מהו הכיסוי הביטוחי למי שלא גר בדירה תקופה ארוכה

ביטוח דירה הוא מוצר מותאם אישית. מה קורה אם לא גרים בנכס 60 יום או יותר מכך – וכיצד זה משפיע על הביטוח? הנה כל מה שצריך לדעת.

ביטוח דירה, כמו רבים ממוצרי הביטוח של היום, הוא מוצר מותאם אישית, שמספק כיסוי והגנה ביטוחית בהתאם לנכס עצמו ובהתאם לתכולתו ולצרכים הייחודיים של בעליו. ברכישת ביטוח דירה תוכלו להרכיב לעצמכם את הפוליסה המתאימה ביותר לצרכים שלכם ולחפצים שלכם. ובתשלום פרמיה שנתית של כמה מאות שקלים אתם רוכשים לעצמכם רשת ביטחון סופר משמעותית.

מבין הסעיפים השונים שתתבקשו למלא או לבחור, הנתונים היבשים של המבנה והפריטים הספציפיים בתכולתו, כדאי גם לקרוא (כמו בכל רכישת פוליסת ביטוח) את תנאיה המלאים של הפוליסה ואת ההחרגות הקיימות בה. אחד הסעיפים שתתקלו בהם הוא השהיית הביטוח לתקופה בה הדירה אינה מאוכלסת – מה שנקרא דירה לא תפוסה.

בתקנות הפיקוח עסקי הביטוח (תנאי חוזה לביטוח דירות ותכולתן) של משרד האוצר – אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון מוגדרת דירה שאינה תפוסה כ”דירה הפנויה למעלה מ-60 ימים רצופים או שבפועל לא התגוררו בה באופן סדיר למעלה מ-60 ימים רצופים”. במסמך תקנות זה מוחרגת דירה שאינה תפוסה מסעיפי הביטוח השונים שלה הן בביטוח המבנה והן בביטוח התכולה ובהם סיכון מים ונוזלים, כיסוי עבור פעולות שנעשו בזדון כמו גניבה שוד, פריצה או ניסיון לבצעם.

אמרנו התאמה אישית של פוליסת הביטוח? אם אתם יודעים שהדירה בבעלותכם עומדת לעמוד ריקה לתקופה מסוימת כדאי להתאים את ביטוח הדירה שלכם למצבכם הייחודי. בעלי דירות רבים עלולים להמתין לשוכרים מתאימים למשך תקופה לא קצרה; רוכשי דירות מגיעים לעיתים למצבים של פער בזמנים במעבר מדירה קיימת לזו החדשה; או שנכנסים לתקופת שיפוץ ארוכה; אחרים טסים לתקופות ארוכות, ועוד.

אם הפורצים ינצלו את מצבה הלא מאויש של הדירה או שדווקא בתקופה זו תתרחש הדליפה בצינור שתציף את הדירה ולא נעשתה התאמה של הפוליסה לתקופה הלא מאוכלסת, המצב עלול להיות די מביך ובעיקר כואב בכיס. רטיבות היא דבר שממשיך להתפתח וליצור נזק אם היא אינה מטופלת, נזק שעלול גם להגיע לדירת השכנים וגם עליו יש לשלם ולפצות.

 

ביטוח לדירה ריקה

כיסוי ביטוח דירה הוא רשת ביטחון רחבה של כמה וכמה כיסויים שונים: נזקי מזג אוויר, נזקי מים וצנרת, נזקי אש ושריפה, פריצה וגניבה וגם כיסוי בעבור מקרים של נפילת כלי טיס או חלק ממנו דווקא על הנכס המבוטח. בתקנות  המהוות את הפוליסה התקנית לביטוח דירה לא מוחרג הכיסוי בעבור נזקי מזג אוויר שכולל רוחות עזות, גשמים חזקים ושיטפונות וכן נזקי אש שנגרמו מפגיעת ברק.

ההיגיון שעומד מאחורי התקנות וההחרגות מבוסס על ההנחה המבוססת שדירה שעומדת ריקה היא כמו פרצה שקוראת לגנב. ידוע שדירה שעומדת חשוכה וסגורה למשך תקופה ארוכה מושכת את תשומת ליבו של מי שעוסק בתחום הפריצות לדירות. אגב, תיבת דואר עמוסה ולא מרוקנת תעיד שחשדותיו נכונים, שווה לבקש מהשכנים שיאספו למענכם את הדואר.

בנוסף, מעצם היותה של דירה בלתי מאוישת יורדת פלאים היכולת לזהות, לטפל או למנוע בדליפות בצנרת, במערכות המים והאינסטלציה, פגיעות במזגנים או במערכות החימום – כל אותם מבנים ומערכות המוגנים בכיסוי בביטוח דירה. כתם רטיבות קטן על הקיר שמתפתח ללא להשגחה יכול לגרום לנזקים שניתן היה למנוע בקלות, אם רק היה מי שישים לב אליו.

מצד שני, ההיגיון העומד מאחורי החרגת סעיפים בביטוח הדירה לתקופה בה היא עומדת ריקה הוא בדיוק הסיבה לרכוש הרחבה לביטוח דירה לא תפוסה. כדי להיות מוגנים מפני פריצות וגניבות מחד ומפני נזקי מים וצנרת מאידך שעלולים להתרחש בתקופה זו. בפרמיה נמוכה תוכלו להסיר דאגה וכאבי ראש ולדעת שהנכס שלכם מוגן, גם כשהוא עומד ריק.

בתנאי ההרחבה תמצאו שבכדי לדאוג לכיסוי ביטוחי לתקופת אי האכלוס, עליכם לוודא כי כל המפסקים הראשיים במערכות החשמל, המים, הגז והאינסטלציה סגורים ויכול להיות שתתבקשו לוודא שאדם כלשהו מעל גיל 17 יבקר בנכס לבדיקת מצב בתדירות של פעם בשבועיים.

אם דירתכם עתידה לעמוד ריקה ואתם אכן מחליטים לרכוש הרחבה לתקופה זו, הקפידו להבין היטב מנציג השירות, סוכן הביטוח או מקריאת הפוליסה אילו חפצים בתכולתה יהיו מוגנים ומכוסים ואלו יוחרגו מהביטוח ובדקו ההתייחסות לכיסוי צד ג’ בהרחבה זו. אם בתקופה זו מתבצעים שיפוצים בדירתכם כדאי ליידע את חברת הביטוח ולהתאים את הפוליסה שלכם והכיסוי הביטוחי בעבור דירה בשיפוצים.

רוצים לדעת אילו ביטוחי דירה מתאימים לכם?

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
insurance-empty-apartment