ביטוח נסיעות ליוון: מה חשוב לדעת?

אחד היעדים הכי פופולריים לתייר הישראלי התברך בעלויות שהייה הנמוכות, חופים מופלאים, מפרצים קסומים, ועוד. איך צריך להיערך ולמה לשים לב בביטוח הנסיעות? כל הפרטים כאן

יוון, אחד היעדים הפופולריים ביותר לתייר הישראלי ולו בזכות קרבתה לישראל, עלויות השהייה הנמוכות, אינספור חופים מופלאים, מפרצים קסומים, כפרים ציוריים בלבן וכחול, אוכלוסייה מקומית מאירת פנים, אוכל טעים, טברנות שחוגגות את החיים, אוזו שנשפך כמו מים ואווירת חופש אולטימטיבית. וגם אחד היעדים הראשונים להיפתח לתיירות ישראלית של בעלי דרכון ירוק – כלומר, מחוסנים לקורונה.

 

יוון התברכה בכ-6,000 איים רבים מהם צחיחים לחלוטין ואינם מיושבים ורבים אחרים הם יעדי תיירות פופולריים עולמיים, רובם המכריע בים האיגאי הצלול והקריר. המגוון עצום ולכל אי ויעד בפנים הארץ הייחודיות שלו, האוכל המקומי המאפיין אותו והטברנות שלו. האוזו הוא אותו האוזו, השמש אותה השמש, האווירה והפסיליטיז לתייר משתנים מאי לאי, מעיר לעיר.

 

מהאיים הענקיים זקינטוס וקורפו בצפון מערב (המלצה שלנו: לקראו את “משפחתי וחיות אחרות” של ג’ראלד דארל במהלך הביקור) דרך חצי האי חלדיקיקי בצפון מזרח, פלפונס, העיר סלוניקי והקהילה היהודית שלה לצד תרבות שוליים צומחת, ברים של היפסטרים וחנויות תקליטים, אתונה עם האולימפוס והשווקים התיירותיים והטברנות האדירות ועד מגוון העצום עד כי קשה לבחור: האיים הקיקלדיים (ביניהם סנטוריני, מיקונוס, פארוס), איי הדודקנס (רודוס, קוס), האיים האיגאיים (לסבוס), היוניים הצפוניים מערביים וכרתים הענקית בים התיכון.

 

באופן עקרוני שיא העונה באיים נעה בין מאי לסוף ספטמבר שאז הטמפרטורות חמות והים הקריר נעים לרחצה וגם הרוחות המאפיינות את האזור שוכחות במהלך רוב הקיץ. העונה באיים נפתחת רשמית בסוף אפריל ומסתיימת באוקטובר. ההבדל בין החורף לקיץ באיים הוא עצום, רבים מהם מתרוקנים כמעט לחלוטין ומתעוררים לחיים שוב באפריל. בפנים המדינה גם החורף מזמין תיירים והטברנות פועלות במלוא המרץ.

 

יוון אינה מדינה דתית במיוחד, אנשיה פתוחים ומחייכים לרוב והתייר הישראלי מרגיש בה בדרך כלל כמעט כמו בבית, מתהלך ברחובות הערים והכפרים בכפכפים וגופיה (שלא כמו בערי איחוד האמירויות). אין כאן חוקים או תקנות מפתיעות שעלולות להרוס לכם את הטיול, מלבד אולי התייחסות ספציפית לטורקיה – היחסים בין המדינות והעמים אינם יחסי ידידות ועדיף לא להיכנס עם המקומיים לפינה הזאת. הטיפ הכי גדול של הטסים ליוון למי שעוד לא ביקר במדינה הוא להיזהר בכבישים שכן הנהגים היווניים ידועים בנהיגתם הפרועה והכי חשוב – אם אתם שוכרים אופנוע לחבוש קסדה, גם אם חוקי המדינה אינם מחייבים זאת.

 

מבחינת שירותי הרפואה ביוון, אין מדובר במדינה המתקדמת ביותר באירופה ובעיקר בטיסה עם ילדים שנוטים יותר להיפצע כמו גם לחטוף צינון, שיעול, דלקות אוזניים וכדומה דווקא בחו”ל, צריך לזכור שבאיים וגם בכפרים של פנים הארץ, שירותי הרפואה עלולים להיות עוד פחות מתקדמים וישנם איים ללא בית חולים בכלל. לפני שאתם טסים לטיול בין כפרים הציוריים שביבשה או לאחד האיים, כדאי לברר מהם שירותי הרפואה הקיימים ביעד ובאזור והאם קיימות מרפאות או בית חולים על האי או באזור הכפרי. תוכלו לראות כי בחלק מהאיים הקטנים יותר הרופא נמצא פעם בשבוע ובית החולים הקרוב נמצא במרחק של שייט מעבורת של כמה שעות.

