הפכו את ביתכם לבטיחותי יותר

ילדים וקשישים נוטים להיפצע במרחב הביתי בשכיחות הגבוהה ביותר. איך תמנעו תאונות ביתיות בכמה צעדים פשוטים?

כולנו מקדישים הרבה זמן, מחשבה וכסף בעיצוב של הבית, במטרה להפוך אותו לכמה שיותר נעים ומזמין. אז למה כל כך מעט מחשבה מוקדשת לנושא הבטיחות? קשישים וילדים מהווים את שתי קבוצות הגילאים הנוטות להיפגע בתאונות ביתיות בשכיחות הגבוהה ביותר. במקרים רבים, מדובר בתאונות קשות ואף קטלניות. החדשות הטובות הן שעל ידי מספר פעולות פשוטות, ניתן בקלות למנוע את התאונה הבאה.

 

מניעת תאונות בקרב ילדים

הסקרנות הבלתי נדלית, השעות הארוכות שהם מבלים בבית וחוסר המודעות לסיכונים, הם רק חלק מהגורמים לשכיחות הגבוהה של תאונות ביתיות בקרב ילדים. הנה כל מה שאתם צריכים לעשות כדי למזער את הסיכון לפגיעות במרחב הביתי בילדים:

 • נפילות – נפילות הן סוג הפגיעה השכיח ביותר בילדים, ושיעור האשפוזים והפניות לחדרי המיון בעקבות נפילות גבוהים יחסית. כדי למנוע נפילות בילדים יש להתקין סורגים בכל החלונות בבית (או להתקין אביזר בטיחות למניעת פתיחת החלון מעבר לעשרה ס”מ), לפנות רהיטים שאפשר לטפס עליהם מסביבת החלונות, להימנע מהשארת תינוקות על שידה ללא מעקה ולפנות באופן קבוע צעצועים או משחקים מהרצפה שמהווים סכנת החלקה.

 

 • כוויות – כדי למנוע כוויות בילדים יש להתקין על הברזים ווסתי טמפרטורה ייעודיים וליתר ביטחון להקפיד לבדוק ידנית את טמפרטורת המים לפני הרחצה. בנוסף יש לקצר את חוט המיחם והקומקום החשמלי ולהרחיק אותם מקצה השולחן או השיש.
  בזמן הבישול יש לתת עדיפות ללהבות האחוריות ולהקפיד על הפניית ידית המחבת או הסיר פנימה ולא החוצה. בנוסף יש להימנע מלהחזיק סיגריה, משקה חם או תבשיל, בזמן שמחזיקים ילד על הידיים. מעבר לכל זה חשוב שלא להשאיר כלים חמים כמו מגהץ או סיר, בטווח ההשגה של ילדים.

 

 • הרעלות – רוב מקרי ההרעלה מתרחשים בבית, כשבדרך כלל מדובר בבליעה של תרופות וכימיקלים. כדי למנוע הרעלה יש לאחסן חומרי ניקוי והדברה, חומרים דליקים ותרופות, במקום גבוה ונעול. בנוסף מומלץ להשתמש במוצרים המגיעים עם סגר בטיחות ולהקפיד לשמור את המוצרים השונים באריזה המקורית. במיוחד יש להימנע מהעברת המוצרים לבקבוקי שתייה.

 

 • חנק – כדי למנוע חנק, יש להרגיל את הילד לאכול בישיבה, לא לתת פיצוחים למיניהם לילדים מתחת לגיל חמש ולהקפיד לחתוך נקניקיות לאורך ולא לטבעות. בנוסף חשוב לחצות ולגלען ענבים ולהרחיק מתינוקות ופעוטות שקיות ניילון או כל חפץ קטן שיכול להיכנס למכל של עדשות מגע.

 

 • התחשמלות – כדי למנוע התחשמלות בילדים חשוב להתקין פקקי פלסטיק ייעודיים על שקעים שאינם בשימוש, להחליף ללא דיחוי כבלים בלויים ולהתקין מפסק פחת שיכסה את כל השקעים בבית ללא יוצא מן הכלל. בנוסף חשוב ללמד את הילדים על סכנת ההתחשמלות מגיל צעיר וללמד אותם שלא להתקרב לשקעים החשמליים.

