האם ביטוח הדירה שלך מכסה מפני נשיכת כלב?

כלבים הם החברים הכי טובים שלנו ויגנו עלינו מכל צרה, אבל לא תמיד הם מדייקים וקורה שהם פוגעים באדם הלא נכון. החוק מטיל את האחריות על בעליו של הכלב – והביטוח יכול לסייע גם במקרה שכזה

כלבים הם החברים הכי טובים שלנו ויגנו עלינו מכל צרה. בעלי כלבים יכולים ללכת לישון בשקט בלילה, בידיעה שהכלב החמוד שלהם ינבח את קצה העולם אם מישהו ינסה להיכנס לדירה במהלך הלילה. והוא גם יתקוף – אם אותו זר יצליח במשימתו לחדור פנימה.

רק שלא תמיד קיימת צרה איפה שהם מריחים אותה. הבעיה מתחילה, כשהכלב מתנהג נוהג בהגנת יתר ובמקרה נשך את השכן הנחמד שעלה לדירתכם עם פריט הכביסה שנפל לכם מהחבל או את השרברב התמים שהגיע לדירה בכדי לתת שירות.

החוק קובע כי כשאדם ננשך ע”י הכלב, האחריות מוטלת על בעליו של הנושך. בעבר יכול היה בעל הכלב להוכיח כי לא נפלה רשלנות בהתנהלותו וכי עשה את כל המאמצים כדי להשגיח על הכלב והתנהגותו. היום, לאחר תיקון החוק, אין מידת הרשלנות משנה את מידת האחריות של בעלי הכלב כלפי הננשך. גם אם בעת הנשיכה הכלב היה באחריות אדם אחר שאינו בעליו, האחריות הישירה על הנשיכה, הפציעה והפיצוי של הננשך – היא על בעלי הכלב. – מה המקור עליו נסמכת הפסקה?

במקרה של נשיכה רצינית, שעלולה להשבית אדם מעבודה לתקופה מסוימת, הפיצויים גם כוללים אובדן ימי עבודה וכושר השתכרות, כך שכלכלית זו עלולה להיות מעמסה לא קטנה על חשבון הבנק שלכם.

 

על כלבים, אנשים וביטוח צד ג’ לדירה

בשנת 2019 הגיע השרברב ל’ לבצע התקנה של מכונת הכביסה החדשה של י’. האחרונה מתגוררת בשכירות בדירת 2 חדרים בדרום תל אביב. האירוע התרחש ימים ספורים לאחר מעבר הדירה, מה שיכול במעט להסביר את התנהגותו הבלתי סבירה של הכלב שבבעלותה. כלב מעורב בגודל בינוני העונה לשם המפואר פיגארו, בן 5 וחצי ומעולם לא נשך איש.

כשצלצל ל’ השרברב בדלת הבית, התנהלה י’ כהרגלה וקראה “פתוח”. לרוע המזל, כשפתח ל’ את הדלת בעצמו, הסתער עליו פיגארו ונשך אותו בזרוע יד ימין. הנשיכה הייתה עמוקה והשרברב המבוהל הובהל לבית החולים שם חיטאו וחבשו את הפצע. הוא לביתו רק לאחר שאומתו כל חיסוניו של הכלב והוא נמצא מחוסן ובריא וללא כלבת.

לאחר מספר שבועות קיבלה י’ לביתה מכתב תביעה על סך 100 אלף שקלים שכללו הוצאות רפואיות, פיזיותרפיה ואובדן ימי עבודה וכושר השתכרות. סכום דמיונה לרווקה בת 29, בשנת ההתמחות בעריכת דין. י’ הצליחה להוריד כמעט בחצי את דרישתו של ל’, שקצת הגזים בסכומים ועדיין נאלצה לקחת הלוואה ועזרה מההורים בכדי לשים את הסיפור מאחוריה. היא יכולה הייתה לשים את התסבוכת מאחור הרבה קודם ובעלויות אפסיות יחסית, אם הייתה רוכשת פוליסת ביטוח דירה.

האמת היא, שכל מה שהיה על י’ לעשות הוא לרכוש ביטוח תכולת דירה שכולל גם ביטוח צד ג’, על ביטוח מבנה לדירה אמורים להיות אמונים בעלי הדירה. הם דואגים לנכס שלהם, לשלמותו ולהגנתו ועל השוכר או השוכרת להגן על הרכוש שלהם שנמצא בדירה כמו גם מפני אירועים מסוג זה, שמעורב בהם צד ג’ שזכאי לפיצוי.

