מערכת מיגון לדירה היא לא משימה בלתי אפשרית

רבות מהדירות בישראל היום כבר מוגנות במערכות מיגון מתוחכמות בעלות טכנולוגיה מתקדמת ומעטפת הגנה שלא מביישת חנויות ובתי עסק. איך בוחרים “חליפת מיגון” מתאימה? ריכזנו את המידע הדרוש לכם.

דירות ובתים בשנות העשרים של המאה ה-21 כבר אינן מאופיינות במכשיר טלוויזיה אחד, פטיפון ישן ושואב אבק שנרכש בתלושים לחג. אם רובנו נסתכל סביב בסלון, במטבח ובחדרים נגלה מכשירים, רהיטים ופריטים יקרים ובעלי ערך רב. טלוויזיות ענק ומערכות קולנוע שהחליפו את המסך הקטן, שואבי אבק שמחירים מגיע לאלפי שקלים, אינספור מכשירי חשמל יקרים ומתוחכמים במטבח ולמי מכם אין עוד מסך טלוויזיה בחדר שינה, לצד המחשבים, הלאפטופים, הטאבלטים והרמקולים שהשקעתם בהם לא מעט. חלקכם גם יעיפו עכשיו מבט גם על הפסנתר שעבר בירושה ומפאר את הסלון. הרבה כסף הושקע עם השנים בבית שלכם ושחזור של כל הדברים האלה יעלה הרבה מאוד.

לא פלא שרבות מהדירות בישראל היום כבר מוגנות במערכות מיגון מתוחכמות בעלות טכנולוגיה מתקדמת ומעטפת הגנה שלא מביישת חנויות ובתי עסק. אם בעבר הייתם נתקלים במערכות אזעקה ומיגון מסוגים כאלו כמעט רק בחנויות שמחזיקות במלאי יקר או משרדים עם מלאי מחשבים וציוד בעל ערך רב, הרי שהיום מערכות אלו כבר משרתות את השוק הפרטי ולא רק וילות מפוארות, אלא גם דירות בבניינים משותפים.

זה מתחיל באינטרקום עם מצלמה, התקן שכבר מזמן לא נחשב נדיר או יוקרתי מאוד וזה ממשיך אל דלתות חכמות ששולחות התראה לסמארטפון של בעלי הבית על כל פעילות חשודה ליד הדלת וכמובן אל מערכות של חיישנים, גלאים ומצלמות ברחבי הדירה.

פריצות לבתים וגניבות של תכשיטים, ציוד אלקטרוני וגם של המפתחות לרכב אינן נחלת העבר ויותר ויותר ישראלים משקיעים כסף ומשאבים בשמירה אדוקה על תכולת הבית. בהכללה, ישנם שני סוגי מערכות אזעקה – אלחוטיות וקוויות. כאלה שעובדות על תדרים של גלי רדיו וכאלו המתקשרות באמצעות חיווט ישיר ללוח אחד ראשי. שתיהן נחשבות ליעילות ומספקות הגנה מקיפה מפני שלל תרחישים ולכל אחת מהן יתרונות וחסרונות ולשתיהן מגוון אופציות היברידיות שמשלבות את שתי הטכנולוגיות גם יחד.

 

איך לבחור מערכת אזעקה ומיגון לבית?

ההחלטה באיזו מערכת לבחור קשורה מן הסתם לתקציב אך גם למבנה הדירה או הבית, קיומה או אי קיומה של הכנה מראש להכנסת מערכות כאלו ועוד. שתיהן מגינות הן על מבנה הבית והן על תכולתו.

גלאי עשן שמתריעים מפני עשן ואש ואף מפעילים סילוני מים לכיבוי, יגנו על הרס המבנה והן על הרס של החפצים, הרהיטים והפריטים שבתוכו. וכמובן מגנים על חיי אדם. מצלמות וחיישנים נועדו להגן על הבית מפני פורצים וגנבים, שפגיעתם בד”כ בתכולה ופחות במבנה. קיימים חיישנים שמזהים הצפה או שיטפון ויתריעו על כך ישירות לסמארטפון של בעלי הנכס, שהרי יכולים באותה עת לשהות מחוץ לדירה ואף בחוץ לארץ ולא לדעת דבר, אלמלא היו מתקינים מערכת זו.

מערכות האבטחה והמיגון לדירות ולבתים הופכות מתוחכמות יותר עם השנים ובשנים הקרובות כבר נראה יותר ויותר אלמנטים של בית חכם שקשורים גם למיגון. לא רק הדלקה או כיבוי של הדוד או המזגן מרחוק, אלא דלת חכמה, חיישני תזוזה מתוחכמים עם התראות לסמארטפון, חלונות חכמים שיתריעו על פתיחה או ניסיון פריצה וגם חיישנים לזיהוי רטיבות בקירות שיתריעו על רטיבות עוד לפני שמופיע הסימן הכהה על הקיר.