 

מניעת תאונות בקרב קשישים

השכיחות הגבוהה של תאונות ביתיות בקשישים היא תוצאה של גורמים כמו הידרדרות הראייה, בעיות יציבות וירידה בחוזק השרירים. למען הגברת הבטיחות חשוב לנקוט במספר פעולות פשוטות. להלן החשובות שבהן, בהתאם לחדרי הבית:

 • חדר השינה –חשוב לאפשר גישה נוחה לחלונות, למתגי החשמל ולארונות ולהוציא לאלתר מחדר השינה כל חפץ מיותר כמו רהיטים/מכשירים חשמליים שלא נמצאים בשימוש או חפצי נוי שונים. כמו כן חשוב לדאוג לכך שבזמן הישיבה על המיטה, הרגליים יהיו יציבות על הרצפה, בזמן שהגוף והברכיים יימצאו בזווית ישרה (90 מעלות). לצד המיטה ניתן בהתאם לצורך להתקין ידית אחיזה על מנת להקל על המעבר משכיבה לישיבה או לסייע בקימה. בנוסף מומלץ להתקין מתג לכיבוי האור או לכל הפחות למקם מנורת קריאה לצד המיטה, כדי למנוע הליכה בחושך או קימה מיותרת מהמיטה בזמן עייפות.

 

 • חדר האמבטיה – הסכנה המרכזית בחדר האמבטיה היא החלקה ולכן הדבר החשוב ביותר הוא לרכוש משטח גומי למניעת החלקות. מעבר לזה כדאי להתקין מעקה להגברת היציבות במקלחת ו/או באמבטיה ולרכוש וילון איכותי למניעת התזה של מים מחוץ לאמבטיה. באופן כללי ההמלצה היא לתת עדיפות למקלחת, שכן הפרש הגבהים בין האמבטיה לרצפת החדר, מגדיל את הסיכוי לנפילות. יש להניח את התמרוקים ואת הסבון במיקום נוח, כך שיהיו נגישים בהגשת יד ולהקפיד לנגב את הרצפה היטב בסיום הרחצה. בנוסף יש להקפיד שלא ללכת בחדר האמבטיה ברגליים יחפות, המגדילות את הסיכוי להחלקה.

 

 • המטבח – חשוב ביותר לפנות את רצפת המטבח משרפרפים, סלסילות או כל חפץ שלא נמצא בשימוש קבוע. את המוצרים, המכשירים והכלים שנמצאים בשימוש קבוע יש למקם כך שיהיו נגישים, כדי למנוע התכופפות מיותרת או טיפוס מסוכן על כיסא או סולם (השאיפה היא שניתן יהיה להגיע אליהם בהושטת יד בלבד). פעולות כמו חיתוך או קילוף מומלץ לבצע בישיבה (אפשר גם להצטייד ב”כיסא עמידה” ייעודי) ובנוסף יש לוודא שהשולחן והכיסאות בחדר האוכל ובמטבח יציבים לחלוטין ולא מתנדנדים.

 

 • הסלון – בסלון מומלץ להניח שטיח עבה יחסית כי שטיח דק או שטיח בעל קפלים מגדיל את הסיכוי למעידות. חשוב גם לוודא שאין בסלון כבלים הפרושים לאורך הרצפה ואם נעשה שימוש במכשיר חשמלי כמו מאוורר או תנור חימום, יש למקם אותו בסמיכות לקיר, כדי למנוע מעבר באזור שבו פרוש הכבל החשמלי.
  ריהוט סלוני נמוך יקשה על הקשיש לקום ולהתיישב ולכן מומלץ לבחור במערכת ישיבה גבוהה יחסית אם כי גם בסלון ניתן להתקין ידיות אחיזה. כמו כן גם מרצפת הסלון חשוב לדאוג לפנות חפצים מיותרים שלא נמצאים בשימוש.

 

יפה שעה אחת קודם

הכלל החשוב ביותר הוא לא להקל ראש בסכנות האורבות לנו מעבר לכל פינה במרחב הביתי. אז במקום לדחות את התיקון של השקע השבור, הזמינו חשמלאי עוד היום ובמקום להמשיך להשתמש בסולם המתנדנד, היפטרו ממנו כבר עכשיו ורכשו סולם חדש. כי האמת היא שלא נחוץ הרבה מעבר לראש גדול, ערנות ומודעות כדי למנוע את התאונה הבאה.

להצעת מחיר משתלמת במיוחד לחצו כאן

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
apartment_safety_home