איזו שיטת אימון מתאימה לכם?

באיזה אימון תשרפו עד 900 קלוריות בקלות? באיזו שיטה מספיקות רק 30 דקות להשגת תוצאות? מגוון השיטות הוא עצום, אבל האם אתם יודעים מהי שיטת האימון הגופני שמתאימה לכם?

כולנו היינו בסיטואציה הזאת: בעקבות המלצה של מכר/חבר/קרוב משפחה/מומחה אקראי לבריאות, החלטתם להתנסות בשיטת אימון חדשה, שכבשה בסערה את ארה”ב/אירופה/ישראל. אחרי שניים-שלושה אימונים הבנתם שזה לא בשבילכם ובשלב מסוים חזרתם לרבוץ על הספה בטענה שאתם פשוט לא בנויים לפעילות גופנית. התסריט המוכר הזה חוזר על עצמו שוב ושוב ותורם לפיתוח של תחושת חוסר מסוגלות.

 

אבל מה אם נגיד לכם שזה לא אתם אלא השיטה? אימון שמתאים כמו כפפה ליד לאדם אחד, לאו דווקא יהיה רלוונטי לאדם אחר. בעשור האחרון התרחשה כאן אינפלציה של שיטות אימון חדשות וקל לאבד את הידיים והרגליים בים האפשרויות. אל תוותרו! קראו את המדריך לכל השיטות הפופולריות ביותר היום ובחרו את המתאימה ביותר עבורכם. 

 

 

TRX

TRX היא טכניקת אימון שמבוססת על תרגילי כוח המבוצעים כנגד משקל הגוף. התרגילים מבוצעים באמצעות רצועה המתפצלת לשתי רצועות שבסופן ידיות אחיזה. את הרצועה אפשר לעגן לעץ, לדלת, לוו המותקן בתקרה או לכל עצם שיוכל להישאר יציב במהלך האימון. באמצעות רצועת ה-TRX ניתן לבצע אינספור תרגילים בקושי משתנה.

 

קצת היסטוריה – בשנת 1997 חייל מיחידת אריות הים ((Seal בשם רנדי הטריק, חיפש שיטה שתאפשר לו לשמור על כושר שיא באזורים שבהם לא הייתה לו גישה לציוד כושר סטנדרטי. בשלב הראשון הוא קשר חגורה לדלת ופיתח תרגילים לחיזוק שרירי הידיים. בשלב הבא השתמש בחוטי ניילון ששימשו לתיקון מצנחים והביא לעולם את ערכת ה-TRX הראשונה. ב-2005 הוא הקים את חברת Fitness Anywhere והחל לשווק את ערכות ה-TRX המוכרות לנו כיום.

 

יתרונות על קצה המזלג – אימון TRX אפשר לבצע כמעט בכל מקום, כל עוד יש בסביבה עצם שניתן לחבר אליו את הרצועה. ריבוי התרגילים מאפשר למתאמן ליהנות מאימון מגוון במיוחד והשיטה נחשבת ליעילה ביותר בהפחתת אחוזי שומן.

למי מתאים – לאנשים שמשתעממים בקלות ומחפשים אימון שניתן לבצע כמעט בכל מקום.

למי פחות מתאים – בניגוד לאימונים שבהם התרגילים מבוצעים כנגד כוח חיצוני (משקולות למשל), אימון ה-TRX  מבוצע כנגד משקל הגוף בלבד. לכן האימונים תורמים בעיקר לשיפור הגמישות, לחיזוק ולחיטוב, אך לא מתאימים למי שמעוניין לבנות מסת שריר גדולה.

טיפ של אלופים – למרות שיש ברשת אלפי סרטוני הדרכה, את האימונים הראשונים מומלץ לבצע בהנחיה של מאמן מנוסה. לאחר שהמתאמן יטמיע את התרגילים הבסיסיים ויצליח לשמור על מנח גוף מדויק, יוכל להמשיך להתאמן לבד.  

 

 

זומבה

זומבה היא אימון אירובי דאנס המבוסס על מקצבים לטיניים (צ’ה צ’ה, סמבה, סלסה). האימונים נמשכים לרוב כשעה ומתבצעים בהנחיית מדריך זומבה מוסמך בלבד. נכון להיום יש תשעה אימוני זומבה שונים, המתאימים לקבוצות גילאים שונות ומציעים דרגות קושי שונות. חסידי השיטה מספרים שמדובר באימון האידיאלי למי שצריך לשחרר לחץ או לפרוק מתח ובנוסף שהאימונים תורמים רבות לשיפור הדימוי העצמי.   

