זהירות ליקויי בנייה: הבדיקות שמומלץ לעשות כשמקבלים דירה חדשה מקבלן

ליקויי בנייה הם מהרעות החולות של ענף הנדל”ן הישראלי. כמעט אין פרויקט חדש שאין בו ליקויים. המחוקק זיהה את הבעיה והעמיד תקופת בדק במהלכה הקבלן נושא באחריות לליקויים שמתגלים. למרות זאת, דיירים רבים לא מקבלים מענה ונאלצים לחיות עם הליקויים או לתקן אותם על חשבונם. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להימנע מכך.

דירה חדשה ‘מהניילונים’ זה חלום שמפעם בלבבות ישראלים רבים. המילה ‘חדש’ מהלכת עלינו קסם ולכן אנחנו נוטים לשכוח שכאשר מדובר בנדל”ן, ה’חדש’ צופן בחובו גם סכנה של ליקויי בנייה שטרם התגלו. חשוב להבין שבניין מגורים מודרני הוא מארג מורכב שכולל הרבה מאוד מערכות וכמעט תמיד יהיו תקלות שיתגלו רק כאשר הבניין יהפוך ל’בית’ עבור משפחות. למעשה, המצב הזה כמעט בלתי נמנע וזה קורה גם אצל קבלנים איכותיים שעושים מלאכתם נאמנה. בשביל זה יצר המחוקק את מנגנון הבדק, שמספק לדיירים מעטפת אחריות לפרק זמן של שנה (חלק מהמערכות נמצאות באחריות פרק זמן ארוך יותר). למרות זאת קורה שליקויי בנייה מתגלים אחרי תקופת הבדק ויכול מאוד להיות שהקבלן יתנער מאחריות. לשם כך יש כמה פעולות שאפשר לנקוט בהן כדי להימנע מכך.

 

לבדוק את הדירה מול המפרט והתוכניות

כשאתם רוכשים דירה על הנייר, אתם אמורים לקבל במעמד החתימה תוכנית ומפרט אבזור מפורט – הקבלן מחויב למפרט הזה חוזית. לכן, מומלץ עוד לפני הכניסה לדירה לבחון ולבדוק אם מה שצוין במפרט אכן תואם את האבזור בשטח ואם התוכניות תואמות את מבנה הדירה בפועל. במידה שיש חריגות אל תתביישו לתבוע מהקבלן להשלים את הפער. בהזדמנות זו נסו לאתר ליקויים, אתם אמנם לא אנשי מקצוע (גם תורם יגיע) אך יש ליקויים שגם עין רגילה תבחין בהם. רטיבות בקירות, טיח מרושל, אריחים רופפים – את כל אלו ניתן לזהות גם בסריקה רגילה.

 

הזמינו בדק חיצוני מטעמכם

הבדיקה הפיזית שאתם תבצעו חשובה, אך יש ליקויי בנייה שרק עין מקצועית של אנשי מקצוע תזהה. בעיות במערכות חשמל, צנרת המים וביוב, סוגיות איטום וליקויי קונסטרוקציה, הם מסוג הבעיות שלא תמיד ניתן להבחין בהם, לכן ההמלצה היא להיעזר בשירותים של חברת בדק מקצועית ששולחת מומחים לדבר שבוחנים את הדירה, מתעדים את הליקויים ומכינים עבורכם דוח מפורט שאותו תוכלו להגיש לקבלן ועל בסיסו תוכלו לדרוש את התיקונים.

 

אל תתביישו לתבוע

לעיתים די באיתור הליקויים ופנייה לקבלן כדי להניע את הליך התיקון. הניסיון מלמד שבפועל זה לא תמיד מתנהל כך והרבה קבלנים מתנערים מהאחריות שלהם לתיקון ליקויי הבנייה. ההמלצה שלנו היא לא להתפשר ולא לקבל את התירוצים שלהם כפשוטם (לרוב ההתנערות תבוא בצורה של ‘תירוץ’ כלשהו).

 כדאי שתדעו שהחוק בישראל עומד בנושא הזה לצד הדיירים ומעניק להם כלים לקבל סעד. בשנים האחרונות נפסקו כמה תקדימים שהולכים לקראת הדיירים בסוגיית ליקויי הבנייה. לכן, בכל מקרה של קבלן סרבן מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בסוגיות של ליקויי בנייה ולא לפחד להגיש תביעה.

ועוד טיפ קטן וחשוב לסיום, כאשר אתם נכנסים לדירה חדשה תוסיפו לחבילת ביטוח המשכנתא גם הרחבה לביטוח התכולה. אם בגלל ליקויים בדירה, כמו למשל רטיבות או הצפה, יגרם נזק לציוד וחפצי ערך תקבלו פיצוי. בימים אלו אנחנו בהפניקס יוצאים במבצע מיוחד שבמסגרתו מבוטחים שרוכשים הרחבה לתכולת הדירה נהנים מהנחה של עד 20%. ככה תוכלו לדעת שאתם מכוסים לא רק מול לקויים לפני כניסתכם לדירה, אלא גם במהלך המגורים בה.

 

להצעת מחיר משתלמת במיוחד לחצו כאן

התקשרו 074-7311160
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
new-apartment-from-a-contractor