 

ביטוח תכולת דירה וביטוח צד ג’

פוליסת הביטוח של י’ הייתה מגיעה לפרמיה של כמה מאות שקלים בודדים בשנה בסך הכל. בעבור סכום זה הייתה י’ מכוסה מפני נזקים לרכושה שנמצא בדירה וגם להגנה מפני תביעות צד ג’. רכושה של י’ היה מכוסה מפני מפגעי מזג אוויר, שריפות, רעידות אדמה, פריצות וגניבות ומעשי זדון ואחרים וזה כולל את הריהוט, את המטבח, מכשירי חשמל ואלקטרוניקה, תכשיטים, בגדים ועוד.

לביטוח תכולת הדירה מוצמד גם כיסוי צד ג’ והוא נועד להגן מפני אי אלו תביעות צד שלישי, שנפגע או נפגע רכושו עקב התרחשויות שקרו בדירה והשפיעו עליו. זה יכול להיות שריפה או הצפה שהתחילו בדירה והתפשטו לפגיעה ברכוש השכנים, זה יכול להיות אורח שמחליק או נפגע בצורה כלשהי בתוך הדירה וגם, כאמור, הגנה מפני נשיכות ושריטות של חיות מחמד – חתולים וכלבים. סעיף זה כולל גם נשיכה שקורית מחוץ לכותלי הדירה, באחד מטיולי היום הרגילים, למשל.

 

ביטוח דירה- מה חשוב לבדוק

פוליסת ביטוח היא לא רכישה כלאחר יד, לרכב, לדירה או לנסיעות לחו”ל. כדאי לעבור על סעיפי הפוליסה עוד לפני הרכישה ולבדוק שהביטוח מכסה בעבור מקרים שרלוונטיים לכם ומגן עליכם באופן שמתאים לדירה עצמה, לתכולה שלה ולצרכים שלכם.

אם יש לכם כלב, דווחו על כך לחברת הביטוח בעת תהליך הרכישה ובדקו בדיוק את תנאי הכיסוי וגובהו הכספי. עליכם לזכור כי התנהגותו של הכלב היא באחריותכם המלאה על פי חוק וכי רכישה של פוליסת ביטוח אינה מסירה מעליכם את האחריות, אלא רק מסייעת לכם בפיצוי. לכן, עליכם להתאים את התנהלותכם להתנהגות של הכלב ומתוך היכרות איתו לדעת לשמור עליו ועל האנשים שסביבו, בכל מקום ומצב.

 

דברים שחשוב לדעת על ביטוח צד ג לבעלי חיים

אנחנו, בהפניקס, דואגים לביטוח הדירה שלכם ובעצם לשקט הנפשי שלכם.  יחד עם זאת, יש לנו כמה החרגות ותנאים בפוליסת ביטוח דירה – מבנה, תכולה וצד ג’. יש לכם בעלי חיים בבית? עליכם לבדוק ולהבין את תנאי הכיסוי של ביטוח צד ג’ לבעלי חיים. הכירו את הפוליסה לפני שקורה משהו ולא לאחר מכן.

להלן כמה מתנאי הפוליסה החשובים שאתם צריכים להכיר: ביטוח בעלי חיים ניתן בעבור צד ג’ בלבד, כלומר הוא לא כולל ביטוח של בעל החיים עצמו מפני פגיעות או טיפולים.

הביטוח תקף אך ורק בעבור כלבים וחתולים ביתיים ואינו מכסה סוגים שהחוק אור על גידולם. כמו כן, הפניקס ויתר חברות הביטוח בישראל אינן מבטחות כלבים שנחשבים כלבי תקיפה כמו מגזע אמסטף או פיטבול וכן אין ביטוח צד ג’ לבעלי חיים מכסה בעבור פגיעות שנגרמו לצד ג’ ע”י חיות אקזוטיות למיניהן.

 

הפינה לשירותכם: טיפים למניעת נשיכות כלבים

בין השנים 2016 ל-2020 נרשמו 9,330 אירועי נשיכה בישראל, מתוכם 435 היו של כלבים שנחשבים מסוכנים. כלומר, רוב הנשיכות נעשו ע”י כלבים שלא נחשבים מסוכנים, הם כנראה חשו בסכנה.

 

 

לחשוף את הכלב לקולות, מקומות ואנשים חדשים.

חשוב לחשוף את הכלב לקולות מסוגים שונים, למקומות חדשים, להרגיל אותו להימצאותם של זרים או של ילדים ובמיוחד במעברי דירה, לדאוג לתת לו תחושה שאתם בטוחים ושהוא בטוח.

לקבוע דייטים עם כלבים אחרים. סיבה נוספת לנשיכות של כלבים מתרחשת כשבעלי כלבים מנסים להפריד ריב. אחת הדרכים למנוע תקיפות של כלבים אלה את אלה, היא להכיר להם כמה שיותר כלבים, להגיע לגינות הכלבים, להכיר חברים חדשים ולפקח על התנהגותם מול הכלבים האחרים.

רוצים לדעת אילו ביטוחי דירה מתאימים לכם?

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
apartment-insurance-dog-bites