 

קצת היסטוריה – את הזומבה פיתח רקדן וכוריאוגרף קולומביאני בשם אלברטו פרז. פרז שם לב שהרבה אנשים לא אוהבים להתעמל אבל כן אוהבים לרקוד במסיבות. בנוסף הבחין שעם השנים תרגילי האירובי הפכו ליותר ויותר מסובכים לביצוע. במהלך שנות ה-90 הוא החל לשלב בין האימון האירובי לריקודים לטיניים פשוטים וכך באה לעולם הזומבה.  

יתרונות על קצה המזלג – באימון זומבה ממוצע ניתן לשרוף בין 900-600 קלוריות, מבלי להרגיש את הקושי: נראה שאווירת המסיבה ששוררת באימונים מסווה את העובדה שמדובר באימון כושר. בנוסף בניגוד לשיטות אחרות, אין צורך לרכוש ציוד יקר או לתרגל בקפידה תרגילים מורכבים או מדויקים.

למי מתאים – לאנשים שמחפשים אימון אירובי מסעיר שאפשר לשרוף בו הרבה קלוריות במעט זמן, מבלי להוריד את החיוך מהפנים.

למי פחות מתאים – למי שלא מתחבר (או לא יכול לבצע) לפעילות גופנית אינטנסיבית יחסית. 

טיפ של אלופים – לזומבה מומלץ להתמסר בהדרגה ובזהירות, תוך הקשבה לגוף: מתאמנים שמתמכרים למקצבים ולתחושת הריחוף הממכרת, מבלי להתחשב ביכולות שלהם, עשויים לגרום לעצמם נזק.

 

קיקבוקסינג

קיקבוקסינג היא שיטת אימון המבוססת על שילוב של אמנויות לחימה שונות, הכוללות בעיקר אגרופים ובעיטות. היא תורמת לשיפור הקואורדינציה, היציבה, הגמישות והמהירות, מחזקת את שרירי הליבה ומסייעת לפיתוח סיבולת לב-ריאה. האימונים מבוצעים בעצימות גבוהה לכל אורכם ובנוסף לשיפור ביכולות הגופניות, תורמים גם לשיפור הביטחון העצמי של המתאמנים.

 

קצת היסטוריה – הקיקבוקסינג החל את דרכו בשנות ה-50 ביפן, כשילוב בין אגרוף תאילנדי לקרטה. בשנת 1974 נערכה אליפות הקיקבוקסינג הראשונה בארה”ב ולאורך שנות ה-80, שיטת הלחימה החדשה צברה פופולאריות באמריקה ובאירופה. הציבור הרחב נחשף לקיקבוקסינג בסרטו של ז’אן קלוד ואן דאם, קיקבוקסר, שיצא ב-1989 ומספר שנים מאוחר יותר, הטכניקה עשתה את דרכה למכוני הכושר והמציאה את עצמה מחדש כשיטת אימון פופולארית. אימוני הקיקבוקסינג הגיעו לישראל בתחילת המילניום ותוך זמן קצר הפכו לפופולאריים מאוד.

יתרונות על קצה המזלג – העצימות הגבוהה של אימוני הקיקבוקסינג תורמת לשריפת שומנים וירידה במשקל (בשילוב עם תזונה מתאימה כמובן) ובמקביל מסייעת לשמור על כושר אירובי גבוה. בנוסף מדובר בדרך האולטימטיבית להוציא אגרסיות, מה שאולי מסביר את הפופולאריות של השיטה בישראל.

למי מתאים – לכל מי שמעוניין לשלב בין אימון כושר אינטנסיבי לאמנות לחימה.

למי פחות מתאים – למי שמעדיף פעילות גופנית רגועה יחסית וסולד מאלימות או מתנועות חדות.

טיפ של אלופים – עד לרכישת המיומנות הטכנית, מומלץ להתאמן בקבוצה של מתחילים, תחת הנחיה של מאמן מקצועי: הקפיצות, הניתורים והתנועות המהירות והחדות, מעמידות את המתאמן הלא מיומן בסיכון לנזקים.

 

 

HIIT

HIIT (High Intensity Interval Training) היא טכניקת האימונים האינטנסיבית ביותר שישנה. היא מבוססת על אימונים קצרים יחסית, שבהם המתאמנים מבצעים פעילות בעצימות גבוהה למשך זמן קצר, לאחר מכן מבצעים פעילות בעצימות נמוכה עד בינונית וחוזר חלילה. במהלך האימון מבצעים מגוון רחב של תרגילים וסך הכול החוויה מסתיימת בממוצע תוך 30 דקות.  

 

קצת היסטוריה – השיטה הייחודית באה לעולם בעקבות מחקר יפני (שפורסם ב-1996) שבו בחנו את ההשפעה של אימוני מקטעים (תרגילים בעצימות גבוהה במיוחד שביניהם מקטעי מנוחה) על ספורטאים מקצועיים ובאופן כללי השיטה מבוססת על מחקרים רבים, שבחנו את היעילות שלה לאורך השנים.

