עברתם לדירה שכורה? מזל טוב, עכשיו בואו תשמעו למה חשוב לעשות ביטוח

עברתם על עשרות אם לא מאות מודעות של דירות להשכרה, ראיתם במו עיניכם כמה אם לא עשרות, מצאתם את עצמכם עומדים עם עוד עשרה אנשים בחדר מדרגות של בניין כלשהו בתקווה להיות דווקא אלה שבעלי הבית ימצאו כמתאימים. בסוף מצאתם. מזל טוב. שיהיה מעבר קל ונעים, רק אל תשכחו לעשות ביטוח. בואו תשמעו למה.

ביטוח דירה מורכב משני אלמנטים מרכזיים – מבנה ותכולה ולכל אחד מהם יש השלכות צד ג’. באופן עקרוני, על בעלי הדירה לדאוג לביטוח המבנה, כך שבמקרה של נזק או הרס כתוצאה משריפה, פגעי מזג אוויר, נזקי מים וצנרת, רעידת אדמה ועוד – הם יהיו מכוסים ויקבלו פיצוי מחברת הביטוח.

ביטוח התכולה נוגע לכל הרהיטים והחפצים הנמצאים בתוך הנכס, הן ארונות ומכשירי המטבח (שאולי שייכים לבעלי הדירה) והן הריהוט, תכשיטים, מחשבים ומכשירים אלקטרוניים, פרטי אומנות ועוד, ששייכים לכם.

כאמור, לביטוח הדירה קיים גם כיסוי בעבור נזקים שנגרמו לצד ג’ בגוף או לרכוש. שריפה שפרצה בדירה או צינור שהתפוצץ וגורם לנזק בדירת השכנים, למשל. חפץ שהושלך או נפל מהדירה ופוגע ברכוש של צד ג’ (למשל, רכב שחונה מתחת לחלון). מקרים בהם אדם זר (שכן, חבר, שליח) נופל בדירה ונפגע או גם אם נפל במדרגות המובילות אליה. אדם שננשך ע”י הכלב, נפגע ממכשיר כלשהו בתוך הדירה או נפגע כתוצאה מאותה שריפה שפרצה אצלכם בדירה. כל אלה נכנסים תחת סעיפי צד ג’ בביטוח הדירה.

כשוכרים, ההמלצה הגורפת היא לרכוש ביטוח תכולה ולהגן על הרכוש של עצמכם מפני כל פגע – שריפה, נזקי מים מסוגים שונים, פריצה וגניבה וכדומה, אלה יהיו מכוסים ותוכלו לקבל פיצוי בעבור הרכוש שנפגע. אך, זכרו כי חתמתם בחוזה כי אתם מתחייבים להחזיר את הדירה לבעליה במצב תקין וכפי שקיבלתם אותה. במקרה הטוב מדובר יהיה בניקיון וצביעת הקירות. במקרה הגרוע גרמתם לנזק ממשי בדירה כמו שריפה שהתחילה בטוסטר או בתנור החימום בחורף. במקרה כזה, להחזירה לבעליה במצב תקין אומר מבחינתכם הוצאה כלכלית גבוהה במיוחד.

בקיצור, כשוכרים כדאי מאוד להגן על עצמכם משני כיוונים – הראשון הוא מפני תביעה של בעל הבית במקרה של אסון שנובע מרשלנות שלכם (אנא הקפידו על כיבוי הטוסטר), השני הוא ביטוח הרכוש שלכם.

יש כלל בסיסי שחשוב לדעת והוא שעקרונית ובסיסית בעלי הדירה הם שאחראים על כל דבר שמתרחש בה. להם, עומדת הזכות לתבוע את הדיירים בין אם נגרם נזק למבנה הנכס ובין אם לאדם או לרכוש צד ג’ בעקבות התנהלות רשלנית של השוכרים. כדאי להיות מבוטחים.

אגב, ביטוח התכולה וצד ג’ מתייחס גם לעובדים אקראיים שמגיעים לדירה כמו חשמלאי ושרברב או המנקה שמגיע פעם בשבוע- שבועיים. כל אחד מהם יכול לתבוע את השוכרים בעבור נזק שנגרם לו בעת השהות בדירה.