 

דבר נוסף שצריך לזכור הוא שמאז ומתמיד היו כייסים באזורים המתויירים של המדינה. אזור האקפורפילס באתונה ידוע כמועד לפורענות ושורץ כייסים שקטים. אך יותר מזה, יוון הוכתה במשבר כלכלי כבד בשנת 2009 שנתן אותותיו לשנים רבות קדימה. האבטלה נסקה והפשיעה עלתה בעשור האחרון ואז גם הגיעה שנת 2020 שהמיתה חורבן נוסף על המדינה שבנויה כלכלית באופן כמעט מוחלט על תיירות. באתונה ובערים אחרות ישנן כמה שכונות שמאוד לא נעים לבקר בהן בעיקר בשעות הלילה וכייסים אלימים יותר או פחות עלולים לצוץ מכל סמטה צדדית.

 

לפני ביקור בערים הגדולות כדאי לברר היכן בטוח יותר להסתובב בשעות הלילה ומאיזו שכונה כדאי להימנע. שווה לבדוק זאת לפני שמזמינים מלון או דירת Airbnb באזור מועד לפורענות. בעת הביקור, הטובים ביותר לכוון אתכם למקומות הבטוחים ביותר יהיו עובדי דלפקי הקבלה במלונות.

 

כמדינה שרוב כלכלתה מושתת על תיירות, קיימים חוקים ותקנות מאוד ברורים ומאוד נוקשים כלפי המלונות, בתי האירוח והמסעדות. על כל דלת בכל מלון או דירה להשכרה תלויים מחירי החדרים לפי עונות השנה, השילוט בבתי האירוח והמסעדות נהיר וברור, בדיקות תברואתיות נעשות באופן שכיח ואתם מוזמנים לאכול גם במסעדות הפועלים הנידחות ולצאת שבעים, מרוצים ובריאים. משטרת התיירות פועלת באופן מקצועי ואדיב בכל מפגש עם התייר בין אם מדובר בפניה לאחר היתקלות בכייסים או גנבים ובין אם מדובר במלון או כל שירות תיירותי אחר שתייר חש כי נהג בו בצורה לא ראויה.

 

ביטוח נסיעות לנוסעים ליוון

מעצם היותה מדינה תיירותית כל כך, גדולה כל כך ומגוונת מאוד בגאוגרפיה שלה (חופים ומישורים לצד הרים ומצוקים), שופעת יוון בשלל אטרקציות, טיולי טבע, טיפוס הרים, פעילות ימית על שלל גווניה – שייט, גלישת גלים, רוח וקייטינג ועד צלילה ובחורף כמה וכמה אתרי סקי. וכמובן כמות מכובדת של אטרקציות משפחתיות בחופים ובים כמו “בננה”, טרמפולינות, מגלשות מים, מתנפחים למיניהם ביבשה ועל פני הים ועוד.

כל אלו מצריכים היערכות לפני הטיסה ובעיקר בעניין ביטוח הנסיעות. לא בטוח שאתם מתכננים טיול של ספורט אתגרי, אבל עליכם לדעת שגם פעילות כמו “בננה” (אותה סירה מתנפחת מוארכת הקשורה לסירת מנוע שמטרתה להפיל את המבלים אל המים) או השכרת אופנוע ים לשעה של בילוי נחשבים כספורט אתגרי מבחינת הביטוח וכדי להיות מוגנים ומכוסים עליכם לרכוש מראש הרחבה הכוללת פעילויות ספורטיביות אתגריות. אם חלילה נפגעתם במהלך פעילות כזאת ואינכם מכוסים בביטוח המתאים לא תוכלו לקבל החזרים על הוצאות הטיפול הרפואי.

זכרו שכל טיפול רפואי בחו”ל עלול להגיע לסכומים גבוהים מאוד. ביטוח הנסיעות הרפואי מכסה בעבור קשת רחבה של טיפולים רפואיים – ביקור אצל רופא, רכישת תרופות, הגעה לחדר מיון, אשפוז, ניתוחי חירום, טיפול חירום בשיניים, הסעות רפואיות, הטסה לארץ להמשך טיפול ועוד. הפניקס ביטוח נסיעות מציעה למבוטחיה את תקרת הכיסוי הגבוהה בשוק ומעניקה שקט נפשי רב לנוסעים לחו”ל, אך כאמור חשוב מאוד לרכוש את הביטוח המתאים לכם, ליעד הנסיעה ולמאפייני הנסיעה. כאמור, גם אם היעד שלכם הוא מלון לחוף ים או דווקא אתר הררי לטיולי טראקים ומסעות – עליכם לרכוש הרחבת כיסוי רפואי מתאים ולהיות מוגנים מפני כל צרה.