יתרונות על קצה המזלג – שילוב מנצח בין תרגילי כוח לאימון אירובי, המבטיח חיסכון משמעותי בזמן ותחושת ריחוף בלתי נמנעת בסוף האימון.

למי מתאים – לאנשים עסוקים, שמעוניינים להספיק כמה שיותר בכמה שפחות זמן ולא מפחדים מפעילות גופנית אינטנסיבית מאוד.  

למי פחות מתאים – למי שאוהבים לקחת את הזמן ולא משתגעים על תחושת המותשות הצפויה בסוף האימון.

טיפ של אלופים – לוקח זמן להתרגל לשיטת האימון הבלתי שגרתית הזו. לכן מומלץ לעבור מספר אימונים לפני שמחליטים אם להמשיך להתאמן או לעבור הלאה לשיטה הבאה.

 

 

יוגה

יוגה היא פחות או יותר ההפך של HIIT: בניגוד לשיטה המודרנית והאינטנסיבית, היוגה החלה את דרכה לפני כ-5000 שנה ושמה את הדגש על הקשר בין הגוף לרוח. הזרמים הנפוצים ביותר בישראל (קונגליני יוגה, שיבננדה יוגה, אשטנגה יוגה ואחרים) נגזרים מההאטה יוגה, לפיו ניתן להגיע להארה רוחנית דרך הגוף. תרגול קבוע של יוגה מאפשר לשפר את טכניקת הנשימה, את היציבות ואת תפקוד המערכת החיסונית, מחזק את שרירי רצפת האגן ומשדרג את התקשורת שלנו עם הגוף.  

קצת היסטוריה – הפוזיציות (אסנות) שעמן מזוהה כיום היוגה, התפתחו בהודו בסביבות המאה ה-15 והחלו לצבור פופולריות בעולם המערבי רק בשנות ה-80 של המאה הקודמת. בעשורים האחרונים פותחו במערב מגוון שיטות חדשות לתרגול יוגה כמו בינדו יוגה (נדנדת יוגה), יוגה פלדנקרייז (שילוב בין יוגה ופלדנקרייז), ביקראם יוגה (שבה הפוזיציות מבוצעות בחדר המחומם ל-38 מעלות), אקרו יוגה (שילוב של יוגה ואקרובלנס) ועוד.  

יתרונות על קצה המזלג – אימון יוגה סטנדרטי לא מתיש את המתאמן, אלא מותיר אותו עם תחושת רעננות. בנוסף תרגול יוגה מתאים לבני כל הגילאים וכן מתאים לאנשים הנמצאים במצב גופני ירוד, לרבות קשישים ומאושפזים במצב סיעודי.

למי מתאים – למי שמעוניין לשלב בשגרת האימונים שלו אימון רגוע, ללמוד איך להקשיב לגוף ולשפר את הגמישות, היציבות ואיכות הנשימה.

למי פחות מתאים – למתאמנים שמחפשים פעילות אינטנסיבית ולכאלה שמעוניינים להשקיע את רוב זמנם בשיפור הכושר האירובי ו/או בהגדלת מסת השריר.

טיפ של אלופים – מומלץ שלא לעסוק בהשוואות עם מתאמנים אחרים ולהימנע מניסיון לדחוק את הגוף לקצה גבול היכולת. לכל מתאמן יש יכולת וקצב ההתקדמות שונים וחשוב להתקדם בקצב המתאים לכל מתאמן באופן אישי.

 

 

פילאטיס

פילאטיס היא שיטת אימון שמטרתה להרגיל את המתאמנים לבצע פעילויות יומיומיות במאמץ מינימלי: הפחתת המאמץ היומיומי מאפשרת להימנע מפציעות ומפחיתה את תהליכי השחיקה הטבעיים של הגוף. התרגילים המבוצעים באמצעות מתקנים מיוחדים (מיטות פילאטיס), עזרים שונים (כדור פילאטיס, רצועות אלסטיות) או ללא ציוד עזר (על מזרן), מפעילים בעיקר את השרירים המייצבים ומרגילים את הגוף של המתאמן לגייס לכל תנועה את השרירים הנכונים עבורה בלבד. במהלך האימון מבצעים כל תרגיל במשך זמן קצר כדי להימנע מלהתיש את השרירים ולאפשר למתאמנים לשמור על ריכוז גבוה בזמן ביצוע התרגיל.

קצת היסטוריה – את הפילאטיס פיתח מתאגרף ואיש קרקס גרמני בשם ג’וזף פילאטיס, בזמן שהיה אסיר באנגליה במלחמת העולם הראשונה. בתקופה זו עסק בשיקום של פצועים ופיתח מגוון תרגילי התנגדות שבהם השתמש בקפיצים של מיטות. עם חזרתו לגרמניה מונה למאמן במשטרת המבורג וב-1925 היגר לארה”ב, שם הקים עם קלרה אשתו, מכון טיפולי שבו טיפל ברקדנים מקצועיים שסבלו מפציעות שונות. לאחר מותו ב-1967, המשיכה קלרה את דרכו ולאחר מותה, רון פלצ’ר, אחד מתלמידיו, הקים סטודיו לפילאטיס בבוורלי הילס, ממנו התפשטה בשורת השיטה החדשה לעולם במהלך שנות ה-80.    