 

שיבוב. מילה קטנה עם חשיבות גבוהה

כשאנחנו מדברים על ביטוח דירה שכורה אנחנו בד”כ מדברים על פיצול ביטוח המבנה וביטוח התכולה בין שני גורמים שונים – המשכירים והשוכרים. שהרי, אדם שגר בנכס בבעלותו ירכוש פוליסת ביטוח אחת למבנה ולתכולה כולל ביטוח צד ג’ לנזקי גוף ולרכוש ויגן על עצמו מפני אי אלו אירועים ותרחישים.

בעת חתימת החוזה כדאי לבדוק מול בעלי הנכס האם ברשותם ביטוח מבנה וההמלצה שלנו היא לבקש מהם לרכוש ביטוח כזה, בעוד אתם רוכשים את ביטוח התכולה. שתדעו כי אין זה סביר מצד בעל הדירה לדרוש מכם לרכוש ביטוח מבנה. נזקי מזג אוויר, נזקי רעידת אדמה או התפוצצות של הצינור או הדוד בדירה, אינם מנת חלקם של הדיירים, אלא של בעלי הנכס. בשנים האחרונות התייחס לכך המחוקק וקבע כי על בעל הדירה תכול רכישת הפוליסה של ביטוח מבנה.

בפיצול ביטוח מבנה ותכולה הסיפור טיפה מסתבך וקוראים לזה זכות השיבוב: אם התרחש אירוע שגרם נזק לדירה או לצד ג’ וחברת הביטוח מפצה את בעלי הדירה על הנזק, זכותה לתבוע את השוכרים הגרים בדירה בעבור הפיצוי אותו שילמה למבוטחיה – הבעלים. זוהי זכות השיבוב. מדובר בעלויות שעלולות להגיע גם לעשרות אלפי שקלים.

מה עושים? עליכם לדרוש מבעל הבית להכניס אתכם, השוכרים, אל תוך הפוליסה שלו ולהפוך אתכם לצד בפוליסה. אותו דבר תעשו אתם בביטוח תכולה שלכם ותרשמו את בעל הבית כצד בפוליסה. חברת הביטוח אינה יכולה להפעיל את זכות השיבוב כנגד הרשומים בפוליסה ולא תוכל להגיש תביעה מעין זו. זכות השיבוב קיימת רק אל מול צד שלישי ולא צד בפוליסה. כל עוד שמותיכם כשוכרי הדירה אינם רשומים בפוליסת בעלי הדירה, אתם צד ג’ ועל כל פיצוי של חברת הביטוח לבעלים, היא תוכל לתבוע אתכם לגובה הפיצוי.

 

עלויות והשוואת מחירים

כמו כל מוצר בעל תחרות גבוהה בשוק, גם בעת רכישת ביטוח דירה שכורה כדאי לעשות סקר שוק, לבקש הצעות מחיר ולבחור בהצעה האטרקטיבית ביותר עבורכם. כדאי לדעת שפוליסת ביטוח תכולת דירה אינה דבר יקר ויכולה להסתכם בכמה מאות בודדים של שקלים בשנה, כמה עשרות בחודש בלבד. ביטוח מבנה כבר מתייחס לעלויות שיפוץ ובנייה מחדש שלו, לערך הנכס ועוד ובשל כך עלותו יקרה יותר מביטוח התכולה. כשוכרים, שווה לשם כמה עשרות שקלים בודדים בחודש ולהיות מוגנים מפני אי אלו הוצאות ענק שעלולות להכות בכם כרעם ביום בהיר. לשם המחשה, שליח הסופר או ארוחת הערב שהזמנתם ונפל במדרגות עלול להיות זכאי לפיצויים בסך מאות אלפי שקלים, אלה יצאו מכיסכם אם אינכם מבוטחים.

פוליסת ביטוח דירה של הפניקס מתחילה בעלות של 1 שקל ליום בסה”כ ומעניקה כיסוי ביטוח רחב שקט נפשי רב. ואם חלילה יתקיים אירוע ביטוחי, תדעו שאתם בצד הבטוח.

רוצים לדעת מהם ביטוחי הדירה הכי מתאימים לכם?

היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
rent-insurance