להתחיל את התהליך בשקט ובבטחה.

כמו כן חשוב לזכור: רוב חברות הביטוח לא יטפלו בבקשות מצד מבוטחות שרכשו ביטוח בתקופה שקצרה מ-9 חודשים מתחילת ההריון. מכאן, שעליך לוודא כי הביטוח תקף בפרק זמן ארוך לפני ההריון, אם ברצונך להנות מההטבות של הביטוח הפרטי.

ערכת את כל הבדיקות הרצויות מול הקופה וחברת הביטוח? כעת את יכולה לוודא כי לא קיימות מחלות תורשתיות על פי בדיקות סקר גנטיות. כיום יש לא פחות מ-13 בדיקות לנשאות של מחלות ותסמונות שונות. גם במקרה הנ”ל מרבית הבדיקות לא מכוסות על ידי הקופות וחלקן מוכרות רק על ידי חברות הביטוח.

 

השלב הראשון: מסתגלים לתהליך בבדיקות ראשונות

אובחן כי את בהריון? מזל טוב. עם הזיהוי תשלחי לעבור סדרה של בדיקות דם ושתן שגרתיות. כאשר מספר שבועות אחר כך את צפויה לעבור אולטרסאונד ראשון. בדיקה זו נועדה לבחון אם לעובר יש דופק והאם ההריון או בתוך או מחוץ לרחם. הבדיקה גם מספקת מידע לגבי גודל העובר והגיל המדויק של ההריון.

 

מגיעים למחצית הדרך

עד מחצית זמן ההריון (שבוע 20 בערך) קיימת סדרה של בדיקות, חלקן ייעודיות יותר לנשים עם בעיות ספציפיות. כזו היא בדיקת סיסי שיליה שמתרחשת לרוב בשבועות ה-10-13 המיועדת בעיקר לנשים בעלות פוטנציאל גבוה לגילוי של בעיה כרומוזלית בעובר ודומה לבדיקה של דיקור מי שפיר.

בדיקת מי שפיר וסיסי שיליה ידועות כבדיקות לא נעימות ובשנים האחרונות פיתחו בדיקות אלטרנטיביות, שהמוכרת שבהן ה NIPT – בדיקת DNA עוברי לא פולשנית המבוססת על בדיקת דם רגילה. כיום חלק מהקופות מכסות בדיקה זו בביטוחים משלימים, כמו גם חברות הביטוח בכיסויים הפרטיים.  הבדיקה לא נמצאת בסל הבריאות וניתן לבצע אותה באופן פרטי בעלות של כ-4000 ₪.

בשבועות 11-14 נהוג לערוך בדיקת אולטרסאונד נוספת – שקיפות עורפית, שנועדה להעריך את כמה קיים סיכון לתסמונת דאון והצורך בדיקור מי שפיר. בערך בזמן הזה מתבצעת סקירת מערכות מוקדמת מורחבת, הכוללת בדיקת אולטרסאונד לבחינת כל אברי העובר ומוודאת כי אין סימנים לתסמונות כרומוזומליות (תסמונת דאון, למשל). ניתן לבצע את הבדיקה באופן פרטי או דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים. אלו שנעשות באופן פרטי לרוב כוללות בנוסף הערכת עובר בתלת מימד בצבע ודופלר צבע, להערכת זרימת הדם ומבנה כלי הדם במח העובר.

בשבועות 17-20 את צפויה לעבור סדרת בדיקות נוספת כמו: בדיקת חלבון עוברי, בדיקת דם סטטיסטית לאיתור מומים מולדים, דיקור מי שפיר ובדיקה גנטית לבדיקת מערך הכרומוזומים של העובר. שימי לב: אם עברת את גיל 35 את נמצאת בקבוצת סיכון גבוה לתסמונת דאון ומכאן שבדיקות אלה משמעותיות ביותר עבורך.

סופרים את זמן ההריון לאחור

הגעת למחצית הדרך, הבטן צומחת ועמה שינויים הורמונליים. בשלב הזה אנחנו ממליצים לברר על קורס הכנה לידה שבדרך כלל מתחיל בשבוע ה-25.

בשלב הזה הבדיקות מתמקדות במצב הסוכר בגוף וכוללות בדיקת העמסת סוכר 50 גרם (GCT), ובדיקה לאיתור סוכרת הריונית.

אלה שסוג הדם שלהן הוא Rh שלילי צריכות לעבור בדיקה הקרויה Coombs, שנועדה לבדוק האם נוצרו נוגדנים נגד דם העובר. במקרה הצורך ניתנת זריקה למניעת היווצרות נוגדנים אלה.

עשרה שבועות לסוף ההריון והעובר מראה סימני חיים עצמאיים משל עצמו. בזמן הזה חשוב לנו לבדוק שהגדילה שלו נורמלית. לשם כך מתבצעת בדיקת אולטרסאונד המעריכה את משקל העובר ומצב השליה. על מנת להיות בטוחה יותר, באפשרותך לבצע בדיקות מקיפות מאלה הכוללות  הערכת מומים מאוחרים בחדרי המוח ובכליות ואולטרסאונד בתלת מימד של פני העובר. בדיקות אלו לא מכוסות על ידי הקופות ויש לברר אם הן קיימות בפוליסה הפרטית.

חודש לתאריך הלידה ובשלב זה לרוב מתקיים מעקב הכולל בדיקה שבועית לבדיקת לחץ דם, חלבון בשתן ושקילה. רוב הנשים מאחרות את מועד הלידה וממשיכות את המעקב הכולל ניטור עוברי.

בן משפחה חדש מגיח לעולם ומה עכשיו?

השבועות הראשונים מרגשים וקשים עבור כל הורה והחיים משתנים מקצה לקצה. הקפידו לקבל ייעוץ והכוונה כיצד יש להסתגל למציאות החדשה ולייצר לרך הנולד סביבה בטוחה לנעימה.

בזמן הזה הורים רבים בוחרים לבצע שימור דם טבורי – דם המופק מחבל הטבור לאחר הלידה, המהווה מקור של תאי גזע ראשוניים. הליך זה נועד לספק פתרון בטיפול בבעיות רפואיות בעתיד ויכול להציל חיים. עם זאת, עלות ההליך גבוהה יחסית ולרוב נדרשים לעזרה בכיסוי של הביטוחים הפרטיים. גם במקרה הזה, אנחנו ממליצים לוודא מראש כי קיים כיסוי להליך במסגרת הביטוח הפרטי.

חשוב לדעת: מרגע לידת התינוק הוא אדם העומד בזכות עצמו ולכם ההורים קיימת האחריות לוודא כי התינוק מבוטח במיטב הביטוחים, ולא להסתפק רק בביטוחים המשלימים. היום חברות הביטוח מציעות תכניות ביטוח כבר מגיל ינקות המאפשר להורים לגדל את הילדים בראש בטוח ושקט.

שיהיה במזל טוב ובהצלחה למשפחה המתרחבת!

 

רוצים לדעת אילו ביטוחי בריאות מתאימים לכם?
התקשרו 072-3307516 התקשרו או השאירו פרטים:

או פנו לסוכן הפניקס
רוצים לדעת אילו ביטוחי בריאות מתאימים לכם?
התקשרו
072-3307516
התקשרו או השאירו פרטים:

או פנו לסוכן הפניקס
second image
health_healthy_pregnancy