חשוב שתדעו שבימי מגפת הקורונה גם מחלה זו נכללת בביטוח הנסיעות הרפואי – אם תזדקקו לבדיקת קורונה בחו”ל  או לבדיקת רופא עקב חשש בהידבקות בקורונה, בפניה למיון וגם באשפוז, ביטוח הנסיעות של הפניקס יכסה בעבור ההוצאות הרפואיות הללו וללא תקרת כיסוי למספר ימי אשפוז. זהו ביטוח רפואי בלבד המכסה בעבור הוצאות רפואיות בלבד הקשורות לקורונה ואינו מכסה בעבור שינויים בכרטיסי הנסיעה, קיצור או הארכת שהות בחו”ל.

הביטוח הבסיסי לחו”ל מכסה כאמור בעבור הוצאות רפואיות, אך אינו מכסה בעבור גניבות או אובדן של כבודה ומטען. כאמור, כייסים וגנבים לא חסרים ביוון כך שכדאי לתת על כך את הדעת טרם היציאה מהארץ ולהצטייד גם בכיסויים בעבור אובדן או גניבה של המטען שלכם: מזוודות שלא הגיעו ליעדן עם הטיסה, ארנק ומסמכים שנגנבו, כיסוי בעבור טלפון סלולרי, המחשב הנייד או הטאבלט שלקחתם לטיול וכו’. ואל תשימו את הטלפון זרוק וקורא לגנב על שולחן הטברנה כי הוא עלול להיעלם ברגע, מדובר בקלאסיקה יוונית.

שכירת רכב או אופנוע. יוון היא מדינה ענקית עם תחבורה ציבורית שהתפתחה מאוד בשנים האחרונות, אך בסופו של דבר אחד הטיולים הנפוצים הוא ברכב שכור או אופנוע. שימו לב שאתם שוכרים אוטו או אופנוע מסוכנות גדולה ומוכרת כדי לא ליפול על נוכלים המפוזרים לאורכה ולרוחבה של המדינה, כאלה שיצליחו להדביק לכם דפיקה ישנה ולגרור אתכם להוצאות כספיות שלא תכננתם ולמפח נפש בתום הטיול המהנה. שימו לב לבדוק היטב את הרכב מבפנים ומבחוץ לפני שאתם עוזבים את הסוכנות ולתעד כל שריטה או פגם עוד במגרש לפני היציאה ולהביא לידיעת אנשי השירות.  שוכרים רכב או קרוואן? כדאי לדעת כי הפניקס מציעה במסגרת ביטוח הנסיעות לחו”ל הרחבה לביטול דמי השתתפות עצמית במקרה של תאונה.

 

ביטוח נסיעות ליוון בימי קורונה

בימי מגפת הקורונה העולמית, בכל יציאה מהארץ ולא רק ליוון חשוב להצטייד בהרחבה נקודתית של ביטוח נסיעות לחו”ל בתקופת הקורונה. כאמור לעיל, בעבור הוצאות רפואיות הקשורות במחלת הקורונה תהיו מכוסים, אך לא בעבור שינויים בנסיעה שמובילים לעלויות או להפסדים כספיים.

הפניקס מציעה הרחבת “מגן קורונה” הכוללת מגוון כיסויים שיעניקו לכם שקט נפשי הן בעת רכישת כרטיסי הנסיעה והן במהלך השהות בחו”ל. כיסוי זה כולל פיצוי עבור מצב בו סורבתם לעלות על הטיסה עקב התפתחות סימפטומים לפני הטיסה – הן בישראל והן בחו”ל לפני החזרה לארץ; יכסה וישפה אתכם בעבור מצב של כניסה לבידוד בחו”ל והארכת שהות עקב הבידוד או בעקבות אשפוז לאחר הידבקות במחלה. עוד מכסה הביטוח בעבור מצבים של ביטול הנסיעה בעקבות כניסה לבידוד בארץ לפני הטיסה וגם מצב של קיצור בהול של הנסיעה ושינוי כרטיס הטיסה לצורך יציאה מהירה ממדינה שעומדת לפני סגר. כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה והכיסוי המלא האפשרי בעבור כל אחד מהמקרים הנ”ל.