יתרונות על קצה המזלג – אימוני פילאטיס תורמים רבות לשיפור היציבה, הקואורדינציה ומערכת הנשימה, מחזקים את שרירי הליבה, מגדילים את טווח התנועה של המפרקים ומחטבים את הגוף. האימונים מתאימים לכל אדם, בכל מצב גופני ובכל גיל, ללא קשר ליכולות הגופניות ולכושר הגופני שלו.  

למי מתאים – באימוני פילאטיס לא מבצעים תנועות חדות ולא מעמיסים קשיים משמעותיים על הגוף. לכן השיטה מתאימה למשל לנשים הרות, למחלימים מפציעות אורתופדיות או מחלות ובעיות נוירולוגיות, לאנשים במצב גופני ירוד ובאופן כללי לכל מי שמעוניין לחזק את שרירי הליבה ולשפר את הנשימה, היציבה והגמישות.  

למי פחות מתאים – למתאמנים שמחפשים אימון אירובי עם “אקשן” ששורף הרבה קלוריות ולמתאמנים המעוניינים להגדיל את מסת השריר שלהם.

טיפ של אלופים – במהלך האימונים מפעילים שרירים שלא נמצאים בשימוש יומיומי ושמים דגש על נקודות שלא זוכות להתייחסות בשגרה. בשל כך מתאמנים מסוימים מתקשים להסתגל במהירות לשיטה ולכן מומלץ להשתתף לפחות בשלושה אימונים, לפני שמחליטים אם מדובר בשיטה שמתאימה לכם אישית.

 

 

קרוספיט

קרוספיט היא שיטת אימון הפוגות (אינטרבלים) בעצימות גבוהה המשלבת בין תרגילים אירוביים שונים, התעמלות מכשירים והרמת משקולות. מעבר לשילוב בין האלמנטים השונים, אימוני קרוספיט מבוססים על גיוון רב בסוגי התרגילים ומתאפיינים גם בתחושה של קהילתיות ובתמיכה הדדית בין המתאמנים.    

קצת היסטוריה – את טכניקת הקרוספיט פיתח מאמן כושר ומתעמל אמריקאי בשם גרג גלסמן במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20. ב-1996 הוא הקים את חברת Cross-Fit ותוך עשר שנים השיטה שפיתח נלמדה ב-13 מכונים שונים הנקראים “בוקסים”. עד 2014 פעלו ברחבי העולם יותר מ-10,000 מכונים שתרגלו את השיטה וכיום בישראל לבדה פועלים כ-60 מכונים רשמיים.  

יתרונות על קצה המזלג – באימוני קרוספיט הסיכוי להשתעמם נמוך ביותר, ניתן להגיע להישגים מרשימים תוך זמן קצר יחסית והאווירה החברית בין המתאמנים מסייעת לחיזוק המוטיבציה.

למי מתאים – לאנשים שמשתעממים בקלות ומחפשים שיטת אימון קבוצתית ואינטנסיבית, הפועלת במקביל על חוזק השרירים ועל סיבולת לב ריאה.

למי פחות מתאים – למתאמנים שנוטים להגזים, לבעלי היסטוריה של כאבי גב ופציעות אורתופדיות ולמתאמנים שסולדים מפעילות אקסטרים שמותירה אותם חסרי נשימה.

טיפ של אלופים – אימוני קרוספיט שמבוצעים בטכניקה שגויה מעמידים את המתאמן בסיכון מוגבר לפציעות חמורות. לכן חשוב לוודא מול המאמן בכל תרגיל חדש שהטכניקה נכונה ומדויקת.

 

תהיו בריאים

זה לא משנה אם תחליטו ללכת על אימון אינטנסיבי שיותיר אתכם חסרי נשימה או פעילות גופנית רגועה, שבסיומה תרגישו “כמו חדשים”. הדבר החשוב ביותר הוא שתזיזו את הגוף, שתניעו את השרירים ושתוסיפו לעצמכם כמה שנים טובות ובריאות לחיים. בהצלחה!

רוצים לדעת אילו ביטוחי בריאות מתאימים לכם?
התקשרו 072-331-0806 התקשרו או השאירו פרטים:

או פנו לסוכן הפניקס
רוצים לדעת אילו ביטוחי בריאות מתאימים לכם?
התקשרו
072-331-0806
התקשרו או השאירו פרטים:

או פנו לסוכן הפניקס
second image
health_training_method