בלי לריב עם השכנים, כך תעשו ביטוח מבנה לבניין משותף בקלות

ביטוח בית משותף היא פוליסת ביטוח שכוללת את כל החלקים המשותפים במבנה מגורים משותף. קבלו את כל מה שצריך לדעת על הביטוח החשוב הזה.

ביטוח בית משותף היא פוליסת ביטוח שכוללת את כל החלקים המשותפים במבנה מגורים משותף. לאחר שכל דייר ובעל דירה דאג לבטח את הקירות והמרפסות, הצנרת, מערכות המים, החימום והחשמל ושאר חלקי מבנה הדירה של עצמו, לאחר שדאגו, כל אחד לעצמו, לבטח את תכולת הדירות – מהריהוט ועד טבעת הנישואין של סבתא, מומלץ להתכנס לצורך ביטוח של כל החלקים המשותפים בבניין: חדר המדרגות, הלובי, המקלט, החניון, חדרי הסקה ודוודים, שערים ושבילי גישה, מעליות וכו’.

בדיוק כמו בביטוח הדירה, גם במקרה זה הביטוח הוא כיסוי למקרי נזקי מזג אוויר, שריפה, נזקי מים וצנרת ודליפות במערכות השונות, פריצות וגניבות, רעידות אדמה וכדומה. וכמו בביטוח דירה גם בביטוח מבנה משותף ניתן לרכוש ביטוח תכולה בעבור ריהוט ואביזרים הקיימים בבניין כמו תאורה, עציצים, מראות, אזורי ישיבה בלובי ועוד.

ברכישת ביטוח דירה מבנים משותפים כדאי לקחת בחשבון גם ביטוח חבות מעבידים לטובת עובדי הגינון, הניקיון והתחזוקה בבניין ולמקרה שיפגעו במהלך עבודתם בשטח הבניין וביטוח אחריות ועד הבית לנזקי גוף ורכוש כלפי צד ג’. צד שלישי במקרה זה הוא לא רק הדוור שמטפס במדרגות ונפגע או רכבו של אורח שניזוק משריפה שפרצה בבניין או מאריח חיצוני שהשתחרר ונפל, אלא כל אחד מהשכנים הוא צד שלישי לפוליסה אם הוא או רכוש שלו נפגע באזור המשותף של הבניין או בגלל אירוע שהתרחש בו.

 

מהי הגדרה לבית משותף?

כל מבנה שיש בו שתי דירות ומעלה נקרא בית משותף – מבניין ישן ונמוך ועד מגדל עמוס דירות, לובי מפואר, מעליות, חדר כושר ובריכה. מחיר הפוליסה יהיה בהתאם למספר הדירות ולאופי הבניין, התוספות והשירותים שבו (לובי מפואר, מעליות, חדר כושר, בריכה וכו’) והתשתיות שלו (מערכת חימום מרכזית או חדר דוודים מרכזי למשל).

 

מדוע ביטוח הדירה אינו מספיק?

כשאנחנו מבטחים את הדירה שלנו, אנחנו מבטחים אך ורק אותה – את קירותיה והתוספות הצמודות לה כמו מרפסות וגם מחסן, אך שאר המבנה אינו מבוטח וכל אירוע שיתרחש בו לא יקבל כיסוי. אחת הנקודות החשובות היא במקרה של הרס חמור למבנה כולו.

במצב כזה, ביטוח הדירה מכסה למעשה את עלות בניית הדירה מחדש. הדירה עצמה ולא כל הבניין. וכך, באירוע של רעידת אדמה, פיצוץ של בלוני גז, פיצוץ צינור מים מרכזי שמביא לנזק חמור או שריפה גדולה, גם אם בעלי הדירות ביטחו את הנכס האישי שלהם, הביטוח לא יכסה בעבור בנייה או חידוש של המבנה כולו והם יתקשו להקימו מחדש מכספי הביטוח בלבד. כל אחד מהם יידרש לתוספת של ממון רב בכדי לשקם את המבנה בכללותו. על אחת כמה וכמה אם לא כל בעלי הדירות ביטחו את עצמם בביטוח דירה.

 

כיסויים מורחבים לביטוח בניין משותף

ביטוח מקיף לדירות בבניין משותף. ביטוח שנרכש במשותף ומספק כיסוי עבור נזק למבנה בדירות עצמן. במקרה של תביעת ביטוח הפיצוי ישולם לבעלי הדירות שנפגעו ולא לוועד הבית.

ביטוח חבות מעבידים. להגנה מלאה על מגוון העובדים בבניין – שירותי התחזוקה, הניקיון, הגינון, החשמל וכו’. כשאחד מהם נפגע באחריות דיירי הבניין לפצותו על הנזק שנגרם לו.

 

מי רוכש את ביטוח הבניין המשותף?

ועד הבית או חברת הניהול של הבניין הם האחראים לרכישת ביטוח בית משותף למבנה, לתכולה, למתקנים, לצד ג’ וחבות מעסיקים זאת, כמובן, בהסכמת הדיירים ובתשלום משותף שלהם או מכספי הוועד – נתון להחלטה המשותפת. ועד בית הוא גוף מוכר בנוף הישראלי, חברות ניהול לבתי מגורים משותפים הם כבר עניין חדש יחסית, שנולד בעקבות צמיחתם של מגדלי המגורים וריבוי הדירות והדיירים בכל בניין כזה.

תפקידה של חברת הניהול, כשמו כן הוא, להתעסק עם כל ענייני ניהול הבניין מהמסד עד הטפחות, מתחזוקה וניקיון בסיסיים דרך טיפול בתקלות – מנורה שנשרפה ועד המעלית שנתקעה, דאגה לגינון ולאסתטיקה של הבניין. יחד עם זאת, רבים מהבניינים דואגים גם למינוי נציגי ועד לצד חברת הניהול, למיני החלטות שאינן נוגעות לה כמו החלטות לגבי סוג השער שייבנה בחניון, מה עושים עם חדר הדיירים בקומת הקרקע או איך לעזאזל גורמים לשכנים להוציא את החפצים שלהם מחדר העגלות ואופניים.

בכל מקרה, על נציגות הבניין – ועד או חברת ניהול – לרכוש את הביטוח וזאת ע”י הגשת מספר הצעות לדיירים ופירוט שלהן – מה הן כוללות, אילו תרחישים ואילו אירועים יהיו מכוסים ואילו לא נכללים בכיסוי הביטוח.

חשוב לקבל מנציגי הבניין מספר הצעות ולבדוק היטב את תכולתן. עלות שנתית כוללת ולכל דירה, הכיסויים השונים, גובה הפיצוי המרבי בכל אחד מהכיסויים וכן לעבור על כל ההסתייגויות וההחרגות שבתנאי הפוליסה. לחברות הניהול, אגב, יש יתרון קטן בהבנה המעמיקה של החומר ושל המציאות וכן ביכולת להגיש את ההצעות האטרקטיביות ביותר, שכן חברות אלה מנהלות מספר רב של בניינים ובעלות כוח קנייה רב המאפשר להן לקבל מחירים נוחים בעבור רכישותיהם.

רוצים לדעת אילו ביטוחי דירה מתאימים לכם?

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
condominium-insurance-how-to