6 מיתוסים לגבי ביטוח נסיעות לחו"ל בתקופת הקורונה

טיסות לחו”ל בתקופת הקורונה מסתמנות כאתגר שנצטרך להתרגל אליו. יש הרבה שמועות, מידע סותר ושאלות. הנה כל התשובות שאתם צריכים לדעת לפני הטיסה הבאה שלכם

פברואר-מרץ 2020. אזרחי ישראל ששמעו על מגפה מוזרה שמתחילה להתפשט ברחבי העולם, מתחילים לגלגל את המילה קורונה על הלשון ומתחילים להבין שמשהו גדול קורה. בתחילת מרץ כבר דובר על בידוד של שבועיים לשבים מחו”ל, ב-14 במרץ כבר הוחלט לראשונה על סגירת המשק, איסור התקהלות וסגירת מערכת החינוך.

אירוע מפורסם קרה בשבוע הראשון של מרץ, רגע לפני שטיסה לברלין יצאה מישראל. ממשלת ישראל הכריזה על חובת בידוד של 14 יום לכל השבים מחו”ל, נוסעי אותה טיסה שמעו זאת בעוד הם מתמקמים על הכיסא, חלקם החליטו לקחת את החפצים ולרדת מהמטוס. שבועיים בבידוד בתמורה לסופ”ש קצר בברלין הם בגדר הגזמה פרועה.

כן, משהו גדול קורה והוא עומד לשנות סדרי עולם. מדינות העולם נכנסו לסגרים הדוקים בזו אחר זו וסגרו גבולות ושערים. הטיסות לחו”ל החלו להתרחק מאתנו במהירות ואם יש מקום שישראלים אוהבים במיוחד הוא נתב”ג, בעיקר בכיוון החוצה, כך שהלחץ וגם השמועות החלו להתפשט כאש בשדה קוצים.

דובר על עלייה חדה של מאות אחוזים בביטוח הנסיעות לחו”ל עד כדי ביטול טיסות מתוכננות רק משום שהביטוח עלול לעלות כמחיר הטיסה. הופצו שמועות על התחייבות לתשלום של מאות דולרים לביטוח רק בשביל לעלות על טיסה של כמה ימים לאירופה, שמענו כי אנשים מעל גיל 60 לא יוכלו לטוס בכלל עקב השתייכותם לקבוצת סיכון, בקבוצות הוואטסאפ נשלחו זעקות שבר ורבים התחילו לתהות האם שווה לקחת את הסיכון ולטוס בלי ביטוח בכלל, אחרים טענו שללא ביטוח לא נוכל לעלות בכלל על טיסה.

ישראלים רבים הפכו למומחים מטעם עצמם בביטוח ובאקטואריה והסבירו לכל מי שהיה מוכן לשמוע כי חברות הביטוח לא יוכלו לעמוד בתנאי השוק החדש וכי התשלום של דולרים בודדים ליום בביטוח הנסיעות לחו”ל הוא דבר שיחלוף מן העולם.

והנה, שנת 2020 חלפה, הקורונה אמנם עדיין כאן ונתב”ג עוד רחוק מלהיות עמוס והומה כהרגלו, אבל אפשר להגיד בוודאות שלפחות בעניין עלויות ביטוח הנסיעות לחו”ל – נבואות הזעם התפוררו לאיטן. נכון, ביטוח הנסיעות לחו”ל אכן עבר כמה תמורות ושינויים; נכון, חברות הביטוח נאלצו להתמודד עם מציאות חדשה ועם מוצרים וכיסויים חדשים שעליהן לספק לנוסעים לחו”ל; נכון, חברות הביטוח סרבו לבטח את הנוסעים לארה”ב, שם השתוללה המגפה באופן בלתי מרוסן ומטופל; נכון, השתנו סעיפים שונים בפוליסות אבל בסופו של יום איש עוד לא התבקש לשלם מאות דולרים על ביטוח נסיעות בכדי לעלות על טיסה.

 

באנו לשבור: 6 הנחות על ביטוח נסיעות לחול שאפשר לפרק בקלות

יותר נכון לומר, באנו להרגיע. אספנו כמה שמועות ומיתוסים חזקים במיוחד, נפרק אותם אחד אחד ותוכלו לראות שהמציאות הרבה פחות מאיימת מכל דמיון, לפחות בנושא ביטוח נסיעות לחול בתקופת הקורונה.