 

הפעלת ביטוח רפואי ביוון

הפניקס מעניקה לכל מבוטחיה הטסים לחו”ל שירות דיגיטלי המתקדם ביותר בשוק. בכל אירוע רפואי מהקל עד הכבד תוכלו להשתמש באפליקציית אייר דוקטור שתקבלו להורדה עם רכישת ביטוח הנסיעות של הפניקס. דרך האפליקציה תוכלו לאתר את המרפאה הקרובה ביותר, בית החולים הקרוב ובית המרקחת. באפליקציה תוכלו לקבוע את התור לרופא ולהחליט איך אתם רוצים לקבל את הטיפול,  ללכת למרפאה, להזמין את הרופא אליכם למלון או לקיים שיחת וידאו עם רופא מקומי . כן ,ממש כמו בארץ שיחת וידאו עם רופא שיכול לספק לכם מרשם או הפנייה במידת הצורך ובמרבית המקרים אף בעברית . לאחר תיאום התור התשלום יועבר ישירות לרופא ולא תצטרכו להתעסק עם הגשת תביעה וקבלת החזרים. אם בכל זאת אתם זקוקים להחזר כלשהו, ניתן להגיש תביעה דרך האפליקציה ולקבל את סכום השיפוי באפליקציית ביט בקלות ובמהירות.

גם מוקד השירות למבוטחי הפניקס לחו”ל פועל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע ותוכלו לפנות אל אחד מנציגי השירות בקלות, במהירות ואונליין ולקבל את המידע או השירות הרצוי.

אם רכשתם כיסוי כבודה וציוד, במקרה של גניבה יש לגשת מיד לתחנת המשטרה המקומית ולהגיש טופס תלונה רשמית ולפרט את השתלשלות האירועים ואת כל הפריטים שנגנבו. עם החזרה לארץ או בעודכם בחו”ל צרו קשר והגישו לנו את טופס התלונה ביחד עם טופס תביעה, קבלות לציוד אם יש וכל דבר שיוכל לסייע לכם לקבל פיצוי התואם את שוויים של הפרטים הגנובים.

 

נסיעה ליוון בתקופת הקורונה

באמצע פברואר 2021 חתמו ישראל ויוון על הסכם תיירות הפותח את המדינה בפני התייר הישראלי החל מסוף מאביב 2021, כל עוד יציג תעודת חיסון. באופן רשמי מדובר למעשה בהכרה רשמית ודו צדדית בתעודת מתחסן וסנונית ראשונה של אור בשמי התיירות ההדדיים בין שתי המדינות.

יחד עם זאת, עד סביבות מרץ-אפריל 2021 (או עד להודעה חדשה) היוצאים מישראל ליוון עדיין נדרשים להגיע עם בדיקת קורונה שלילית תקפה ל-72 שעות לפחות וכדאי לדעת שעד להודעה חדשה הברים והמסעדות ביוון סגורים ופתוחים לטייק אוויי בלבד, חובה לעטות מסכה גם ברחוב וישנם אזורים עם עוצר לילי בין תשע בערב לחמש לפנות בוקר. בחזרה לארץ מי שאינו מחוסן נדרש ל-14 ימי בידוד (או 10 ימים בכפוף לשתי בדיקות קורונה עם החזרה ולאחר 9 ימים).

בכל מקרה, לפני היציאה מהארץ יש למלא טופס רפואי על פיו תקבלו אישור או סירוב עליה למטוס, יש להגיע עם אישור זה לשדה התעופה. כרגע מדובר על כניסה בטיסה בלבד, הכניסות דרך הים ליוון עדיין סגורות. כמו כן, לפני שאתם מתכננים את הטיול ליוון כדאי לבדוק אלו משדות התעופה פתוחים לתייר הישראלי, כלומר לאלו יעדים בתוך יוון נפתחות הטיסות מלבד הערים הגדולות אתונה וסלוניקי. בכל מקרה תוכלו להמשיך משם ולטייל לאורכה ולרוחבה של המדינה ללא הגבלה. רגע לפני שרוכשים טיסה כדאי לעקוב אחר כל ההתפתחויות, אילו שינויים התרחשו מאז שהתעדכנתם לאחרונה ואילו מסמכים דורשים שלטונות יוון בכדי להכניסכם למדינה, גם אם אתם מחוסנים רשמית.

אם אתם מתכננים להיות הראשונים לנצל הסכם זה ולטוס ליוון ברגע שיתאפשר, זכרו שמדובר בתקופת האביב – מזג האוויר עוד טיפה קריר וחופי הים כנראה לא יהיו היעד המרכזי שלכם. כדאי לתכנן טיול יווני בפנים הארץ, כפי ששמתם לב בתחילת מאמר זה, האפשרויות שלכם הן כמעט בלתי מוגבלות, רק צריך לבחור.

צריכים ביטוח נסיעות לחו"ל משתלם במיוחד?

התקשרו 074-7311346
או היכנסו לאתר:
או פנו לסוכן הפניקס
insurance-to-greece