יוצאים מהבית של ההורים? כך תנהלו נכון את ההוצאות

החלטתם שזהו, הגיע הזמן לעזוב את הקן החם של ההורים, לעשות את אחד הצעדים המשמעותיים בחיים הבוגרים ולצאת לדרך עצמאית בדירה משלכם. אתם להוטים לומר להם שלום, להזמין את המוביל ולהריח את אוויר החופש, אבל רגע לפני עליכם לדעת שהמהירות עלולה לעלות לכם מחיר יקר. אז בכדי שלא תפלו להוצאות מיותרות שיגרמו לכם לוותר על הרעיון, ריכזנו עבורכם סדרה של פעולות למעבר בטוח ומשתלם.

 

“מעבר דירה? פחחח זה משחק ילדים! יאללה קונים ארון באיקאה ועציץ נחמד והשאר? יהיה בסדר. נסתדר… כאילו אפשר לחשוב” אם מחשבה כזו חלפה בראשכם לקראת המעבר לדירה הראשונה שלכם, לבד, עם שותפים או עם בן או בת זוג – אתם טועים. למעשה, יש לנו חדשות בשבילכם – ההוצאה לא הולכת להסתכם בביקור חטוף באיקאה. כדי להמנע מהפתעות כואבות ומיותרות, אנחנו ממליצים לעקוב וללמוד מטעויות של אחרים:

“שכר הדירה קצת יקר. לא נורא, בטח אקבל העלאה בקרוב”

אולי זה נכון, ואולי לא. נהוג להשתמש בכלל אצבע שאומר: שכר דירה לא אמור להיות יקר יותר מ-30% מההכנסה הכוללת שלכם. אנחנו אומרים: זה תלוי. קבלו שני מרכיבים חשובים להבין טוב יותר איך מחשבים את שכר הדירה ההגיוני עבורכם:

  • מהו השכר נטו שאיתו אתם נשארים ביד אחר הוצאות?
  • מה הן המטרות הכלכליות שלכם?

הסעיף הראשון קל ופשוט, השני קצת יותר מורכב. אתם מתים לחיות את הרגע אבל מה לעשות, החלטתם שאתם בוגרים ואחראיים מספיק להיות עצמאיים? תעשו זאת עד הסוף, כולל חסכון כלכלי לטווח ארוך.

איזה החלטה שלא תקבלו, תוודאו ששכר הדירה לא עולה על הסכום בנטו שאיתו אתם נשארים ביד בסוף החודש, אחרי כל הוצאות המחייה והמגורים. החלטתם להצטמצם ולחסוך יותר לטווח ארוך? אמנם תאלצו להיות צנועים יותר בבחירת הדירה, אבל תאמינו לנו, שבהמשך הדרך תודו לנו שגרמנו לכם לחשוב על כך.

“מצאנו דירה במחיר מצחיק. עוברים עכשיו! עזבו אתכם מכמה עולה מוביל”

טעות נפוצה היא להתייחס בקלות ראש להוצאות החד פעמיות במעבר הדירה. אז נכון, ההוצאה הגדולה ביותר היא התשלום החודשי עבור שכר הדירה. אבל הרבה פעמים דווקא התשלום החד פעמי בעת המעבר יכול להכריע את מצבכם הכלכלי לחודשים הראשונים של המעבר. חשוב להתייחס לשלושה מרכיבים משמעותיים עליהם תצטרכו לשלם תשלום חד פעמי:

  • תשלום עבור מתווך: המציאות העגומה היא שאם אתם רוצים לעבור למקום טוב במרכזי הערים, יתכן בהחלט שתאלצו להעזר במתווך ואלו גובים לרוב עמלה בסך חודש שכירות אחד. אם אילו המקומות אליהם אתם מכוונים, עליכם לשקול גם את ההוצאה הזו.

 

  • הוצאות מעבר: מן הסתם, אם בכוונתכם להעביר פסנתר כנף תאלצו לפרק קופת חסכון אבל גם אם לא, מוביל עולה כסף. כך גם הריהוט בדירה – הרבה משונררים איזה מקרר מהסבתא וספה מרוטה מהדוד אבל כך או כך, עליכם לקחת בחשבון שהוצאות המעבר יכולות להגיע לאלפי שקלים.

 

  • ערבויות ובטחונות: אלה חלק אינטגרלי מכל חוזה סטנדרטי. אמנם ניתן ואולי אף רצוי להתמקח עם בעל הדירה במקרים דראקוניים במיוחד, אבל עליכם לצפות כי מדובר בהוצאה חד פעמית של אלפי שקלים (שאמורה להיות מוחזרת לכם בתום תקופת השכירות, בתנאי שעמדתם בתנאי החוזה).

“אמנם השכירות גבוהה, אבל אני חי חיים צנועים. נתמודד”

 

קודם כל טוב שהפנמתם כי בחיי העצמאות קיימים שורה של הוצאות מעבר לשכירות. אבל ההוצאות האלה אינן זניחות ושוליות, גם אם נניח, תחליטו לחיות על לחם ומים. להלן רשימה חלקית ביותר: חשמל, גז, ארנונה, ועד בית, אינטרנט, אוכל, אמצעי התניידות ועוד. כלומר, גם אם תצמצמו למינימום, כדאי שתקחו בחשבון שמדובר בהוצאות שוטפות וקבועות שיכולות להגיע לאלפי שקלים נוספים. לכן חשוב לחזור להמלצה לא לחרוג מהחלק היחסי של הוצאת השכירות מהסכום נטו עליו אתם חיים.

 

לסיכום, אנחנו מקווים שלא הוצאנו לכם את הרוח מהמפרשים אלא דווקא להקל עליכם בצעד החשוב הזה ולשים אותו במסגרת אחראית והגיונית – בוגרת, אבל עד הסוף. מה עכשיו? קחו דף ועט, הכינו את הטבלה הבאה, תמלאו אותה וכך תבינו טוב יותר היכן אתם נמצאים ביחס להכנסה שלכם:

מרכיב ההוצאה

העלות הצפויה

שכר דירה

 

הוצאות חד פעמיות:

תיווך

ריהוט

ערבות / בטחונות בחוזה

 

הוצאות שוטפות

 

 

וטיפ לסיום: מעקב אחר ההוצאות החודשיות היא הדרך הנכונה בה תלמדו להתנהל נכון כלכלית מחוץ לקן של ההורים, זה המפתח להתחיל לחסוך כסף ולבנות עצמאות כלכלית, שיהיה בהצלחה בדירה החדשה!

להצעת מחיר משתלמת במיוחד לחצו כאן

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
apartment_leaving_home