 

האם בני 60 פלוס לא יורשו לטוס?

בוודאי שיורשו. הפניקס מאפשרת לכל אדם בכל גיל לרכוש ביטוח נסיעות לחו”ל ולטוס בראש שקט, בידיעה שגם במקרה של הידבקות במחלת הקורונה כולל מצב של אשפוז בבית חולים במדינת היעד יש לו כיסוי ביטוחי והחזר הוצאות לטיפולים הרפואיים. כן קיימת הגבלה על תקופת הביטוח כלומר, מספר הימים לבטח בביטוח נסיעות לחו”ל. בני 61 ועד 70 מוגבלים ב-30 ימי ביטוח. מבוטחים עד גיל 60 יכולים לרכוש ביטוח נסיעות לחו”ל לתקופה של 60 ימים. מעל גיל 71 יורדים מספר הימים ל-15 ובגילאים מבוגרים עוד יותר ניתן לרכוש ביטוח ל-10 ימי שהייה בחו”ל.

גם מבוטחים בני 60 ומעלה עם מצב רפואי קודם יכולים לטוס לחו”ל בימי קורונה ולרכוש ביטוח טיסה, עליהם להצהיר בשאלון הרפואי על מצבם הבריאותי לרכוש הרחבה לפוליסה המתייחסת למקרה של החמרה במצבם בעת השהייה בחו”ל.  חשוב לציין שבעלי מצב בריאותי קודם יידרשו להיבדק ולקבל אישור בהתאם לתיקם הרפואי.

 

האם תבוטל פוליסת ביטול נסיעות?

חלילה ואף להיפך. חברות הביטוח מבינות כי המציאות החדשה מחייבת הסתגלות חדשה, גם בפוליסות ביטול נסיעה. ישראלים רבים עדיין רוצים ויכולים לטוס לחופשה בחו”ל, אך הסיכון שבעצם רכישת הכרטיס הוא גבוה מאי פעם. הידבקות בקורונה לפני הטיסה, חשיפה לחולה מאומת וכניסה לבידוד עלולות לקרות כמעט בכל רגע למעשה ולהביא לביטול הנסיעה כולה. הפניקס מציעה לכל המבוטחים הטסים לחו”ל הרחבה ייעודית לימי קורונה הכוללת מצבים של ביטול טיסה או שינויים בכרטיס וזאת בשביל שנוכל כולנו לתכנן נסיעות ואף לקנות כרטיסי טיסה בראש שקט.

הרחבת “מגן קורונה” של הפניקס מתייחסת למקרים הבאים: סירוב עלייה למטוס עקב הופעת סימפטומים בעלייה לטיסה (בישראל או בחו”ל לפני החזרה לארץ), הידבקות בקורונה וביטול הטיסה, הידבקות בקורונה בחו”ל ודחיית הטיסה חזרה, כניסה לבידוד בישראל או בחו”ל לפני הטיסה וגם מצב של שינוי מהיר של כרטיס הטיסה חזרה לארץ ויציאה בהולה ממדינה המכריזה על סגר מתקרב. אלה המקרים בהם יקבלו המבוטחים החזרים בעבור ביטול או שינוי כרטיסי נסיעה, בכפוף לתנאי הפוליסה ולתקרת הכיסוי המצוינת בתנאי הפוליסה.

 

האם פוליסת ביטוח הבריאות תהיה בלתי נגישה ותעלה בעשרות אחוזים?

במילה אחת: לא. ביטוח הנסיעות לחו”ל הבסיסי נותר כמעט זהה למחירו הקודם והרחבת “מגן קורונה” מסתכמת בתוספת של כמה דולרים בודדים ליום. פוליסת הביטוח הבסיסית של הפניקס, שמחירה החל מ-2$ ביום כוללת בדיקת קורונה בחו”ל וגם מצבים של הידבקות במחלה וטיפול רפואי בחו”ל כולל ימי אשפוז כתוצאה מהידבקות במחלה. הרחבת “מגן קורונה” כוללת שינויים בכרטיסי הנסיעה וביטול טיסות, בכפוף לתנאי הפוליסה.

 

האם חברות הביטוח יחריגו את כל מה שקשור לקורונה?

