אל תצאו פראיירים! מה חשוב לדעת כשעושים שופינג אונליין?

מבצעי הקניות ברחבי הרשת, מאפשרים לצרכן הישראלי להוזיל עלויות באמצעות קנייה אונליין מאתרים בחו”ל. יודעים איך להצטרף לחגיגת השופינג החסכונית? קראו את המדריך הבא

בשנים האחרונות, משהו בתודעה של הצרכן הישראלי השתנה. אחד השינויים הבולטים הוא הנכונות שלנו להשוות את מחיר המוצר בארץ למקבילו בחו”ל – רק כדי לגלות שבחלק מהמקרים המוצר בארץ יקר יותר בעשרות ולעיתים אף במאות אחוזים.

מסתבר שלחשש שלנו לצאת “פראיירים” יש אחיזה במציאות: עפ”י נתונים שפרסם משרד הכלכלה, מחירם של מגוון מוצרים מיובאים בארץ גבוה בעשרות אחוזים ביחס למחירם במדינות נבחרות בחו”ל. אז מה עושים? מתגברים על פערי המחיר באמצעות קניות באתרים מובילים בחו”ל. איך עושים את זה ומה חשוב לדעת?

לפני הכול: בודקים כדאיות

רגע לפני שמזמינים אונליין מחו”ל, כדאי לבדוק מה ההפרש בין מחיר המוצר בארץ למחירו בחו”ל. אם ההפרש לא משמעותי ואנחנו לחוצים בזמן, ייתכן ששווה לקנות את המוצר דווקא בארץ. בעת חישוב מחיר המוצר בחו”ל, הביאו בחשבון את עלות המשלוח ואת עלות המיסים במידה שיש (ועל כך נפרט בהמשך).
הפרשי המחירים עדיין משמעותיים? כך תבצעו הזמנה מאתרים בחו”ל:

מתי הכי כדאי לקנות?

בלאק פרידיי, חג הרווקים הסיני, סייבר מאנדיי ועוד: בדקו האם ניתן לבצע את הרכישה באחד מחגי הקניות הגדולים ברשת (שחלקם הגדול מתנקז לחודשים האחרונים של השנה האזרחית). לצד זאת, חשוב לזכור שגם הנחה מאוד מפתה צריך לבדוק ולוודא שאינה פיקטיבית (למשל הנחה ממחיר מחירון מנופח, שאינה מוזילה עלויות ביחס למחיר השוק האמיתי). על מנת לעלות על רכבת המבצעים, אפשר גם להיעזר באתרי קופונים ישראליים או בינלאומיים, באמצעות חיפוש המוצר הרצוי, או המילה “קופון” בעברית או באנגלית.  

איפה (וממי) כדאי לקנות?

קנייה באתרים גדולים ומוכרים מצמצמת ככל הניתן את הסיכוי להפתעות לא נעימות. אך גם כאשר מבצעים הזמנה באתרים כמו איביי ועלי אקספרס, חשוב לבחור את הספק שיספק את הסחורה (תרתי משמע). לשם כך מומלץ להיעזר בדירוג הספק, כמות המדרגים, אילו ביקורות כתבו עליו, כמות המוצרים שנמכרה ועד כמה הספק פעיל ועונה על שאלות. ככל שכמות העסקאות שבוצעו גבוהה והביקורות חיוביות יותר, כך הסיכוי להפתעות לא נעימות הולך וקטן.

איך מקבלים פטור ממס?

הזמנת מוצרים שערכם הכולל הינו עד 75$ פטורה לחלוטין מתשלום מיסים (אלא אם מדובר במוצרי אלכוהול וטבק). מוצרים שעלותם הכוללת 75$-499$ פטורים ממכס אך חייבים במע”מ. על חלק ממוצרים אלו חל בנוסף מס קנייה, בהתאם לרשימה המופיעה באתר רשות המיסים. מוצרים שערכם הכולל עולה על 499$ מחויבים בתשלום מכס, מע”מ ומס קנייה.

איך אפשר לקבל פטור ממס, גם עבור הזמנות גבוהות מ- 75$? עפ”י החוק, שתי חבילות ומעלה שיישלחו לאותו הלקוח בהפרש של 72 שעות, יחושבו עפ”י הערך הכולל של כלל המוצרים בהזמנות. ולכן, במידה וההזמנה כוללת מספר מוצרים שעלות כל אחד מהם בנפרד אינה עולה על 75$, כדאי לפצל אותה ולהמתין לפחות 72 שעות, כדי לא לחרוג מתקרת 75 הדולרים וליהנות מהפטור.

מה עושים כשהמשלוח יקר או לא מגיע לישראל?

ישנם מקרים, בעיקר כאשר מדובר באתרי קניות אמריקאים, שבהם המשלוח לישראל יקר או שאינו קיים. במקרים כאלו אפשר להיעזר בחברות שילוח שמספקות כתובת ישראלית בארצות הברית, ממנה נשלח המוצר לצרכן בארץ. במקרה כזה עלות השילוח עשויה להיות גבוהה, אך לעיתים גם בתוספת סכומים אלו הרכישה עדיין משתלמת יותר ביחס למחיר אותו המוצר בארץ.

מסתבר שלונדון (וסין וארצות הברית) כן מחכות לכם… קניות מהנות!

smart-online-shopping