עד שנוכל לרכוש בסופר הקרוב חיישנים להתקנה אישית, המערכות הנפוצות היום הן מערכות כוללות ורחבות הנשענות על טכנולוגיות משתנות – חיווט כולל ברחבי הדירה או מערכת אלחוטית בגלי רדיו. העלויות של המערכות האלחוטיות יקרות יותר מהמערכות הקוויות, מחיר ההתקנה לעומת זאת הוא די דומה. יחד עם זאת, קבלו טיפ: התקנה של מערכת אלחוטית היא יחסית קלה ואף יכולה להיעשות באופן עצמאי וללא תשלום למתקין, שכן היא אינה דורשת חיווט של הבית, קדיחה והשחלת חוטים אל תוך הקיר. דרך טובה לחיסכון בהוצאות.

מה שחשוב הוא להבין לעומק את הצרכים שלכם ואת הסיבה לרכישה של מערכות מתוחכמות אלו. האם אתם גרים באזור מרובה בפריצות וגניבות מבתים? האם האזור נחשב בטוח אבל אתם פשוט אנשים שאוהבים להיות בטוחים יותר, האם הרכוש שנמצא בבית כולל פריטים יקרים במיוחד שדורשים הגנה מיוחדת, האם דווקא שריפות באזורכם הן המקור לדאגה ועוד. כמו מוצרים רבים בתחום הביטוח, גם מערכות אזעקה ומיגון הן מוצר בהתאמה אישית. רגע לפני שאתם בוחרים במערכת, כדאי להתייעץ עם מומחים וגם עם נציגי חברת הביטוח שיסייעו בהחלטה.

 

על מיגון הבית וביטוח תכולת דירה

ביטוח דירה נחלק כידוע לשני חלקים – מבנה ותכולה וכאמור, מערכות המיגון והאזעקה מספקות הגנה בשני האספקטים – שמירה על המבנה ושמירה על הרכוש. עלות הפוליסה בביטוח המבנה מגלמת עלות תיקונים ונזקים שונים ועלות של בניה מחדש של הנכס – כמו במקרה של שריפה רצינית או רעידת אדמה שגורמת לנזק רב. קיימת אפשרות להרחבה של הפוליסה כך שתגלם את ערך הדירה בשוק (כלומר, כולל ערך הקרקע).

גובה הפרמיה בביטוח תכולת הדירה יהיה תלוי בפריטים הממלאים את הדירה, בחפצים ייחודיים או יקרים שדורשים כיסויים יעודיים והרחבות. מחירם של שני החלקים של ביטוח הדירה תלוי גם במיקומה ופרמטרים כמו קומה בבניין, גודל, גיל ומצב הנכס ועוד.

בעת הרכישה של ביטוח דירה תשאל אתכם חברת הביטוח לגבי אמצעי המיגון המותקנים בדירה ועלות הפרמיה תהיה בהתאם. מן הסתם, נכס מוגן יותר יהיה בעל סיכוי נמוך יותר לנזקים ולתביעות ולכן עלותו של ביטוח תכולת דירה ממוגנת תהיה נמוכה יותר.

קיימים מספר אלמנטים שחברות הביטוח יכולות לדרוש מכם בעת רכישת ביטוח הדירה. למשל: דרישה להתקנה של דלת כניסה עם צילינדר ברמת בטיחות גבוהה. בדירות קרקע יכול להיות שתתבקשו להתקין סורגים ובעלי דירות עם תכשיטים בעלי ערך רב יידרשו לרכישה של כספת בה ישמרו אותם.

אם הנכם מאותם אנשים מרובי תכולה יקרה כמו תכשיטים, פרטי אומנות, ריהוט יקר במיוחד, בית שמאופיין במותגי-על או במערכות סטראו וקולנוע ביתיים מתוחכמים, יכול להיות שתתבקשו מחברת הביטוח להתקין מערכת אזעקה שמחוברת למוקד שמירה. מערכות אלה לא רק משמיעות אזעקה מחרישת אוזניים ברחבי הבית, אלא גם מתקשרות ישירות למוקד מאויש 24/7 שתפקידו לבדוק את האירוע בזמן אמת כולל הגעה פיזית למקום.

מבחינת חברת הביטוח מדובר בהגנה שממזערת את הסיכוי לפריצות ולנזקים אחרים, בכך מפחיתה את הסיכוי לתביעת ביטוח ובכך גם מפחיתה את הפרמיה. שהרי, כאמור, לא רק בפריצות ובגניבות עסקינן, אלא גם בשמירה על הבית ועל תכולתו מפני שריפות ונזקי מים שזיהוי שלהם בזמן מפחית משמעותית את עוצמת הנזק – הן למבנה והן לרכוש.

רוצים לדעת אילו ביטוחי דירה מתאימים לכם?

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
insurance-home-systems-protection