בשתי מילים: ממש לא. כאמור, הביטוח הרפואי לטיסות לחו”ל כולל מצבי הידבקות במחלה וטיפול רפואי בחו”ל במחלת הקורונה כולל ימי אשפוז. כדאי לדעת כי הפניקס הנה חברת הביטוח היחידה בישראל שאינה מציבה גבול אחריות להוצאות הרפואיות בחו”ל – כולל טיפול רפואי בקורונה וימי אשפוז ללא הגבלה – לכל הגילאים. אפליקציית אייר דוקטור המאפשרת לכל מבוטח ומבוטחת של הפניקס השוהים בחו”ל להתנהל ביתר קלות ובנוחות ולאתר רופאים, מרפאות ובתי חולים כוללת גם איתור מרפאות המבצעות בדיקות קורונה. באפליקציה תוכלו לקבוע את התור לרופא ולהחליט איך אתם רוצים לקבל את הטיפול,  ללכת למרפאה, להזמין את הרופא אליכם למלון או לקיים שיחת וידאו עם רופא מקומי. כן ,ממש כמו בארץ שיחת וידאו עם רופא שיכול לספק לכם מרשם או הפנייה במידת הצורך. לאחר תיאום התור התשלום יועבר ישירות לרופא ולא תצטרכו להתעסק עם הגשת תביעה וקבלת החזרים. 

 

האם השמיים יסגרו לטיסות לארהב?

השמיים לא נסגרו לטיסות לארה”ב (מלבד הימים בהם סגרה ישראל את נתב”ג כמעט הרמטית) וישראלים יכולים היו להמשיך ולטוס לארה”ב. יחד עם זאת, למשך תקופה ארוכה לא ניתן היה לרכוש ביטוח נסיעות לנוסעים לארה”ב באופן ספציפי. במהלך כל תקופת המגפה לא חל איסור על נוסעים לטוס ללא ביטוח כך שהשמיים לא נסגרו בפני מי שאינו מבוטח. ברבעון הראשון של שנת 2021 גם ההחרגה של ארה”ב מביטוח הנסיעות החלה להשתנות וחברות הביטוח החלו בזו אחר זו לאפשר לנוסעים לרכוש ביטוח טיסה גם למדינה זו.

 

האם אירופה תוכרז אדומה ולא יהיה אפשר להיכנס אליה?

מדינות אדומות הן מדינות שהחוזרים מהן מחויבים בבידוד של 14 יום (או 10 ימים בכפוף לשתי בדיקות קורונה שליליות אחת עם הנחיתה ואחת לאחר תשעה ימים). השמיים למדינות אירופה לא נסגרו, אך קיימות אי אלו התניות ומסמכים להצגה בכדי להיכנס אליהן כמו הצגת אישור בדיקת קורונה שלילית, מילוי שאלון רפואי המאפשר את העלייה לטיסה וכדומה. על הנוסעים לכל מדינה להתעדכן בהנחיותיה ובהגבלותיה הספציפיות ולהיערך בהתאם. הפניקס מבטחת את נוסעים למדינות אירופה בין אם הוכרזו אדומות או ירוקות.

לסיכום, עלויות ביטוח הנסיעות הבסיסי הכוללות הוצאות רפואיות במצבים של הידבקות בקורונה נשארו נמוכות וכאלה שאינן מכבידות על תכנון הנסיעה. יחד עם זאת, מומלץ מאוד לכל הנוסעים לרכוש גם הרחבת קורונה בתוספת של דולרים בודדים ליום וזאת בכדי להיות מכוסים במצבים של ביטול, דחייה או קיצור הנסיעה כפי שהוזכר לעיל ובהתאם לתנאי הפוליסה. מדיניות פתיחת וסגירת הגבולות בכל העולם והתניות לביקור במדינות השונות משתנה מעת לעת, ממדינה למדינה ובהתאם למצב התחלואה והתפשטות המגפה בה. ביטוח לביטול הנסיעה עקב מגיפה הפך למוצר מבוקש יותר ומשמעותי יותר בימים אלה ומעניק שקט נפשי רב בעת רכישת כרטיסים ותכנון טיסה לחו”ל.

צריכים ביטוח נסיעות לחו"ל משתלם במיוחד?

התקשרו 074-7311346
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
insurance-myths